שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ליבני: חבל ששופטים מתערבים בייצוג הכנסת

  שרת המשפטים הדפה את הביקורת בעניין כינוס הוועדה למינוי שופטים, בישרה על חוות דעת אוהדת של מני מזוז ותקפה את העליון ואת בייגה שוחט

  שרת המשפטים ציפי ליבני יורה הערב (יום ג') לכל הכיוונים בכל הקשור לכינוס הוועדה למינוי שופטים, הסוגיה שבימים אלה מסעירה את המערכת המשפטית כולה.

   

  הוועדה אמורה להתכנס בינואר, וליבני ספגה ביקורת חריפה על ה"מחטף" שהיא מבצעת רגע לפני עזיבתה את משרד המשפטים. בערב שנערך בלשכת עורכי-הדין אמרה שרת המשפטים, כי פנתה שלוש פעמים ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, וביקשה את חוות דעתו באשר לכינוס הוועדה בתקופה שלפני בחירות. לדבריה, בכל אחת מהפעמים, לטענתה, הוא אישר כי הדבר נכון, ראוי ותקין.  

   

  "אין לי מושג קל שבקלים מי ייבחר", אמרה ליבני. "אני מקבלת את הביקורת על כך שהוועדה לא כונסה במשך תקופה ארוכה, אבל כעת גם כשאני מכנסת אותה מבקרים אותי". היא הוסיפה: "הוועדה לא כונסה תקופה ארוכה בעוונותיי, בין היתר בגלל ההתנתקות, אז גברו קולות הביקורת שהייתה ראויה על כך שהוועדה לא כונסה זמן רב, ואז הודעתי על כינוסה ומצאתי שיש טיעון שערב בחירות לא מכנסים את הוועדה לבחירת שופטים".

   

  ליבני אמרה עוד כי היא מאמינה שהיא עושה את הדבר הנכון, וכי יש צורך במינוי שופטים לבית-המשפט העליון. זוהי הסיבה לכינוסה בינואר. היא תקפה במרומז את ח"כ אברהם (בייגה) שוחט, שהודיע כי יעכב את פרישתו מהכנסת ומהחיים הפוליטיים כדי שיוכל להצביע נגד מינויה השנוי במחלוקת של פרופסור רות גביזון, אם הוועדה אכן תכונס בקרוב.

   

  "זה בסדר שאחד מחברי הוועדה מחליט שלא לפרוש מהכנסת ורוצה למצות בוועדה את השקפת העולם שלו. זה לא בסדר שנטען לחוסר לגיטימיות בכינוס הוועדה כמעין מחטף. עוד פחות לגיטימי שטיעון כזה ייאמר מפיו של מי שחושב שזה לגיטימי שאתה מגיע, מצביע ועוזב את הפרלמנט ביום שאחרי", דברי שרת המשפטים.

   

  גם מבית-המשפט העליון לא חסכה ליבני את שבט לשונה: "החלק שמצער אותי הוא ששופטים מעורבים בשאלות של מי ייצג ואיך את הרשות המחוקקת. מצער אותי ששערי בית-המשפט העליון ננעלים בפני אנשים שהשקפת העולם המשפטית שלהם שונה". רק בשבוע שעבר, בכנס שנערך בקיסריה, התעמתה ליבני עם המשנה לנשיא העליון, השופט מישאל חשין, סביב שאלת מינויה של גביזון, וטענה כי בית-המשפט העליון אינו חף מפוליטיקה.

   

  שוחט מצידו דחה אתמול טענות ולפיהן שופטי העליון השפיעו על החלטתו לדחות את פרישתו כדי לסייע למניעת מינויה של גביזון. "הנשיא אהרון ברק לא התקשר עימי", אמר. "נפגשתי עם שופטים בדימוס ועם עורכי-דין שחושבים שכינוס הוועדה על-ידי שרת המשפטים לפני הבחירות הוא שערורייה, ואני שוקל לשלם מחיר אישי ולדחות את מועד התפטרותי".

   

  סייעה בהכנת הידיעה: טל רוזנר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  אין לי מושג מי ייבחר: ליבני
  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: אילן מרסיאנו
  מחיר אישי: שוחט
  צילום: אילן מרסיאנו
  צילום: עמית שאבי
  סלע המחלוקת: גביזון
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים