שתף קטע נבחר

עלו ברשת: ניבים עלומים

סודוקו ואחיו הקטן קאקורו, הבלוג של סבתא חנה, שבב וסוודר יוקרתי לכלבלב, המרות ברשת, פורטל למפיקים וכמה סרטוני מצב רוח טוב

פייבוריט: ניבים עלומים

 

שני אתרים חדשים ופרטיים מציגים ניבים וביטויים שהשתרשו בעברית, ומסבירים את מקורותיהם:

 

ניבון - נעמן אופיר הקים את ניבון לזכרם של אביו שלמה, מנהלו הראשון של תיכון אחד העם בפת, ואחיו יצחק המנוח, שנטעו בו את אהבת הארץ, השפה והזמר העברי. באמצעות מאגר הניבים הגדול שהקים מבקש אופיר לשמר את מעמדם של הניבים העבריים, שכמעט אינם מוכרים לדור החדש. מילון הניבים שלו כולל מאות ביטויים, עם פירושים, איורים, הדגמות והסברים באשר למקורם בשפה. האתר אסתטי ונוח לשימוש.

  

ביטויים - גם שלום נוי חש שהדור הצעיר איבד מזה זמן את העברית העשירה,

וזאת הוא מייחס לעובדה שצעירים ממעטים לקרוא ספרים. על-מנת להקל על מי שרוצה להעשיר את שפתו ולפתח את כושר הביטוי שלו יצר נוי מאגר פשוט ובסיסי של ביטויים וניבים עבריים, על-פי הקשרם במשפטים בשפה הרווחת, כלומר ללא קשר למקורות הביטוי. את הביטויים ליקט במשך חודשים אגב קריאה בספרים ובעיתונים. התקווה שלו היא שהגולשים יחזרו אל הרשימה שוב ושוב, וככל שישננו יותר את הביטויים המופיעים בה, כך יחזרו הביטויים לשפה המדוברת.

 

סודוקו: דו קרב צבעוני

 

יואב ציבין, ד"ר למדעי המחשב מהטכניון, וארז נווה, שניהם בני 26, השיקו ביחד באזור המשחקים של MSN את התרומה הפרטית שלהם לשיגעון הסודוקו העולמי - סודוקו לשניים. הפיתוח החדש הופך את הסודוקו הרגיל למשחק לוח תחרותי ומהיר: כל משתתף מקבל צבע, ומתחיל למלא את המשבצות החסרות. ברגע שאחד המשתתפים ממלא משבצת הוא מתחייב על המספר, וזוכה בניקוד רק אם צדק. אם טעה - המשבצת עוברת ליריב. ההמצאה המקורית הזו הוגשה בידי שני המפתחים הצעירים לרישום כפטנט בארה"ב.

 

תכירו: קאקורו

 

ואם כבר סודוקו - הנה האח הקטן שלו - הקאקורו. משחק המחשבה הזה קשה ומתימטי יותר מאחיו המוכר, אם כי לאחרונה נראה כי הוא צובר פופולריות דומה בכל העולם. למי שמעוניין, הנה האתר שיסביר את עקרונות המשחק וגם יאפשר לכם להתנסות בו ברמות שונות (אם כי באנגלית).

 

פינוק: חיי כלב

  

אם נגמרו לכם הרעיונות מה לעשות עם הממון הרב ששוכב לכם בבנק, שימו לב למיזם הבא: חנות מקוונת לבגדים ואביזרי יוקרה לכלבים בלבד. ושלא תחשבו שמדובר בסוודר מדובלל - יש שם שמלות, מכנסונים, מעילי פרווה (אפילו מינק, למרבה האבסורד) ועוד המון. הפריטים עצמם והדוגמנים חינניים להפליא, אבל בינינו - איזו כלבה באמת חולמת על שמלה אביבית ורבת שכבות?

 

חיות: שבבים לשובבים

  

ועדיין בענייני בעלי חיים: שבב הוא מיזם חדש של חברה בשם ארינט, והוא נועד להציע שיטה חדשה לאתר ולזהות חיות מחמד שאבדו או נגנבו. האתר מזמין בעלי חיות מחמד לרשום את פרטיהם במאגר, תוך ציון מספר השבב המושתל בגופם. כך במקרה של אובדן חיית מחמד ניתן יהיה לפרסם הודעה הכוללת את מספר השבב, ובמקרה של מציאתה אפשר יהיה לאמת את זהותה ואת פרטי בעליה דרך המאגר. המאגר משרת גם וטרינרים, שיכולים לקצר את הדרך בין חיה אובדת לבעליה המודאגים. השירות מסופק בתשלום של כשני שקלים בחודש.

 

המרה: מס"מ לקלוריות

 

האתר הזה מאפשר לכם להמיר כמעט כל דבר עם כמעט כל דבר אחר. הוא מציג מאות מחשבונים וממירים ליותר מ-5,000 פריטים. הממירים הפופולריים ביותר: מרחקים, טמפרטורות, מהירות, נפח, משקל, כמויות לבישול, ומטבעות, אבל לצד אלה יש עוד המון אפשרויות: ממירי זוויות, חישובים אסטרונומיים, מידות בגדים, נפחי מידע ממוחשב, זמנים ותאריכים, אנרגיה, תדרים, ומה לא (שלח: גדעון נח).

 

בלוג: סבתא חנה

  

חנה ברלין היא קשישה ניצולת שואה, המתגוררת בבית הורים חיפאי, ומפרסמת באתר הבית של המוסד בלוג פרטי. אפשר לנחש כי מפעילי האתר הגו את יוזמת הבלוג מתוך כוונה לחשוף אותם בהזדמנות זו למידע על בית ההורים עצמו, אבל בפועל יש ליוזמה הזו ערך גדול יותר. היא מאפשרת לנו להכיר באופן הכי אינטימי גברת אנונימית, שלא היינו מכירים בשום דרך אחרת, שלמרות קשיים גדולים ואלמנות מוקדמת הצליחה להעמיד ילדים, נכדים ונינים משכילים וראויים. חשוב לה אמנם לציין שחייה בבית ההורים טובים, אבל מבין השורות אפשר ללמוד על קשייה, ועל כך שאחרי ההשקעה הרבה שלה לאורך השנים במשפחתה ובחבריה היא חשה זנוחה מעט, ונשכחת. מרגש.

 

רדיו: עולים על הגל

 

הגל הוא אתר פרטי קטן, המציע מידע, כלים וקהילה לחובבי הרדיו מבין הגולשים. האתר מציג קישורים למאות אתרי חובבות רדיו בעולם, הדרכה למתחילים, מאמרים, מידע על לוויינים ותדרים, מועדונים, פורום, צ'ט ועוד.

 

אירועים: מפיקים בפועל

 

שער גלישה חדש מציע מידע רב בתחום הפקת האירועים, התערוכות וקידום המכירות. האתר מציג אינדקס גדול של נותני שירותים בתחום (מאוהלים והצללות של מתחמים ועד מכוני סקרים ומחקרי שוק), ולצדו כלים שונים לסיוע בידי המפיקים המקצועיים: טבלאות, לקסיקון מונחים, מחירון של מוצרים ושירותים מוכנים ועוד. לציבור הגולשים מאפשר האתר לבקש הצעות מחיר להפקת אירועים פרטיים ואירועי חברה - שיסופקו ישירות לתיבת המייל שלהם.

 

מטפלת: שאלון התאמה

 

נני הוא אתר חדש, המציע שירות להורים המבקשים למצוא מטפלת מתאימה לילדיהם, באמצעות תוכנה שמשלבת שאלון מיון התנהגותי עם שאלות מהסוג הפסיכומטרי, המקובל במבחני מיון כוח אדם. השאלון נבנה בידי רענן הס, פסיכולוג חברתי ותעסוקתי, נבדק בידי יועצים משפטיים ועומד בדרישות המחמירות של משרד העבודה האמריקני. השירות יסופק באתר חינם לתקופת השקה רשמית בת חצי שנה.

 

מקבץ: הצחוקיה

 

בזכות מישל דורושינסקי משתבחת הצחוקיה שלנו הפעם בכמה לינקים פסיכים, שמאיימים להסגיר את העובדה שאתם מבזבזים את זמנכם על שטויות באינטרנט. הנה בא המצב-רוח-טוב:

  

תן בראש: פרארי אדומה ויקרה פחד היא לא ערובה ל-IQ גבוה במיוחד. הנה, קחו את האידיוט הזה לדוגמה - רואה בחורה יפה, מחייך חיוך שרמנטי, ומתקדם טיפה יותר מדי לתוך המחסום. בדרך כלל הסרטון הזה מפרסם סיגרים, אבל בשבילכם הוא רק על תקן דאחקה (שלח: מישל ד').

 

נקודת הג'י של כלב: הקטע הזה, אם אינו מזויף, הוא אחד המצחיקים ביותר שראינו: שימו לב מה עלול לקרות לכם אם תיקחו איתכם את הכלב לטיסה קצרה, ותשכחו לאחוז בו חזק (שלח: מישל ד').

 

עולם הכל הולך: ואם חשבתם שסרטון הפרסומת של יס, עם העלק מחנה שבויים במעבה הג'ונגל, הוא מושקע במיוחד ויקר - אתם חייבים לראות את הסרטון הזה ולחשוב שוב. כולה דיאודורנט חדש לגברים, אבל ביצוע פשוט מד-הים (שלח: מישל ד').

 

הכינותי מראש: ואיכשהו הצלחנו לפספס את סרטון הפרסומת המדליק הזה, שנועד לקדם את אירועי TechEd 2004 של מיקרוסופט. התוכן: בתיה עוזיאל נדרשת לשדרג את המחשב האישי במהירות, כמה דקות לפני שהאורחים מגיעים, וגם מציעה כמה שימושים חדשים למעבד. חמוד ביותר (שלח: מישל ד').

 

הסמן הנעלם: ואחרי שצחקנו, הנה משחק פלאש קטן שיעזור לכם לעשות שימוש עיוור בעכבר שלכם. אנחנו לא עברנו את השלב השני, אבל גם לא ממש השקענו בזה (שלח: ליאור אבידב).

 

רומנטיקה עתיקה: זהו מיקבץ של עמודים שנותנים משמעות חדשה להגדרה קיטש, המשלבים מילים של להיטים רומנטיים מפעם עם הפלייבק המתאים, שתוכלו לקרייק אותם בבית (שלח: אלירן כחלון).

 

מייקל מריו: ונוכח ההסתבכויות האנטישמיות של מלך הפופ מייקל ג'קסון, הנה עונש קטן באדיבות גולשים עלומים, שהפכו את דמותו לסופר מריו גמדי, ועכשיו כל היהודים בעולם יכולים לעשות בו כרצונם (שלח: אופיר אלבז).

 

הערה: ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים בשל עומס הגולשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים