שתף קטע נבחר

תסמונת החלוק הלבן: כשהרופא מכניס אותך ללחץ

אם לחץ הדם שלכם גבוה רק כשאתם נמצאים בחדר עם רופא, ייתכן שלקיתם בתסמונת החלוק הלבן, בה עולים ערכי לחץ הדם במסגרת רפואית. למה זה קורה, ומה עושים עם זה?

בבית לחץ הדם תקין, אבל אצל הרופא הוא בשמיים? אתם לא לבד: אלפי ישראלים, כמו מיליונים ברחבי העולם, לוקים בתסמונת החלוק הלבן, בה מתגלים ערכי לחץ דם גבוהים במיוחד במסגרת רפואית ובנוכחות רופא, בעוד שבשאר היממה לחץ הדם תקין. סקירה נרחבת על התסמונת פרסמו ד"ר חוסה זבלודובסקי ופרופ' עוזי גפטר מהמרכז הרפואי רבין בגליון האחרון של כתב העת הישראלי ליתר לחץ דם.

 

יתר לחץ דם מוגדר כלחץ דם 140/90 (מאה וארבעים על תשעים) ומעלה. על פי ההערכות, כמיליון ישראלים סובלים מיתר לחץ דם. כמחציתם לא מודעים לכך ואינם מטופלים. במחקר ישראלי שפורסם אשתקד בכתב העת "הרפואה" ושבדק 1,683 ישראלים שלקו בהתקף לב, נתגלה כי מבין המבוגרים שחלו סבלו מיתר לחץ דם, רובם הגדול - נשים.

  

לחץ דם גבוה מגביר את הסכנה לפגיעה בלב ובכליות ומעלה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ובמחלות כלי דם אחרות. איתור וטיפול מוקדמים באמצעות מגוון התרופות הקיימות היום - מצילים חיים.

 

כבר לפני 108 שנה תיאר ממציא מד לחץ הדם סיפיונה ריבה-רוצ'י תופעה שבה לחץ הדם עולה עם תחילת הביקור אצל הרופא, לרוב עוד לפני שהרופא מבצע את המדידה, ונמשך בין 10 ל-15 דקות. התופעה מלווה בהאצה בו זמנית בדופק, ויכולה להקפיץ את לחץ הדם בעשרות אחוזים. תגובה זו כונתה בשנת 1988 כ"תסמונת החלוק הלבן".

 

התופעה שכיחה, ומופיעה ב-15 אחוז מהסובלים מיתר לחץ דם קל, ובשיעור דומה אצל אנשים בריאים. הדעה הרווחת היא שתסמונת החלוק הלבן היא מצב מקדים ליתר לחץ דם, אך גם נושא זה שנוי במחלוקת: יש שמצאו שהרוב המכריע של הלוקים בתסמונת החלוק הלבן מפתח יתר לחץ דם קבוע במהלך השנים, לעומתם יש חוקרים הטוענים שיתר לחץ דם קבוע מופיע אצל הלוקים בתסמונת החלוק הלבן באותה התדירות כמו באנשים בריאים.

 

מה תוכלו לעשות? ראשית, הקפידו שמדידת לחץ הדם אצל הרופא, תהיה לאחר 5 דקות לפחות בהן הייתם במנוחה מוחלטת. בנוסף, עליכם לבצע סדרת מדידות לחץ דם בביתכם, במשך 10 ימים, 3 פעמים ביום לפחות. הטבלה אותה תנהלו, תשמש מדד מהימן יותר לערכי לחץ הדם, אותה תוכלו להציג לרופא.

 

במידת הצורך, תקבלו מכשיר הולטר לחץ דם. המדובר במכשיר למדידת לחץ דם, אותו נושאים על הזרוע משך יממה שלמה. הוא מופעל באופן אוטומטי אחת ל-30 דקות במשך כל היום והלילה, ורושם את ערכי לחץ הדם במהלך היממה. הולטר לחץ הדם נותן תמונה אמיתית ומהימנה באשר לערכי לחץ הדם האמיתיים שלכם, ויבהיר האם אתם אכן לוקים בתסמונת החלוק הלבן, או שמא מדובר ביתר לחץ דם אמיתי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יתר לחץ דם. אמיתי או לא?
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים