שתף קטע נבחר

פרס פורש מהעבודה: "אריק מתאים להנהיג לשלום"

אחרי 46 שנים בצמרת מפלגת העבודה, הודיע שמעון פרס כי הוא פורש מפעילות מפלגתית: "זהו יום קשה עבורי, אבל האיש המתאים לעמוד בראש הקואליציה למען השלום הוא אריק שרון". פרס דיבר גם על הקשיים בקבלת ההחלטה וסיכם: "פעילותי המפלגתית הגיעה לקצה, ואילו תרומתי לשלום, לפיתוח הנגב והגליל - לא נס ליחה. למדתי ממורי ורבי דוד בן גוריון להעדיף את המדינה על פני המפלגה"

"זהו יום קשה עבורי". כך פתח אמש (א') את דבריו בקול רועד שמעון פרס, כשהודיע על פרישתו ממפלגת העבודה. לדבריו, "אני שואל את עצמי מהו הדבר המרכזי העומד בפני מדינת ישראל בשנים הבאות ובשנה זו. אין לי ספק שזה הצירוף הבלתי נמנע של שלום והתקדמות בתהליך המדיני. אני שואל את עצמי היכן אני יכול לתרום בשנים הבאות, והתשובה: בקידום תהליך השלום, שיביא גם לשגשוג כלכלי ולצדק חברתי". 

 

באדיבות חדשות ערוץ 10

 

"במבנה הפוליטי הנוכחי אי אפשר לקדם את תהליך השלום, אלא רק בדרך של קואליציה למען שלום ופיתוח, ולדעתי האיש המתאים לעמוד בראש קואליציה כזו על פי מבחן התוצאה הוא אריק שרון". פרס לא יצטרף לרשימתו של שרון קדימה, אלא יקבל תפקיד ממלכתי ברור (שעדיין לא ברור מהו) לאחר הבחירות.

 

"קיימתי שיחות עם אריק, ואני משוכנע שדעתו נחושה להמשיך בתהליך השלום ולהתחיל בתהליך הזה מיד לאחר הבחירות", הוסיף פרס, "נוכחתי לדעת שאוזנו כרויה לרעיונות יצירתיים כדי להשיג שלום וביטחון. החלטתי אפוא לתמוך בבחירתו ולשתף עמו פעולה בהשגת יעדים אלה".

 

יו"ר העבודה לשעבר ומנהיגה המיתולוגי דיבר גם על הקשיים שבקבלת ההחלטה: "לא בקלות הגעתי למסקנה זו. מצאתי סתירות בין המפלגה שאני חבר בה, לבין המצב המדיני האקטואלי. מבלי להמעיט בקשר הנפשי שיש לי לדרך ההיסטורית של המפלגה, לאלפי חבריה, עלי להעדיף את השיקול הבוער והגדול יותר. למדתי ממורי ורבי דוד בן גוריון להעדיף את המדינה על פני המפלגה".

 

"פעילותי המפלגתית הגיעה לקצה", אמר פרס, "ואילו תרומתי לשלום, לפיתוח הנגב והגליל - לא נס ליחה. החלטתי להקדיש את השנים הבאות לתרום למאמץ העליון כדי להביא לשלום בינינו לבין שכנינו, בתוך שיתוף פעולה בתוכנו אנו".

 

פרס הוסיף כי "בשיחות עם אריק דנו בהרחבת מוטת השלום והפיתוח ובנוסף למפת הדרכים, ליצור משולש כלכלי של ישראל, ירדן והפלסטינים. לפעול שהמשולש הכלכלי הזה ייהנה ממעמד מיוחד באיחוד האירופי. לגייס אמצעים בינלאומיים, ממשלתיים ופרטיים, בהיקף רחב. לפתוח בשיחות עם ארה"ב כדי להבטיח את ביטחון האזור מול הסכנה האיראנית ומול ההשתוללות של הטרור".

 

הוא סיכם את דבריו בכך ש"הדאגה היא עמוקה והתקווה היא גדולה, מחייבות הכרעות שאינן שגרתיות ובוודאי אינן קלות. אבל אסור לברוח מהצורך להחליט. לא היה קל לי, אבל אני בחרתי ואני החלטתי".

 

פרס נחת אתמול אחר הצהריים בנמל התעופה בן גוריון לאחר ביקורו בברצלונה שבספרד, שם נכח במשחק ראווה ב'קאמפ נואו' שמטרתו היתה "לקדם את השלום ולקרב בין לבבות הישראלים והפלסטינים".

 

לאחר נחיתתו קיים פרס שיחות עם כמה ממקורביו. סביב השעה שש התקשר אליו ראש הממשלה כדי לחזק את ידיו ולברך אותו על החלטתו לתמוך בו.

 

בסביבתו של שרון אומרים כי הם ידעו בוודאות כבר בשבת כי פרס יפרוש מן העבודה ויחבור לשרון - אולם לדבריהם, התחושה היתה כבר זמן רב לפני כן כי הוא יבצע את המהלך. בסביבתו של פרס אמרו אמש כי הוא התלבט זמן רב וכי הכין את נאומו בעצמו.

 

אתמול בצהריים סירב לומר יו"ר המפלגה עמיר פרץ אם יהיה מאוכזב לנוכח פרישתו של פרס. במסיבת עיתונאים שנערכה בבית המפלגה אמר פרץ: "אני מקווה מאוד ששמעון פרס יישאר חלק מתנועת העבודה. עשיתי כל מאמץ כדי שפרס יהיה חלק מהמהפך הצפוי בישראל". אמש התברר כי המאמצים לא צלחו.


פורסם לראשונה 30/11/2005 20:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרס בברצלונה
צילום: רויטרס
צילום: ירון ברנר
פרץ עם הרכש החדש עמית
צילום: ירון ברנר
מומלצים