שתף קטע נבחר

חוק "הדייר הסורר" עבר בקריאה שלישית

החוק המהפכני יאפשר לבצע פרויקטים של פינוי-בינוי בהסכמה של 80% מהדיירים בבתים משותפים בני לפחות 4 דירות. החוק, כך מקווים חברי הכנסת והקבלנים, יביא לסופה של תופעת ה"דייר הסרבן" שמעכב משך שנים את התחדשות השכונות הישנות בערים

רציתם להיות חלק מפרויקט פינוי-בינוי והדבר לא התאפשר בגלל שכן אחד מהקומה האחרונה שלא נתן את הסכמתו? לא עוד.

 

הכנסת אישרה היום (ד') את הצעת חוק פינוי-בינוי של ח"כ ניסן סלומינסקי (מפד"ל), הידועה בכינויה "חוק הדייר הסורר". על פי החוק, יספיק רוב של 80% מדיירי בית משותף כדי לבצע פרויקט פינוי-בינוי. אותם דיירים שחתמו על הסכם למכירת זכויותיהם ליזם במסגרת עסקת פינוי-בינוי, יוכלו לתבוע בתביעת פיצויים את 20% הדיירים המסרבים לחתום על עסקה מסיבות שאינן סבירות.

 

החוק יחול על בתים משותפים בני 4 דירות ויותר, הנכללים במסגרת פרויקטים שהוכרזו כפרויקטים פינוי-בינוי. הסירוב לא ייחשב כבלתי סביר, אם מבחינה אובייקטיבית העסקה אינה כדאית כלכלית למתפנה או כאשר הדייר המתפנה אינו מקבל מגורים חלופיים ובטוחות הולמות, או אם קיימות נסיבות אישיות מיוחדות של בעל הדירה הסרבן.

 

הדיירים המסרבים לעסקה "סירוב בלתי סביר", ישאו באחריות על הנזק שנגרם לדיירים המעוניינים בעסקה בשל אי ביצועה. עם זאת, בית המשפט רשאי להפחית מסכום הפיצויים לדיירים המעונינים בעסקה משיקולים שונים, כמו חוסר יכולת כלכלית של הדייר המסרב לעסקה לשאת בכל הנזק.

 

תופעת ה"דייר הסרבן" וה"דייר הסחטן"

 

יוזמת החקיקה הזו נולדה בעקבות תופעה שכיחה של פרויקטי פינוי-בינוי שאינם יוצאים לפועל בשל לסרבנותם של אחד או יותר מבעלי הדירות בבניין להתפנות במסגרת פרויקטים של פינוי- בינוי. רוב אתרי הבנייה של פינוי בינוי תקועים בגלל דייר סרבן, לעיתים כזה המבקש לסחוט את השאר, מה שעלול לעכב את סיום הפרויקט בשנים. 

 

ח"כ סלומינסקי: "התפיסה שעומדת מאחורי הצעת החוק היא כי יש להתחשב באינטרס של רוב בעלי הדירות יותר מאשר בקניינו של הדייר הסרבן המצוי במיעוט, כאשר סירובו בלתי סביר ונובע מאינטרס אישי. הדבר יתרום לשגשוג הבנייה ופריחה בשכונות המגורים. הצעת החוק מבקשת להטיב גם עם חזות העיר, מה שיועיל לכולם"

 

יו"ר הוועדה המוניצפלית של התאחדות הקבלנים, ראול סרוגו, ששימש כיועץ מקצועי לועדת חוק חוקה ומשפט לקראת הגשת החוק: "אישור החוק מהווה מהפכה של ממש בעסקאות פינוי-בינוי. החסם העיקרי עד היום במימוש עסקאות פינוי פינוי היה ניסיון מצד מיעוט דיירים בפרויקט לנצל את זכות הוטו שלהם ולדרוש הטבות מיוחדות בטרם יחתמו על העסקה, או דיירים שסרבו לעסקה מתוך רצון להזיק לשכניהם. עתה אותם סרבנים יהיו צפויים לתביעה כספית גדולה על הנזק הכלכלי שהם גורמים לשכניהם בשל סרובם למימוש העסקה, ולכן מדובר בחוק התרעתי, שיאפשר לקדם עשרות פרויקטים של פינוי ובינוי ברחבי הארץ".

 

ח"כ יצחק הרצוג, שכיהן עד לאחרונה כשר השיכון, ברך על חקיקת חוק "הדייר הסרבן" וציין כי "החוק יהווה תמריץ משמעותי לקידומן ויישומן של מאות תוכניות פינוי-בינוי בכל רחבי הארץ. כמו-כן מהווה החוק מנוף כלכלי שיוביל לשיפור איכות החיים מחד והתשתית האורבאנית מאידך", אמר ח"כ הרצוג. 

 

יציין, כי בתקופה בה כיהן ח"כ הרצוג כשר שיכון, הוא פעל נמרצות לקידום החוק במסלול החקיקה בתיאום עם ח"כ סלומיאנסקי, יוזם החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
פינוי בינוי - הסכמה של 80% תספיק
צילום: שאול גולן
צילום: אתר הכנסת
ח"כ ניסן סלומינסקי, יוזם החוק
צילום: אתר הכנסת
מומלצים