שתף קטע נבחר

פריימריז: בבית שאן לא סולחים לאריק

הפריימריז בליכוד נערכים בדיוק בשבוע בו מציינים בבית שאן שלוש שנים לפיגוע בסניף המפלגה בעיר. חלק מהפצועים ומשפחות הקורבנות בחרו להגיע לסניף הליכוד, לחזק את התנועה המרוסקת ברגעי המצוקה שלה כפי שהיא חיזקה אותם ברגעים הקשים. "אני כאן למרות הפחד, הגעגוע והכאב", סיפרה אלמנתו של חיים עמר, סוזן. ואילו משפחתו של דוד לוי שוב מתייצבת מאחורי נתניהו: "אמנם סלחנו, אבל לא שכחנו", אומר הבן, שמעון לוי

בשבוע שבו מציינים בבית שאן שלוש שנים לפיגוע התופת בסניף הליכוד בעיר, נקראו היום (ב') מתפקדי המפלגה לבוא ולהצביע. רבים מהם הגיעו בלב כבד אל הסניף, ביום שבת הקרוב ימלאו שלוש שנים לפיגוע לפי התאריך העברי. אותו פיגוע שאירע בדיוק ביום הפריימריז בליכוד. והנה, באורח כמעט מיסטי, שוב פריימריז בליכוד. "אני כאן למרות הפחד, הגעגוע והכאב. אעשה הכל כדי שביבי יזכה היום", אמרה סוזן עמר, שבעלה חיים עמר נרצח בפיגוע.

 

כל אחד מהפעילים והמתפקדים שהגיע היום לסניף הליכוד זוכר בדיוק היכן תפס אותו הפיגוע, היכן תפסו אותו המראות הקשים. עמר עצמה לא שוכחת את היום הנורא. "בעלי היה ליכודניק שרוף וכששמעתי שיש פיגוע בסניף והוא לא ענה לי לטלפון, מיד אמרתי לילדים שאבא נרצח", היא משחזרת.

 

יש לה, לעמר, בטן מלאה על היו"ר הפורש שרון. כן, היא קיבלה ממנו מברק תנחומים אך ציפתה שיבוא לבקר. "מאוד רציתי שראש הממשלה יבוא. כשאתה נמצא באבל, ביקור כזה יכול לחזק אותך, אבל לצערי הוא לא הגיע. מי שהיה שם בשבילי זה רק ביבי".

 

לבד מעמר, איש מבני משפחותיהם של הרוגים הפיגוע אינו מעז להגיע לסניף. אחת לשנה הם מתקרבים למקום כדי לפקוד את האנדרטה שהקים ראש העיר, ג'קי לוי, ולקיים טקס אזכרה. "אני מבין את התחושות. המעט שאדם מצפה לקבל בשעה של טרגדיה כה גדולה הוא יחס ממנהיג תנועה. כשזה לא קורה לא בשבעה, לא בחודש ולא בשנה, זה מותיר צלקת איומה", אמר ח"כ דוד לוי, שהגיע להצביע בקלפי בבית שאן.

 

במשך שנים נטרה משפחת לוי הבית-שאנית למועמד נתניהו על רקע הוויכוח המר שניטש בין ביבי לבין דוד לוי. אלא שעם פרישתו של נתניהו מהממשלה ערב ההתנתקות הצליחו השניים לאחות את הקרעים. "אמנם סלחנו, אבל לא שכחנו", הזכיר בנו של לוי, שמעון, שנפצע בעצמו בפיגוע. ונראה שגם הזעם על שרון, שהתנתק ופרש מהליכוד, סייע לאיחוד המחודש בין לוי לנתניהו. "תמכנו בשרון בצורה עיוורת. היו פה 3,100 מתפקדי ליכוד וכולם לבשו חולצות עם תמונתו, הדם שלנו הכתים אותה", הוסיף.

 

ויש מי שזוכר לביבי חסד נעורים. "ביבי הוא הראשון שהגיע לבית החולים ולמשפחה שלי זה נתן המון כוח", מספר גבי זאדה שנפגע קשה בראשו. "עד היום הוא מתקשר אליי, דורש בשלומי ואומר שאם אני זקוק למשהו הוא נמצא כאן בשבילי. זה מחמם את הלב, את הקול שלי הוא מרוויח היום ביושר. אני אישית אדאג לכך שהוא ינצח בסניף הבית-שאני בגדול".

 

לתחושות אלו שותפה גם סוזן עמר. "הפחד אינו מרפה ואלמלא הייתי רוצה שביבי ינצח לא הייתי מעיזה לבוא לכאן. אבל מגיע לו שנצביע בשבילו, הוא ידע לחזק אותי בשעותיי הקשות ועתה הגיעה העת לעזור לו".

 

וזאדה מסכם: "איבדתי כאן חברים והחיים שלי כבר לא יחזרו להיות אותו דבר אך הפגיעה הפיזית והנפשית רק קירבה אותי יותר לבית, לליכוד, בית לא עוקרים ולא עוזבים וביבי שהיה שם בשבילנו ינצח היום ובגדול", אמר זאדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
למרות הכאב. עמר
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
הקים אנדרטה. ראש העיר, ג'קי לוי
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
סניף הליכוד, 3 שנים אחרי
צילום: חגי אהרון
שוב יחד. לוי ונתניהו (ארכיון)
צילום: חגי אהרון
מומלצים