שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מכה לפורז בבחירות לנשיאות שינוי
  מועצת שינוי התכנסה בסימן מאבק בין פורז ולפיד לקולות האחרים בתנועה. המועצה בחרה מחליף לנשיא רייכמן, שחצה את הקווים, אך המועמדת של פורז, עירית נשיא, הפסידה לעורך הדין יוסף שמחון. מי שקבע את הטון היו דווקא מקורביהם של אוריאל רייכמן ויוסף פריצקי. לפיד תקף את אנשיו של רייכמן: "אני קורא להם בלב שלם לעבור לקדימה"

  עורך הדין יוסף שמחון נבחר הערב (יום ה') לתפקיד יושב ראש נשיאות מועצת שינוי במקום הפרופסור אוריאל רייכמן, שחצה את הקווים ל"קדימה" של שרון. שמחון, שזכה ב-76 קולות, ניצח את הד"ר עירית נשיא, המועמדת של חבר הכנסת אברהם פורז, שזכתה ב-54 קולות בלבד.

   

  שמחון היה מועמדם של מתנגדי פורז בשינוי, ובהם אנשיו של אוריאל רייכמן ומקורביו של יוסף פריצקי. חברים בשינוי אמרו שבחירתו של שמחון היא סמן לתחילתו של שינוי אמיתי במפלגה. "האיש הראוי נבחר, כנראה שכוחו של פורז לא יכול לעמוד מול מציאות משתנה", אמר חבר מועצת שינוי יוסי וייס. 

   

  בפתח ישיבת מועצת שינוי שבה נבחר שמחון אמר היו"ר, ח"כ יוסף (טומי) לפיד: "מעברם של שמעון פרס ודליה איציק ל'קדימה' יצרו גשר מעל ראשינו. שרון לקח קולות רבים לא רק מהליכוד אלא גם מאיתנו".

   

  במהלך הישיבה הורגש גם קול מחנהו של חבר הכנסת יוסף פריצקי, איש התנועה המודח. אנשי פריצקי חשו כי בעצם בחירתו של שמחון חל כרסום במעמדו של פורז בתנועה. "בחירתו של שמחון אכן מפתיעה", הגיב לפיד, "אך לא הייתה כאן מלחמה אמיתית. מדובר בשני אנשים טובים" עוד הוסיף לפיד: "חשבתי שהעובדה שנשיא היא אשה תקבע את התוצאה לטובתה. כנראה שהפמיניזם לא עבד".

   

  גם מחנהו של רייכמן הפורש חש בשינוי - והותקף. בהתייחסו לפרישתו של רייכמן אמר לפיד: "לא אדבר בגנותו, אך אני פונה בלב שלם לאותם אנשים שחושבים שרייכמן הוא מנהיגם הרוחני וקורא להם לעבור לקדימה". חבר הכנסת רצאבי הגיב לדבריו של לפיד: "אני במקומו הייתי מחבק אותם בימים בהם אנו זקוקים לכל קול. ההצבעה הערב מעידה כי זו היתה הצבעת מחאה נגד הממסד".

   

  בפתחה של הישיבה אמר לפיד ששינוי היא המפלגה היחידה שהיא נקיית כפיים: "דגל המאבק בשחיתות הוא שיוביל אותנו במערכת הבחירות הקרובות. בימים בהם העבודה מקבלת בזרועות פתוחות חבר כנסת שהורשע בשוחד וחוזר לכנסת (סלאח טריף - ש.ר), בימים בהם בנו של ראש הממשלה, שהורשע בפלילים, ממשיך לנהל את ענייניו, ובימים בהם שר משטרה לשעבר מצטרף לקדימה באותו יום שהמשטרה ממליצה להעמידו לדין ושרון מקבל אותו בשמחה - שינוי היא המפלגה היחידה שהינה נקיית כפיים".

   

  במקביל לבחירת יו"ר הנשיאות דנה הערב מועצת שינוי בשינוי שיטת הבחירה של חברי הכנסת וההחלטה על הרכב ועדת הבחירות. בהתייחסו לרשימה שאותה תציג שינוי לבחירות בכנסת הבאה אמר לפיד: "הדבר הכי טוב היה להשאיר את הרשימה הקודמת".

   

  וברקע הדברים הודיע יושב ראש סיעת שינוי, חבר הכנסת רשף חן, כי אין בכוונתו להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת. "הגעתי למסקנה שאינני מסוגל לקיים את חובותיי כאב וגם לכהן בכנסת", אמר חן. בתגובה אמר יושב ראש שינוי, יוסף לפיד, כי "מדובר בהחלטה מצערת מאוד. רשף חן היה ראש סיעה מצוין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי אלגרט
  לפיד. תקף את אנשי רייכמן
  צילום: אלי אלגרט
  צילום: טל כהן
  מכה לפורז
  צילום: טל כהן
  מומלצים