שתף קטע נבחר

רקטת קסאם נחתה באזור התעשייה באשקלון

הרקטה שנורתה מאזור דוגית ברצועה פגעה באזור התעשייה הדרומי באשקלון, שבו ממוקמים אתרי תשתית רבים. שר הביטחון יכנס דיון הערכת מצב מיוחד בהשתתפות הרמטכ"ל ואנשי שב"כ. הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות: "ירינו רקטה מסוג 'קודס 101' לכיוון ההתנחלות אשקלון בדרום שטחי פלסטין הכבושה מ-1948"

איום הקסאם על אשקלון: רקטת קסאם נחתה אחר הצהריים (יום א') באזור התעשייה הדרומי של אשקלון. מערכת ההתרעה "שחר אדום" זיהתה את יציאת הרקטה, וכוחות החבלה של מרחב לכיש הוזעקו לאתר את מיקום הנפילה המדויק. באזור שמדרום לאשקלון מצויים אתרי תשתית רבים - בהם תחנת הכוח של חברת חשמל, מתקן התפלה גדול וקו צינור הנפט. פלוגות אל קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, קיבלו אחריות לירי.

 

שר הביטחון, שאול מופז, יקיים הערב התייעצות ביטחונית מיוחדת בעקבות התגברות ירי רקטות הקסאם לעבר ישראל בימים האחרונים. בדיון ישתתפו הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ ונציגי השב"כ.

 

בהודעת הג'יהאד האיסלאמי נאמר כי "בשעה 14:30 אחר הצהריים ירו אנשי הארגון רקטה מסוג 'קודס 101' לכיוון ההתנחלות אשקלון בדרום שטחי פלסטין הכבושה מ-1948". בנוסף נאמר שהרקטה פגעה ביעדיה וקול של פיצוץ נשמע לאחר שהרקטה פגעה. הארגון הבטיח להמשיך ולבצע ירי נגד יעדים ישראלים. 

 

מלשכת ראש הממשלה, אריאל שרון, נמסר ל-ynet: "אנו פועלים במישור המדיני מצד אחד ונפעל גם מהבחינה הבטחונית. אנו בוחנים שורה של צעדים אפשריים בזמן שנחליט לפעול נגד הירי שמכוונים טרוריסטים פלסטיניים נגד מטרות אזרחיות בישראל". ראש הממשלה רואה בחומרה את הירי האחרון של הקסאם. בסביבת שרון אומרים שהאירוע האחרון ממחיש את הצורך בהמשך הפעולה הנחושה של ישראל במישור המדיני והביטחוני כאחד.

 

"בעקבות הירי הראשון של הקסאם לעבר אזור התעשייה באשקלון, הייתה עליית מדרגה בפעילות חיל האוויר והארטילריה שלנו בעזה", אמרו מקורבי ראש הממשלה ל-ynet. "זו לא תהיה פראפראזה אם נאמר שאין שם חלון אחד שנותר שלם. עם זאת, לא בשלה העת למבצע קרקעי רחב היקף".

 

דובר ועדות ההתנגדות העממית, מוחמד עבד עאל, שארגונו עומד מאחורי שיגורים רבים של רקטות קסאם, אמר ל-ynet שארגונו פועל לשיפור ביצועי הרקטות: "אנו פועלים בראש ובראשונה להגדלת הטווח שאליו יכולים להגיע הרקטות ואנו פועלים במקביל גם לשפר את הדיוק של הרקטות".

 

לדבריו "אנו מודעים לשיפור ביכולות בעקבות הירי שאנו מבצעים ובעקבות ניסויים שאנו עורכים. אנו יודעים שרמת הדיוק של הרקטות שלנו עומדת על 70 אחוזים ופועלים לשפר זאת. אנחנו יודעים היטב שליד שדרות, אשקלון ואשדוד ישנם יעדים אזרחיים וצבאיים רגישים וחשובים ביותר מבחינת הישראלים ואותם אתרים הם היעד של הרקטות המשופרות של הארגון ושל יתר ארגוני ההתנגדות".

 

ישיבה מיוחדת בעיריית אשקלון

 

עיריית אשקלון תקיים מחר ישיבת מועצה מיוחדת עם אלוף פיקוד העורף ועם גורמי הצבא והמשטרה ובה יתבקשו הגורמים הללו לתת סקירה אודות ההסלמה בירי הקסאמים לעבר אשקלון. ראש עיריית אשקלון, רוני מהצרי, זועם.

 

"לצערי הרב, לפחות ממה שאני מבין, רקטת הקסאם נורתה מאזור פתוח בדוגית שפונה על ידי צה"ל. אני לא מבין מדוע ניתנת אפשרות לירות רקטות קסאם מאזור פתוח ובמיוחד כאשר יודעים שיש חשש לירי קסאמים ממקומות כאלה. למה צריך להמתין שהם ישפרו את טווח הרקטות? צריך לעשות הכל כדי למנוע את הירי הזה לעבר אשקלון".

 

ראש עיריית אשקלון שוחח עם שר הביטחון, שאול מופז, ועם אלוף פיקוד העורף. "אמרתי להם שבעדיפות ראשונה צריך לסיים את התקנת מערכת ההפעלה 'שחר אדום', שר הביטחון אמר לי שהם עושים הכל בכדי למנוע ירי על אשקלון".

  

הדילמה הצבאית: חיסולים לא עוצרים יריות קסאם

 

במערכת הביטחון חוששים זה זמן רב מתרחיש של שיפור טווח הקסאמים ופגיעה באחד האתרים הללו, שעלולה להסב נזק רב. רקטת הקסאם שנפלה דרומית לאשקלון נורתה מהריסות ההתנחלות דוגית שפונתה במסגרת תוכנית ההתנתקות. גם בתקופה האחרונה זוהו בצה"ל מספר שיגורים של רקטות קסאם ופצצות מרגמה מהאזורים שפינה צה"ל.

 

הירי המוגבר של רקטת הקסאם מצטרף להסלמה של הימים האחרונים ברצועת עזה. גורמים בצה"ל מודים שאין פיתרון מוחלט לירי הרקטות ולא ניתן להפסיקו לגמרי "צה"ל מבצע כעת את מה שהוא רואה לנכון במסגרת כללי המשחק מאז יציאת הכוחות מרצועת עזה, אין ספק שניתן לפעול בצורה חריפה הרבה יותר ולהפעיל עוצמת אש גבוהה יותר אבל צריך להסתכל על המכלול הכולל של השיקולים", אמרו בצה"ל ורמזו שההחלטה על פעולות דרמטיות יותר נמצאות במגרש של הדרג המדיני.

 

בצה"ל חזרו למדיניות ההתנקשויות, אולם לדברי גורמי צבא, גם השימוש במדיניות זו אינו מבטיח אפס קסאמים "ברור שיש מודעות לנזק שיכולים לגרום הקסאמים ולפגיעה בנפש וברכוש. כל קסאם הוא אירוע חמור בפני עצמו, בעיקר אחרי שיצאנו מעזה. אנו מודעים היטב למתקנים שנמצאים בטווח הקסאמים. אסור שייפגע אף אזרח כתוצאה מהירי וגם לא ייפגעו המתקנים. זו בדיוק הכוונה שלנו בפעולות שאנו עושים להפסקת הירי".  

 

ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, שהתארח הבוקר בפורום גולשי ynet, טען לאוזלת יד מצד הממשלה בטיפול בירי הקסאם. "במציאות הישראלית, אלפי טרוריסטים שמבקשים להרוג את הילדים של שדרות בכל שניה שניתן להם, שוכנים להם בשלווה, רק 800 מטרים מהבית שאני מתגורר בו - ומדינת ישראל לא עושה את מה שהיא הייתה צריכה לעשות", אמר. "לעשות פירושו לבצע כל דבר כדי שלא חס ושלום תיפול שערה אחת משערות ראשו של ילד בשדרות, שמבקש ללכת לגן הילדים בשמונה בבוקר".


פורסם לראשונה 18/12/2005 15:11

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, חנן גרינברג, שמוליק חדד ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
רקטת קסאם. ארכיון
צילום: דני סלומון
צילום: רויטרס
יורים מגוש קטיף. ארכיון
צילום: רויטרס
צילום: צפריר אביוב
אזור התעשייה הדרומי באשקלון
צילום: צפריר אביוב
צילום: גיל יוחנן
בוחן שורת צעדים. שרון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים