שתף קטע נבחר

5 הרוגים בפיגוע בקניון בנתניה

"הקניון כולו רעד, בחיים לא שמעתי פיצוץ כזה", סיפרו עובדים ועוברי אורח באזור קניון השרון בעיר. יותר מ-50 בני-אדם נפגעו בפיגוע טרור, כשמחבל מתאבד פוצץ עצמו בכניסה. עוברי אורח הבחינו בו וצעקו. עדות: המאבטח משך את המחבל למדרכה - ואז המחבל התפוצץ והמאבטח נהרג. הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות. הועלתה הכוננות בכל הארץ

התופת חוזרת היום (ב') לנתניה, עם פיגוע טרור קשה בקניון השרון בעיר. בשעה 11:30 לפני הצהריים החריד פיצוץ עז את אזור הקניון. חמישה בני-אדם נרצחו ובסך-הכל נפגעו יותר מ-50 איש, ארבעה מהם במצב קשה. צוותי מד"א פינו אותם לבתי-החולים לניאדו, מאיר והלל יפה. המחבל המתאבד לוטפי אמין אבו-סעדה, איש הג'יהאד האיסלאמי מהכפר עלאר שליד טול-כרם, התקרב לקניון והתפוצץ ליד הגשר וסניף ביטוח לאומי שברחוב הרצל. 

 

טרור בנתניה - סיקור נרחב:

 

(צילום וידאו: ירון ברנר) 

 

המחבל המתאבד התפוצץ מטרים ספורים מהכניסה לקניון. את המטען נשא בתיקו. על פי העדויות, שוטרת ועוברי אורח שהיו בסמוך לקניון הבחינו בו והספיקו לצעוק ומאבטח מנע ממנו להיכנס לקניון - אך הם לא הצליחו למנוע ממנו מלהתפוצץ. כתוצאה מהדי הנפץ, התנפצו השמשות של הקיר הצפוני, אריחי שיש המצפים את הקיר נשברו ונפלו על הרצפה. כתמי הדם הגיעו לגובה של חמישה מטרים על קיר הקניון. זכוכיות עפו לכל עבר. אפילו ענפי העצים במדרכה שליד הקניון נקרעו.

 

מול הכניסה לקניון מתנשא בית-משפט השלום בעיר. עינב צברי, שעמד בפתח בית-המשפט ובדק את באי המקום, הבחין היטב במתרחש. "ראינו את מאבטח הקניון צמוד לאדם שנשא על גופו תיק. המאבטח משך את המחבל לכיוון המדרכה תוך שהוא מרחיק אותו מהכניסה לקניון. שמענו צעקות. שני שוטרים הגיעו למקום ועמדו עם הגב לעבר המאבטח והמחבל, ואז אירע הפיצוץ. ראינו דברים עפים באוויר, מיד הבנו שקרה פיגוע. רצנו למקום, ראינו גופות ואנשים פצועים, אך תמונה אחת במיוחד אי-אפשר לשכוח: אשה צעירה מנסה להעיר אחרת, ששוכבת לרגליה מבלי לזוז".

 


השמשות התנפצו (צילום: ירון ברנר)

 

לקניון הגיעה גם צעירה רכובה על אופנוע, שעבדה עד לאחרונה כמאבטחת בקניון. הצעירה ישבה על האופנוע ולא הפסיקה לבכות ולנגב את דמעותיה כאשר נודע לה כי אחד ההרוגים בפיגוע הוא המאבטח. המאבטחת סיפרה כי עבדה עם המאבטח שנהרג זמן רב ביחד והם הפכו לידידים. בקול בכי אמרה "אני עדיין מקווה שזה לא נכון, שהוא רק נפצע ולא נהרג".

 

אסנת, בעלת חנות צילום, הייתה עדה לאירוע. "היה 'בום' בצד של הגשר, היה פיצוץ מאוד חזק, כל הקניון רעד", סיפרה ל-ynet. היא תיארה מנוסה של אנשים רבים מזירת האירוע. עובדת באחת החנויות בתוך הקניון העידה: "היה פיצוץ חזק. לא שמעתי דבר כזה בחיים שלי". 

 

רגעים ראשונים אחרי הפיצוץ (צילום: ירון ברנר) 

  

גם טל בן-יוסף העובד בבית-המשפט צפה במחזה הקשה ונרתם לסייע לפצועים. "ברמזור הבחנתי ברכב ובו אישה מתפתלת מכאבים, שמשות הרכב היו מנופצות. מיהרתי לעזור לה וראיתי כי גולת ברזל חדרה את הרכב ונכנסה לרגלה. לא היססתי, פתחתי את הדלת, העברתי את האשה למושב שליד הנהג ונהגתי ברכבה עד לבית החולים, שם היא הוכנסה לקבלת טיפול רפואי".

 

ציון וטורי, בעל מגרש מכוניות "אוטו פלוס" הנמצא מול קניון השרון, נקלע כבר בפעם השלישית לפיגוע - אבל לא זוכר פיצוץ שכזה. הוא תיאר מראות קשים: "פטריית עשן ענקית עלתה מהמקום. פצועים צעקו. התמונה שנחקקה לי בראש זה אדם לבוש חולצה תכלת ושוכב במקום מבלי לזוז. רק אחרי שכיסו אותו עם שמיכה הבנתי שהוא נהרג".

 

העיר שלא יודעת שקט

 

העיר נתניה ידעה כבר אסונות רבים בשנות הטרור האחרונות. הפיגוע האחרון שם אירע ביולי השנה, לאחר תקופה ארוכה של רגיעה. מחבל מתאבד פוצץ עצמו אז על מעבר בצומת הרחובות הרצל ופתח תקוה בעיר, הרג חמישה אזרחים ופצע עשרות. מאוחר יותר קיבל עליו הג'יהאד האיסלאמי את האחריות לאירוע.

 

בידי מערכת הביטחון יש עדיין עשרות התרעות על כוונות של ארגוני הטרור להוציא לפועל פיגועי טרור, דווקא בזמן האווירה המתוחה של ערב הבחירות הן בישראל והן ברשות הפלסטינית. ניסיונות פיגוע רבים סוכלו במהלך החודשים האחרונים. רק אתמול בישיבת הממשלה מסר ראש השב"כ על תשע התרעות לפיגועים בתוך ישראל, ועוד 40 מידעים על כוונות לבצע פיגועי טרור.

 

במערכת הביטחון אומרים כי לא הייתה התרעה ממוקדת בדבר פיגוע בנתניה. בעקבות הפיגוע הגבירה המשטרה את היערכותה בכל רחבי הארץ והוקמו מחסומים בצירי התנועה ובתוך הערים.  

 

מספרי חירום:

לניאדו בנתניה: 1255191

הלל יפה בחדרה: 1255166

מאיר בכפר-סבא: 1255199

קו תמיכה ברוסית, אמהרית, צרפתית, ספרדית ואנגלית: 1255081010

פקס לאילמים וכבדי שמיעה: 09-8609516

 


פורסם לראשונה 05/12/2005 11:33

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, רוני סופר, אבי כהן ומיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
תופת בנתניה
צילום: ירון ברנר
צילום: ערוץ 2
המחבל המתאבד
צילום: ערוץ 2
צילום: ירון ברנר
"בחיים לא שמעתי פיצוץ כזה"
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
"כל הקניון רעד"
צילום: ירון ברנר
מומלצים