שתף קטע נבחר

"להציל את שכונת הבוכרים בירושלים"

צאצאי התושבים המקוריים, התושבים הנוכחיים והמועצה לשימור אתרים מתגייסים להציל את אחת השכונות היפות והמיוחדות בעיר הבירה

"יש לעשות הכל כדי להציל את שכונת הבוכרים בירושלים, ולהשיב לה את מעמדה מימי הזוהר שלה בסוף המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 - כשכונה היפה והמרשימה ביותר שהוקמה מחוץ לחומות, ומזה שנים רבות מוזנחת, ומצבה התדרדר בצורה דרמטית". כך סוכם בכנס מיוחד שנערך לפני כמה ימים בשכונה בהשתתפות עשרות מצאצאי תושביה המקוריים של השכונה, תושביה כיום ואנשי המועצה לשימור אתרים.

 

בכנס הוחלט להקים ועד פעולה, שיפעל בנושא מול כל הגורמים הרלוונטיים, לרבות עיריית ירושלים.

 

בין המשתתפים בלטו צאצאי משפחת דוידוף, שראשה, ר' יהודה הנשיא דוידוף, היה ממקימי השכונה. המשפחה המורחבת, "איחוד דוידוף העולמי", מונה כיום כ-3,500 איש ובעולם, שהתגייסו כאיש אחד להצלת השכונה.

 

שכונת הבוכרים נחשבה עם הקמתה לשכונת הפאר היהודית של ארץ ישראל בשלהי המאה ה-19. על רקע הבנייה היהודית הפשוטה והעממית של אותה עת, בלטו רחובותיה הרחבים של השכונה שתוכננו בצורת שתי וערב, בתיה הגדולים והיפים וחצרותיה רחבות הידיים. כמו כן הוקצה בשכונה שטח מיוחד לנטיעת עצים, תפיסה תכנונית חדשה באותם ימים.

 

"הארמון" - המפואר בבתי השכונה שהוקם בסגנון הרנסנס האיטלקי, ובו התארחו בין השאר הרברט סמואל, הנציב העליון הראשון, והגנרל אלנבי, שהגיע לירושלים לפני 88 שנה. עוד בולטים בשכונה": בית דוידוף, שהוקם על ידי יוסף דוידוף, בנו של ר' יהודה הנשיא דוידוף, שימש בעבר את הגימנסיה העברית (עד למעברה לרחביה) וכיום משמש כמרכז פעילויות לתושבי השכונה; ה"בבא תמא", שהוקם בשנת 1895 ושימש כבית הכנסת המרכזי בשכונה, אך כיום הוא סגור ונטוש; בית הכנסת מוסאיוף ועוד.

 

אייל דוידוף, ראש "איחוד דוידוף העולמי": "בניגוד למאבקים אחרים, אני מאמין כי נגיע לקונצנזוס בין כל הגורמים הרלוונטיים - לאומיים, מקומיים, דתיים, חילוניים וכו'. קיבלנו כבר איתותים חיוביים מנשיא המדינה, מראש העיר ואחרים, ואנו תקווה כי הכל יתגייסו להצלת שכונת הבוכרים, שהיוותה בשיאה לא רק פנינה מבחינה חיצונית-ויזואלית, אלא גם מרכז תרבותי ורוחני בירושלים ובארץ ישראל בכלל".

 

יוסי פלדמן, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "אין ספק כי הנכס המרכזי במאבק זה הוא הציבור האכפתי והפעיל, והוא גם הערובה שנצליח במאבק. מבחינתנו, נפעל במשותף עם ועד הפעולה, ונסייע לו ככל שנוכל". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכונת הבוכרים. עבר מפואר
צילום: איציק שוויקי, המועצה לשימור אתרים
בתים הרוסים בשכונה
צילום: איציק שוויקי, המועצה לשימור אתרים
מומלצים