שתף קטע נבחר

קדמיום ב"גרבר": מצביעת שיניים ועד נזק מוחי

משרד הבריאות הסיר אמש מהמדפים מחית גזר לתינוקות של גרבר, בה נמצאה המתכת קדמיום ברמות גבוהות. סכנת החשיפה: פגיעה בכל תאי הגוף, מהשיניים ועד הכבד, הכליות ומערכת העצבים

אתמול (ה') הורה משרד הבריאות להסיר מהמדפים את מחית גזר לתינוקות של גרבר, לאחר שבבדיקות מגדמיות נמצא כי הצנצנות מכילות מתכת מסוג קדמיום ברמות גבוהות בהרבה מהמותר. המדובר באחת המתכות הנפוצות בעולם, אך רעילה ביותר. חשיפה אליה כפי שעשויה להתרחש בעקבות צריכת מזון המכיל רמות גבוהות של קדמיום, יכולה להיות הרת אסון ולגרום למחלות חשוכות מרפא.

 

כאמור, קדמיום היא אחת המתכות השכיחות ביותר בסביבתנו. אנו נחשפים אליה בזיהום האוויר, והיא מצויה גם בסוללות, בעשן הסיגריות, בירקות שגודלו באדמה מזוהמת בקדמיום, בצבעים וגם במאכלי ים שונים.

 

קדמיום עלול לגרום לנזק לכל תאי הגוף. המתכת פוגעת במעטפת התא, ההופכת "מחוררת", ומאפשרת חדירה של חומרים רעילים נוספים לתא. התוצאה היא פגיעה באיברים שונים, החל ממערכת העיכול ועד לנזק לכליות, לכבד, לעצמות ולמערכת העצבים.

 

מחקר שנערך בשנת 1990 הראה כי רעילות מחשיפה בודדת למזון המכיל קדמיום היא נדירה, אך חשיפה ממושכת גם לרמות נמוכות של קדמיום במזון, גורמת להצטברותו בגוף ולפגיעה קשה ביותר לתאי הגוף ולמערכות חיוניות.

 

חשיפה ממושכת כזו לקדמיום גורמת לצביעת השיניים, פוגעת במוח ובמערכת העצבים ההיקפית, גורמת לעליית לחץ דם והתפתחות טרשת עורקים, פוגמת בתפקוד מערכת החיסון ובעיקר ביצירת נוגדנים, גורם לנשירת שיער, מיגרנות, בריחת סידן, פגיעה בפוריות, אנמיה, מחלות ריאה וסרטן.

 

רמות גבוהות של קדמיום נמצאו בעבר אצל נשים שילדו תינוקות שסבלו ממשקל לידה נמוך, נזק למערכת העצבים או כאלה שלקו בתסמונת דאון. ילדים שנחשפו לריכוזים גבוהים של קדמיום בסביבת מגוריהם, נמצאו לוקים בהפרעות התפתחותיות וליקויי למידה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
קדמיום בגרבר. סכנה אמיתית
צילום: ירון ברנר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים