שתף קטע נבחר

מופז עוזב את הליכוד, עובר לקדימה

רק בסוף השבוע אמר מופז במפגש עם פעילים בשוק התקווה בתל-אביב: "בית לא עוזבים". הבוקר יצאה ההודעה מפתיעה: הוא עובר לקדימה. ככל הנראה הובטח למופז שיכהן כשר הביטחון אם שרון יקים את הממשלה הבאה. השר שלום בתגובה: "הירידה בסקרים של מופז הביאה אותו למצב הזה; אני נשאר במפלגה שלי". מקורבי נתניהו: "הוא מעניק משמעות חדשה למושג אופורטוניזם"

עוד מכה קשה לליכוד: שר הביטחון שאול מופז עובר למפלגת קדימה של אריאל שרון, כך נודע הבוקר (יום א') בפתח ישיבת הממשלה בלשכת ראש הממשלה בירושלים. בליכוד אומרים בתגובה כי "עריקתו של מופז היא תוצאה ישירה של ירידתו בסקרים".

 

ראש הממשלה שרון ושר הביטחון מופז הודיעו הבוקר על עריקתו של האחרון לקדימה. זאת בעקבות שיחה שניהלו השניים אמש והבוקר, לפני ישיבת הממשלה. ככל הנראה הובטח למופז שיכהן כשר הביטחון, אם שרון ירכיב את הממשלה הבאה.

   

רק בסוף השבוע: "הליכוד זה הבית". צילום: ירון ברנר

 

מופז תבע, וככל הנראה נענה בחיוב, להיות מועמדו של ראש הממשלה לתפקיד שר הביטחון. מלשכת ראש הממשלה נמסר שהיתה שיחה בארבע עיניים בין ראש הממשלה למופז לפני פתיחת ישיבת הממשלה, בה לובנו הדברים וכתוצאה ממנה נדחתה פתיחת ישיבת הממשלה בשעה קלה.

 

"אני שומע את זה בהפתעה רבה. הירידה בסקרים של שאול מופז הביאה אותו למצב הזה" – כך אמר שר החוץ, סילבן שלום, על הודעתו של מופז כי הוא עובר למפלגת קדימה. "אני הייתי אחד הראשונים בסל הקניות של שרון, אבל אמרתי שאני לא פורש מהליכוד. אני נשאר במפלגה שלי ורוצה להיות ראש התנועה הזאת".

 

מקורביו של בנימין נתניהו מסרו בתגובה למעבר: "מופז מעניק משמעות חדשה למושג אופורטוניזם. צעדו מצביע על היעדר ערכים ועקביות. הליכוד נאמן לערכיו ועוד ימשיך שנים רבות, וקדימה, על כל הטרמפיסטים שבה, תתפוגג ותשכח".

 

יושב ראש מזכירות הליכוד, שר החקלאות ישראל כץ, אמר לאחר ההודעה הדרמטית של מופז: "זאת אינה רק מכה לליכוד, זאת מכה לאמינות של פוליטיקאים באשר הם".

 

כרטיס ביקור: מאיראן למשרד הביטחון

 

מופז, בן 57, נולד באיראן ועלה לישראל בגיל 10. כאשר התגייס לצה"ל ב-1966 הוא התנדב לחטיבת הצנחנים, במסגרתה שירת בכל מסלולי הפיקוד. במלחמת ששת הימים הוא לחם כצנחן בסיני ובמלחמת ההתשה שימש כמפקד מחלקה בגדוד 890 של הצנחנים. במלחמת יום הכיפורים שירת כמפקד סיירת הצנחנים וכעבור שלוש שנים, ב-1976, השתתף במבצע יונתן (מבצע אנטבה).

 

בתקופת מלחמת שלום הגליל פיקד מופז על חטיבת חי”ר בפיקוד הצפון, ולאחריה התמנה למפקד בית הספר לקצינים של צה”ל (בה”ד 1). ב-1986 מונה למפקד חטיבת הצנחנים, שנתיים לאחר מכן הועלה לדרגת תת אלוף ומונה למפקד אוגדת מילואים משוריינת. ב-1990 התמנה למפקד עוצבת הגליל, עבר דרך תפקידי פיקוד שונים בהם מפקד כוחות צה”ל ביהודה ושומרון, אלוף פיקוד דרום, ראש אגף התכנון במטכ”ל וסגן הרמטכ”ל וראש אג”ם. ב-1998 מונה מופז לתפקיד הרמטכ"ל, בו כיהן עד 2002, אז עבר לפוליטיקה והצטרף לליכוד.

 

מופז הינו בוגר המכללה לפיקוד ומטה של חיל הנחתים האמריקאי בקוונטיקו, וירג`יניה. הוא בעל תואר ראשון במנהל עסקים מטעם אוניברסיטת בר אילן, ולמד לתואר מוסמך במינהל עסקים באוניברסיטה זו.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ישיבת הממשלה. הודעה דרמטית
צילום: רויטרס
צילום: ירון ברנר
רק בסוף השבוע. מופז בסיור בחירות
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
שלום. אני נשאר בליכוד
צילום: ירון ברנר
צילום: אלכס קולומויסקי
כץ. מכה לאמינות הפוליטיקאים באשר הם
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי אף פי
נתניהו. המקורבים מאשימים באופורטוניזם
צילום: איי אף פי
מומלצים