שתף קטע נבחר

שַרותו המדממת

עוד לא הייתה תקופה של שפיכות דמים כה מרושעת, כפי שהכרנו בשנות הרמטכ"לות והשרות של שאול מופז

אם חשבנו שתמה אסטרטגיית הכוח ועוד כוח ועוד הרבה כוח, הרס וסיכולים שם ופגועים כאן כתגובה לסיכולים, אם קיווינו כי יבוא סוף להרג השיטתי ללא משפט, ללא דין וללא דיין - כי אז טעינו טעות גדולה. החבירה של מופז לשרון, וכנראה ההבטחה שניתנה לו להיות גם בעתיד שר ביטחון, מן הדין שתדליק הרבה נורות אדומות בקרב אלה המקווים כי יבוא קץ לשפיכות הדמים, להפקרות בשטחים הכבושים, לכחש, לשקר, להתעללות ולסיכון מיותר של "חיילים מובחרים", הנשלחים להרוג ולהיהרג לשביעות רצונו של מופז ורמטכ"לו. 

 

כן, במפורש לשביעות רצונו של שר הביטחון ושליחיו, שהרי שום צורך קיומי לא מחייב את הפרובוקציה החוזרת ונשנית מצד הצבא בקרב הפלסטינים בגדה - פרובוקציה המשמרת את הפחד והשנאה. אף שהוחלט על הפסקת פיגועים, ממשיך הצבא לפלוש לבתים ולכפרים ולהרוג. נראה שהדבר נעשה כדי לספק יצרים של אדוני הכיבוש, ההרג והשנאה, ויותר מכך: כדי לשמור על המתח המלחמתי ולאפשר גם פיגועים בנו - וזאת כדי להצדיק את המשך הכיבוש, השיעבוד, הגזל והגירוש.

 

אין פלא שכאשר החיילים מ"היחידה המובחרת", שנשלחו פעם נוספת לצוד "מבוקשים" בתוככי ג'נין, נתקפו בטראומה וסירבו להסתכן - אמר מפקדם כי "בצבא אחר היו יורים בהם בגב". האמנם? יאמר לנו, באיזה צבא אחר? באיזו סיטואציה? כמה צבאות כיום שולטים על עם אחר, בוזזים את אדמתו, הופכים כל יישוב למחנה מעצר, גודעים בעזרת הצבא אלפי עצים כדי לפתוח דרכים להיאחזויות לא חוקיות? איזה צבא אחר מעודד קולוניות, מחבר אותן למים ולחשמל ומונע הספקת מים בסיסית מיישובי הילידים? איזה צבא אחר, של חברה המתיימרת להיות דמוקרטית, מחסל "מבוקש" מהאוויר ודרך אגב גם מחסל אזרחים עוברי אורח והרבה הרבה ילדים - וזאת לא פעם ולא פעמיים, אלא כשיטה?

 

יש אצלנו אנשים עם דם על הידיים, ויש רבים כאלה. ובכל זאת, לא הייתה לנו תקופה של שפיכות דמים מרושעת כפי שהייתה בשנות הרמטכ"לות והשַרות של שאול מופז. עתה, משראשי הצבא כבר הודיעו כי הפלסטינים הם אויב וחלים ביחס אליהם דיני המלחמה, האם אין זה אומר שגם אנחנו האויב שלהם? אם לנו מותר להשמיד, להרוג, להרוס, לגדוע ולעקור, לעצור ללא משפט אזרחים בלא להודיעם על שום מה נעצרו - מדוע אסור להם בכלים שיש להם להילחם בנו?

 

בתקופתו של מופז, שלב אחר שלב הפך הצבא מ"פרה קדושה" ל"פרה משוגעת", בייחוד נוכח האיומים מכיוון ונגד

איראן (שהינה בעיה של העולם כולו וודאי לא רק שלנו, ולא הרי הסיפור של הפצצת הכור בעיראק כהרי תפזורת הכורים הנבנים שם). לעתים נראה לי שלאיש יש יצרים כמו לנרון קיסר, ומבקש הוא לראות את האזור כולו עולה בלהבות. אין פלא שכאשר הוא מדבר על חמלה ועל צורך בהגברת החינוך, בו בזמן רוכש צה"ל במיליארדים מטוסי קרב הכי מתקדמים בעולם ופצצות מהמשוכללות ביותר. יש להניח שהוא והרמטכ"ל שלו ומנכ"ל משרד הביטחון וודאי גם יחיאל חורב יודעים בשביל מה, שהרי מה שיש לנו כבר מספיק כדי לחסל את כל הפלסטינים והסורים גם יחד.

 

חבירתו של מופז לראש הממשלה תפקח עיני רבים לדעת ששרון וקדימה הם אשליה. השלום לא בדרך, המיליטריזציה המופרזת והפולחנית של מערכת החינוך החודרת לכל גיל ולכל כיתה עוד תגבר, הפריטה על הטראומה היהודית והפחדים שלנו תתחזק, החיסולים יימשכו, הפרובוקציה תגדל וכך גם מספר הפיגועים בנו. והצבא עם מופז ושרון והמתנחלים ימשיכו בהרחבת גבולות המדינה הכובשת, הפוגענית והאנטי-דמוקרטית, תוך השמעת גזירות משונות מפיהם של רבנים פנאטים בשם האל ומשיחו. יש סכנה באופק להרס התקווה לשלום ולרווחה, ועל כן חובה עלינו - על כי מי שרצה ורוצה ארץ מולדת לתפארת, כפי שהובטח בהכרזת העצמאות - להתייצב ולעצור את הסחף ומוקדם ככל האפשר, אחרת - המחיר עלול להיות גדול עד מאוד. הגיע הזמן להחליף את אסטרטגיית הכוח באסטרטגיה של פיוס, ולתת למדינת ישראל ולאזרחיה לקיים חיים נורמאליים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים