שתף קטע נבחר

תקציב המועצה לצרכנות לא יגדל כפי שתוכנן

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת-החוק, שמבטיחה עצמאות למועצה לצרכנות. עם זאת, בניגוד להצעה הראשונית, התקציב יגדל ל-6 מיליון שקל רק בעוד שנתיים

הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה ראשונה את הצעת-החוק הפרטית שהגיש ח"כ רומן ברונפמן (יו"ר הבחירה הדמוקרטית), אשר מבטיחה את עצמאותה של המועצה בהגנה על זכויות הצרכנים ואשר מגדילה את תקציבה.

 

9 ח"כים הצביעו בעד החוק, ולא היו מתנגדים או נמנעים. ח"כ ברונפמן העריך כי לאחר פיזור הכנסת הנוכחית, החוק יהיה כפוף לדין רציפות ותהליך החקיקה יושלם בכנסת הבאה.

 

בעניין תקציב המועצה לצרכנות, החוק שהתקבל שונה מן ההצעה הראשונית שהגיש ברונפמן. הוא רצה כי תקציב המועצה ייקבע לפי תחשיב של שקל אחד לתושב המדינה; אבל משרד-האוצר התנגד - ומנכ"ל משרד התמ"ת רענן דינור ישב עם סגן הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי, וגיבשו נוסחה חדשה וחלופית.

 

הנוסחה המוצעת קובעת את תקציב המועצה לצרכנות ל-5 השנים הקרובות, כך שהוא יועלה בהדרגה - ורק בשנת 2008 יתייצב על 6 מיליון שקל לשנה. כיום, תקציב המועצה לצרכנות הוא בערך 2.8 מיליון שקל; החוק קובע לשנה הבאה תקציב בסך 4 מיליון שקל, ב-2007 תקציב בסך 5 מיליון ומ-2008 ואילך תקציב בסך 6 מיליון שקל - מחצית הסכום מתקציבי משרד התעשייה-המסחר-והתיירות, ומחצית מתקציב האוצר.

 

בעניין עצמאות המועצה לצרכנות, לא חל שינוי. על פי הצעת החוק, המועצה לא תהיה תלויה במינוי הדירקטוריון בשר התעשייה המסחר והתעסוקה. המצב הקיים כיום, יצר ניגוד אינטרסים והמועצה התקשתה לפעול נגד הגוף המממן אותה והממנה את הדירקטוריון המתווה את מדיניותה. הצעת החוק, קובעת כי המועצה תפעל באמצעות מועצה ציבורית המורכבת מנציגי ציבור נטולי זיקה פוליטית.

 

ח"כ רומן ברונפמן, יוזם החוק, אמר כי "החוק יבסס את עצמאותה של המועצה לצרכנות ויחזק את מעמדה. לצערי, השלמת החקיקה תתאפשר רק לאחר הבחירות; אבל עשינו השבוע צעד חשוב קדימה".

פורסם לראשונה 19/12/2005 13:16

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
ח"כ ברונפמן, יוזם החוק
צילום: אתר הכנסת
מומלצים