שתף קטע נבחר

כץ על עזיבת מופז: "מכה לאמינות הפוליטיקאים"

שר החקלאות ומי שהתמודד מול מופז על תפקיד יו"ר הליכוד, מכנה את מעברו של שר הביטחון לקדימה "סטירת לחי". ח"כ קרא: "מופז נוטש את הליכוד כפי שנטש את החייליים בקבר יוסף". פרץ: "שרון מבזה את הפוליטיקה הישראלית". יו"ר סיעת מרצ-יחד, זהבה גלאון: "קדימה הופכת למחנה פליטים עבור לוזרים מכל המפלגות"

נטישת בכירי הליכוד את המפלגה והצטרפותם אל אריאל שרון, הפכה בשבועות האחרונים למנהג קבוע. אחרי שבשבוע שעבר עשה זאת צחי הנגבי, הודיע הבוקר (א') גם שר הביטחון, שאול מופז, כי הוא עובר למפלגת "קדימה". בימין ובשמאל, כמובן, ניצלו את המהלך כדי להמשיך ולנגח את מפלגת המרכז המתהווה.

 

 

יושב ראש מזכירות הליכוד, שר החקלאות ומי שמתמודד על תפקיד יו"ר המפלגה, ישראל כץ, אמר לאחר ההודעה הדרמטית של מופז: "זאת אינה רק מכה לליכוד, זאת מכה לאמינות של פוליטיקאים באשר הם בישראל. אדם שאומר שהוא נשאר בליכוד ומתמודד על קולם של הבוחרים ועורק מהמפלגה בגלל סקר אחד, מעניק סטירת לחי לאמינות הפוליטיקאים. אני בטוח שהליכוד יתואשש והחברים יצאו מההלם, אחרי סדרת המכות שהמפלגה ספגה לאחרונה. אני נשאר במרוץ, כדי לאחד את השורות ולהביא לליכוד הנהגה אמיתית וראויה".

 

ח"כ איוב קרא (ליכוד) לא היסס להשתמש בטרמינולוגיה משדה הקרב והישווה בין המערכת הפוליטית לאחד האירועים הבולטים בתחילת האינתיפאדה: "מופז ממשיך להיכשל ברגעי המבחן ונוטש את חבריו לתנועת הליכוד כמו שהפקיר את חייליו בקבר יוסף. כעת המסכה הוסרה מעל פניו, הוא התגלה כעוד פוליטיקאי קטן שדואג לטובתו האישית על פני הליכוד, אך הציבור לא טיפש והליכוד ימשיך להתחזק".


מופז ושרון. שוב ביחד (צילום ארכיון: אבי אוחיון) 

 

מקורביו של בנימין נתניהו מסרו בתגובה לצעד המפתיע: "מופז מעניק משמעות חדשה למושג אופורטוניזם. צעדו מצביע על היעדר ערכים ועקביות. הליכוד נאמן לערכיו ועוד ימשיך שנים רבות. קדימה - על כל הטרמפיסטים שבה - תתפוגג ותשכח".

 

שר החוץ, סילבן שלום, שמתמודד גם הוא על תפקיד יו"ר הליכוד: "אני שומע את זה בהפתעה רבה. הירידה בסקרים של שאול מופז (לקראת הפריימריז בליכוד) הביאה אותו למצב הזה. אני שואל את בנימין נתניהו - האם הוא מוכן להישאר בחיים הפוליטיים אם אני אהיה ראש הליכוד? אני הייתי אחד הראשונים בסל הקניות של שרון, אבל אמרתי שאני לא פורש מהליכוד. אני נשאר במפלגה שלי ורוצה להיות ראש התנועה הזאת".

 

ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) הזכיר בתגובתו את מטבע הלשון שטבע מופז לקראת ההתמודדות בפריימריז של הליכוד: "כנראה שמופז גילה שגם הפרוסה וגם הממרח אצל שרון נראים כרגע על פי הסקרים עבים יותר. לצערי, גל ההונאה והאופורטוניזם ששוטף את המערכת הפוליטית, סחף גם את מופז לאותה מפלגה שהוא עצמו הגדיר כמפלגת שמאל. כפי שהפוליטיקאים שמגיעים לקדימה לא מחוייבים להצהרותיהם מאמש, כך גם על הציבור להתייחס להתחייבויות שמפלגה זו תציג לציבור במערכת הבחירות".

 

חבר הכנסת יובל שטייניץ (הליכוד): "האופורטוניזם של מופז, כמו זה של פרס - המתמודדים על ההנהגה ועוברים למפלגה היריבה - מעורר שאט נפש. ואולם, התנהגותם של שרון ובנו מאיימת להשמיד את הנורמות האלמנטריות שמאפשרות חיים דמוקרטיים במדינת ישראל".

 

ח"כ אהוד יתום (ליכוד): "מעברו של מופז אל מפלגת קדימה מהווה צעד ציני וחסר אחריות, הנובע מחוסר עמידתו בלחצים ואי יכולתו להיפרד מחצאית אביו הפוליטי - שרון. הליכוד היה לפני מופז וימשיך להתקיים גם אחריו, תוך הנהגה שקולה ואחראית של מדינת ישראל".

 

שינוי: רק המפוזר מכפר אז"ר לא הצטרף

 

ב'שינוי', אשר עד לא מזמן הייתה מפלגת המרכז היחידה, ניצלו את המהלך של מופז כדי לשלוח חיצים לכיוון נבחרת הכוכבים של שרון. יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד: "המפוזר מכפר אז"ר הוא הדמות היחידה שעדיין לא הצטרפה למפלגת קדימה, אולי מפני שאפילו הוא לא מבין מה המפלגה הזו מייצגת".

 

ח"כ אברהם פורז אמר: "מסכנה מדינת ישראל שראש ממשלתה מוכן ומתחייב להפקיר את בטחונה בידי אדם נלעג וחסר חוט שדרה כמו שאול מופז. היותו של מופז שר בטחון מעידה מיהו אריאל שרון".

 

ח"כ חמי דורון התבטא בציניות כלפי המפלגה החדשה: "חבר'ה, קדימה! תעזבו את כל מה שהאמנתם בו ונלחמתם למענו עד היום ותתחילו להילחם על הכיסא". בנימה רצינית יותר אמר דורון: "מפלגתו של שרון מסכנת את הדמוקרטיה הישראלית, שכן רק במדינות דיקטטוריות שולטת מפלגה אחת. אין לה מוסדות. זה לא קדימה, זה קדימה לאחור".

 

פרץ: "שרון מבזה את הפוליטיקה הישראלית"

 

יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, ניצל את ההתפתחות הטריה כדי לשלוח עקיצה אל יו"ר קדימה: "שרון מבזה את הפוליטיקה הישראלית כשהוא רוכש כל פוליטיקאי העומד למכירה, בשוק מציאות נטול דרך או אידאולוגיה. אוסף האופורטוניסטים המקרי של שרון לא יכול לספק שום תשובה מגובשת במשברים החברתיים, או בנושא המדיני".

 

חבר הכנסת דני יתום (העבודה): "שאול מופז מכר את האידיאולוגיה שלו בעבור כיסא מפוקפק בקדימה. התנהגותו של שר הביטחון מביישת ומגלה את פרצופו האמיתי של מי שטען להיות כל העת אידיאולוגי, במיוחד לאחר התקפתו הפרועה על ראש הממשלה בשבוע האחרון".  

 

יו"ר סיעת מרצ-יחד, זהבה גלאון, אמרה כי "קדימה הופכת יותר ויותר להיות מחנה פליטים ללוזרים מכל המפלגות, לאחר שהם מבינים שלא יוכלו להיבחר במפלגתם". חברה של גלאון למפלגה, רן כהן, הוסיף: "הליכוד היה מקלט לאופורטוניסטים שחיפשו שלטון ושררה ועתה הם נעים עם הרוח לכיוונו של שרון. הליכוד נותר גל חרבות של קיצונים ומתלהמים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, רוני סופר ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
שאול מופז. ביקורות מימין ומשמאל
צילום: אלי אלגרט
צילום: חיים זיו
כץ. "מופז עוזב בגלל סקר אחד"
צילום: חיים זיו
צילום: מאיר פרטוש
זהבה גלאון. "קדימה - מחנה פליטים"
צילום: מאיר פרטוש
צילום: אלי אלגרט
לפיד. רק המפוזר מכפר אז"ר לא הצטרף
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
סילבן שלום. נשאר במפלגה
צילום: אלי אלגרט
צילום: אתר הכנסת
קרא. לא שוכח את קבר יוסף
צילום: אתר הכנסת
מומלצים