שתף קטע נבחר

פריימריז? שרון גנב את ההצגה

בעוד מרבית הציבור הישראלי מתעניין היום במצב בריאותו של ראש הממשלה שרון, ינסה הליכוד לבחור לעצמו מנהיג. האם מישהו מהמועמדים "ירוויח" ממצבו הבריאותי של שרון, או שהמפלגה כולה תפסיד מכך שהחמיצה הזדמנות פז להיות בכותרות הראשיות?

אפשר לצבוע את זה בצבעים של מאבק פוליטי יוקרתי,מותח וחשוב, אבל האמת היא שמתפקדי הליכוד הולכים היום (ב') לקלפי כדי לבחור לעצמם את האיש שיוביל אותם אל השחיטה. לא לניצחון, לא להצלחה, לא להנהגה. פשוט לשחיטה, השחיטה הפוליטית שיבצע בהם אריק שרון.

 

שכן לא בנימין נתניהו, לא סילבן שלום, ובוודאי שלא משה פייגלין או ישראל כץ יהיו מסוגלים להחזיר את הליכוד לשלטון בסיבוב הזה. כל זה בתנאי שאריק שרון ייצא בריא ושלם מן ההסתבכות הרפואית אליה נקלע, שלאחריה גם אם יאבד כמה מנדטים, הציבור עדיין יחשוב שאין בילתו. אם הוא לא ימשיך בקו הבריאות, זו כבר תהיה אופרה אחרת לגמרי.

 

מבחינת הליכודניקים (רוצה לומר: אלה שעוד נותרו), לא משנה איזה שם הם ישימו היום בקלפי, ולא משנה מי ייבחר לעמוד בראש מפלגת ההתפרקות הלאומית (ע"ע הליכוד) - הוא יהיה כצל חיוור מול שרון. חולה, קשיש, חיוור או מתלוצץ עם רופאיו, שרון הוא עדיין, לטוב ולרע, האלטרנטיבה הבריאה היחידה שהישראלים מסוגלים לראות לנגד עיניהם בלשכת ראש הממשלה.

 

הדוגמה המחשבתית שנוצרה בשנים האחרונות בישראל הפכה את אריק שרון לאדם שאין לו, לכאורה, תחליף, גם אם הוא שוכב לבן כסיד על מיטה בבית חולים. והדבר הבעייתי והקשה מבחינת הדמוקרטיה הישראלית, הוא שסילבן (סטיב) שלום או בנימין (ביבי) נתניהו הם ממש לא תחרות. ממש לא כוחות, אם להשתמש בטרמינולוגיה של ילדים.

 

אבל כל זה לא מפריע לקרקס הפוליטי להמשיך להתנהל, להשמצות ולהאשמות להיזרק לחלל האוויר בלי חשבון: ביבי ברח ויברח, סילבן הוא משת"פ של שרון, עמרי תומך בסילבן, סילבן יחלק את ירושלים ובכלל - כולם נגד כולם.

 

השאלה הגדולה שמטרידה היום את כל המועמדים ואת יועציהם היא כיצד ישפיע האירוע הרפואי של שרון על דפוסי ההצבעה בליכוד: האם תגרום העובדה ששרון אינו בריא כבעבר לליכודניקים לצאת מהבית ולסור לקלפיות

 בהמוניהם, או שמא העניין שיגלו המצביעים הפוטנציאלים במקלטי הטלויזיה והרדיו המשדרים ללא הרף דיווחים מבית החולים הדסה יגבר על הרצון שלהם לתת מנת חמצן דמוקרטית למפלגתם המצטמקת? התשובה לשאלה הזו לא ברורה, כמו גם התשובה על השאלה מי עשוי להרוויח מבחינה פוליטית מנפילתו למשכב של ראש הממשלה.

 

אפשר להעריך, מצד אחד, כי דווקא נתניהו, שהיה כבר ראש ממשלה ונתפס על ידי רבים כמי שיכול לתת 'פייט' במאבק על ראשות הממשלה לכל מי שהוא לא אריק שרון ירוויח כמה נקודות נוספות. ומצד שני ייתכן כי דווקא סילבן שלום שמנסה להציג עצמו ברמזים עבים כנושא הלפיד של מחנה שרון בליכוד יפתיע ויוביל למהפך במפלגה.

 

הבוקר אפשר רק להעריך הערכות ולנחש ניחושים - אבל נראה כי בסוף מה שמעניין את הישראלים זה שוב לא הליכוד, אלא אריק שרון במיטתו בבית החולים. גם סילבן שלום וגם בנימין נתניהו צריכים לקוות שבוחריהם יצליחו להתנתק מהדרמה הלאומית הזו ששמה אריק שרון - ולהקדיש כמה שעות כדי לבחור את מנהיגם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שרון. בראש סדר היום
צילום: גיל יוחנן
צילום: מיכה דומן
שלום. מי יצבור נקודות?
צילום: מיכה דומן
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. נתפס כמי שייתן פייט?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים