שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לוחם: אין לנו מיגון; שר הביטחון: אין כסף

  אחרי הביקורת הציבורית הנוקבת בגלל המעבר לקדימה, יצא מופז לסיור באווירה ביתית בגבול הצפון - אבל גם שם חיכו לו שאלות קשות

  שר הביטחון, שאול מופז, סייר הבוקר (יום ג') בבסיס בירנית בגבול הצפון ונפגש עם חיילים. אחד הלוחמים בגדוד חרב, הגדוד הדרוזי הלוחם בגזרה, הטיח בו שכלי הרכב שבהם נוסעים החיילים אינם ממוגנים דיים. מופז תלה את האשם בקיצוצים המתמשכים בתקציב הביטחון. עם זאת ציין שלמיטב התרשמותו, סדרי העדיפויות בהפניית התקציבים, נכונים.

   

   

  "אנחנו נמצאים בפעילות המבצעית על הגדר ומרגישים שהציוד שלנו לא מוגן מספיק, אם מדובר בכלי הרכב, הבט"שיות ואם בציוד אחר", אמר החייל. מופז השיב: "התקציב של משרד הביטחון מוגבל, וכפי שאתה יודע, הוא גם הולך וקטן משנה לשנה וצריך לקבוע סדרי עדיפויות. אני בטוח שהנושאים האלה נשקלים היטב ברמת המטכ"ל ואחר כך ברמת האוגדה והיחידות בשטח. ככל שאני מתרשם, סדרי העדיפויות נכונים מאוד".


  מופז בפגישה עם החיילים (צילום: אחיה ראב"ד)

   

  כשהוא מלווה בסגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, באלוף פיקוד הצפון, אודי אדם, ובמפקד עוצבת הגליל, תת-אלוף גל הירש, נפגש מופז עם עשרות החיילים.

   

  מופז דרש מהחיילים להגביר עירנות לנוכח האיום הגובר בפעילות של חיזבאללה בצפון, ככל שיגבר הלחץ על סוריה. "החיבור בין סוריה, איראן וחיזבאללה הולך ומתהדק. אני מעריך שבעתיד יהיו עוד נסיונות של חיזבאללה לחזור על מבצעים כדוגמת האירוע שהיה לפני שלושה שבועות בכפר רג'ר. מבחינת סוריה, זה שסתום לשחרור לחצים לאירועים שמאיימים על מעמדה, בהם דו"ח מהליס והפניית האצבע המאשימה כלפי דמשק".

    

  בהקשר זה ציין מופז שדו"ח מהליס וההתנקשות בעורך העיתון הלבנוני א-נהאר, מוכיחים שסוריה ממשיכה "להנציח את שלטונה בלבנון". הוא ציין שהניסיון להסיט את תשומת הלב מהסוריה מגביר את החשש מפני פעילות התקפית של חיזבאללה בגבול הצפון.

   

  "אם חיזבאללה יתקוף, נגבה מחיר גבוה"

   

  מופז הוסיף שאירועים מסוג זה שאירע ברג'ר עלולים להתרחש בתדירות גבוהה. "האיום עולה וכך גם איכות הלוחמים שלנו. יש צורך בהיערכות ובכוננות גבוהים, רמת דריכות ועירנות. במקרה שמתרחש אירוע מנוסף, המטרה היא לגבות מחיזבאללה מחיר גבוה ככל האפשר, על מנת לשמר את גורם ההרתעה, ומאידך להיזהר ככל שניתן מפני פגיעה בכוחותינו".

   

  קצין מגדוד חרב, סגן-משנה תושב חורפיש, תהה מדוע צה"ל אינו יוזם פעולות התקפיות נגד חיזבאללה, ומדוע כאשר כבר מגיבים על התקפותיו, מפגיזה ישראל מוצבים ריקים. מופז השיב שפעולת התגמול בעקבות האירוע ברג'ר הייתה הנרחבת ביותר מאז נסוג צה"ל מלבנון, ובכל זאת לא נפגע בה אף לא אזרח לבנוני אחד. "זה ההבדל בין מדינה לבין ארגון הטרור שאנחנו נלחמים בו. אנו לא ניזום אירוע שבו ייפגעו אזרחים".

   

  מפקד עוצבת הגליל אמר בהקשר זה שבפעולת צה"ל לפני כשלושה שבועות נפגעו כ-80 אחוזים ממוצבי חיזבאללה באזור הגבול וכן כבישים וגשר.

   

  בתום הפגישה עם החיילים, עבר מופז במשך שעה ארוכה בין החיילים, לחץ את ידיהם ושוחח עמם, כמעט כמו באירוע בחירות. במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר מכן, חזר מופז על דבריו בדבר הקשר הסורי בלבנון. הוא ציין שישראל מנסה לפתור את בעיית הכפר רג'ר החצוי בין ישראל ללבנון, אך עד כה לא נמצא פתרון כזה. השר סירב להתייחס לנושאים פוליטיים, בטענה שאינו יכול לעשות זאת בעודו נמצא בסיור ביטחוני. עם זאת אמר שאינו מתרגש מהביקורת שנמתחה עליו עם המעבר ל'קדימה'.

   

  ח"כ איתן כבל (עבודה) הגיב לדברי מופז בעניין מיגון החיילים. לדבריו, צה"ל התחייב בפני הוועדה לביקורת המדינה למגן את החיילים. "מקומם מאוד ששר הביטחון מגיב על התלונות באופן הפותר את עצמו ואת המערכת מאחריות לחיי החיילים. מערכת הביטחון ממשיכה להפקיר את חייליה ואינה עומדת בהתחייבויותיה וחובותיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אחיה ראב"ד
  זמנים קשים: מופז
  צילום: אחיה ראב"ד
  צילום: אחיה ראב"ד
  עם החיילים בשטח
  צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים