שתף קטע נבחר

היסטוריה: מרכז הומו-לסבי עירוני יוקם בת"א

המרכז, הראשון מסוגו בארץ, הוא פרי יוזמתו של חבר המועצה איתי פנקס. העירייה אף אישרה העברת תקציב ראשונית של 4 מיליון ותקציב שנתי קבוע של 300 אלף שקלים. משמעות ההחלטה: המרכז הקהילתי יתוחזק גם על-ידי העיריות הבאות, ללא קשר לעמדתן הפוליטית

עיריית תל-אביב החליטה השבוע להקים מוסד סטטוטורי חדש בתחומה - מרכז קהילתי לקהילה ההומו-לסבית. משמעות ההחלטה היא כי המרכז יקום כמבנה עירוני לכל דבר ועניין, והעיריות הבאות שייבחרו יהיו מחוייבות לתחזקו, ללא כל קשר להשקפתם הפוליטית של ראשיהן.

 

בשלב ראשון תעביר העירייה סכום של ארבע מיליון שקלים לשיפוץ המבנה, שייבחר בימים הקרובים. כמו-כן, התחייבה העירייה להקצבה שנתית שוטפת של 300 אלף שקלים, בדומה להקצבה אותה מקבל כל מרכז עירוני אחר.

 

מדובר במרכז עירוני ראשון מסוגו במדינה, שיכלול שירותי בריאות, תרבות ושאר שירותים אזרחיים לקהילה. האב המייסד של הפרוייקט הוא חבר מועצת העיר איתי פנקס, שמאז בחירתו ניהל קמפיין עיקש למען זכויות ההומואים והלסביות בעיר. "זה יום חשוב לעיר ולקהילה", אמר פנקס לאחר שהתקבל אישור העירייה.

 

לדבריו, "בעצם הקמת המרכז הזה, תל-אביב מצטרפת למועדון מכובד של ערים מתקדמות דוגמת ניו-יורק, לוס אנג'לס, ופריז. אני מודה לראש העירייה שהיה שותף מלא ביוזמה, והבין את צרכי הקהילה. מדובר בהחלט באירוע היסטורי וחשוב בחיי הקהילה. הבניין העירוני הזה אמור להיות המקום שבו חברי הקהילה ימצאו את כל מרכז חייהם".

 

מענה כולל - מהנוער ועד לקשישים

 

עד היום נמנעו מוסדות הציבור והרשויות המקומיות להכיר באופן רשמי וגורף בצרכי הקהילה ההומו-לסבית. ההכרה הגיעה בעיקר בתקציבים שונים שהועברו, בדרך כלל באמצעות נציגי הקהילה, לטובת אירועים מיוחדים או במסגרת של וועדת תמיכות עירונית. את הפעילות עבור הקהילה ביצעו עמותות שונות, שזכו לתמיכות כספיות כאלה או אחרות.

 

כעת, לאחר משא ומתן של שנים, נאותה עיריית תל-אביב להכיר בצרכי הקהילה הגאה ולהעניק לה מבנה עירוני מתוקצב. בישיבה, שנערכה אצל מנכ"ל העירייה, סוכם כי העירייה תקצה לטובת הפרוייקט מבנה גדול שייבחר מבין ארבעת המקומות הבאים: בית הספר דב הוז בתוך גן מאיר, בניני תאומים ברחוב מאז"ה 7 ו-9, בית שטראוס ברחוב בלפור או בית ספר ברחוב דיזינגוף.

 

חברי הקהילה, שיגיעו למרכז, יוכלו ליהנות משלל שירותים, כגון: הופעות, אירועי תרבות, תערוכות של אמנים צעירים, סדנאות, שירותי בריאות הנפש והגוף, קבוצות תמיכה לנשאי HIV, סדנאות הסברה, קורסים, סעד משפטי, קבוצות נוער, עובדים סוציאליים, גן ילדים, ספרייה ועוד.

 

בשלב הראשון יתמקד המרכז העירוני במענק שירותים לארבע קבוצות ממוקדות: קשישים, נוער, הורים ומיעוטים בקהילה.

 

סיפורו של המרכז יתפרסם מחר ב"עיתון תל אביב" מרשת ידיעות תקשורת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
היוזם. איתי פנקס
צילום: מאיר אזולאי
צילום: תומריקו
גאווה (ארכיון)
צילום: תומריקו
צילום: מאיר אוחיון
באים למתנ"ס? נוער גאה (ארכיון)
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים