שתף קטע נבחר

ערב חג המולד: 146 אלף נוצרים חיים בישראל

אוכלוסיית הנוצרים, המהווה 2.1 אחוזים מכלל המדינה, תחל בשבת את חגיגות השנה החדשה. גולת הכותרת תהיה בערים הקדושות ביותר לדת - נצרת ובית לחם. כוחות הביטחון נערכים כדי שהכל יעבור בשקט ואפילו העובדים הזרים יזכו לרגעים של חסד. סנטה-קלאוס כבר מוכן עם בגדי החג והמתנות

חמש שנים עברו מאז שבישראל פינטזו על מיליוני תיירים נוצרים שיציפו את בית לחם ונצרת במסגרת חגיגות המילניום. בסופו של דבר נהרו לכאן "רק" כמה עשרות אלפי מאמינים וצליינים וכמות דומה צפויה להגיע לאתרי התפילה גם בסוף השבוע הקרוב, במסגרת חגיגות הכריסמס. האירוע המרכזי ייערך, כמו בכל שנה, בכנסיית חג המולד בבית לחם, שם תיערך בחצות תפילת המיסה ולאחר מכן יציפו את הרחובות סנטה קלאוסים אדומים-לבנים שיחלקו מתנות לכל עובר ושב (לילדים המודאגים במגזר היהודי - ביום ראשון מקבלים דמי חנוכה).

 

ליתר ביטחון - פגישות עם נציגי העדות וראשי הכנסיות

 

כוחות הביטחון נערכו בימים האחרונים כדי להבטיח שהכל יעבור בשקט ושאף גורם עויין לא ינצל את ההתכנסות השנתית כדי לבצע פיגוע ראווה. בשבת, כבר משעות הבוקר המוקדמות, יתפרסו מאות שוטרים, אנשי מג"ב וחיילים לאורך הצירים המובילים למעבר רחל (מחסום 300 בדרום ירושלים).


כנסיית חג המולד, בתפילה לפני שנה (צילום: איי אף פי)

 

כחלק מההיערכות המיוחדת התקיימו בימים האחרונים פגישות של נציגי מנהלת התיאום והקישור של המנהל האזרחי בבית לחם עם כלל ראשי העדות הנוצריות, לצורך תיאום הפעילות בכנסיית הפטריארכים והבישופים, הטקסים הדתיים וכניסת המשלחות. בנוסף, נפגש מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יוסף משלב, עם ראשי העדות הנוצריות (הקתולית, הארמנית והאורתודוקסית) ועם שגריר הוותיקן.

 

במעבר רחל נערכים לקבל את אלפי הצליינים ואוטובוסים מיוחדים יסיעו את האורחים המכובדים לכיוון בית לחם. כמו כן יוקצה ציר מיוחד למעבר אוטובוסים של תיירים בעיר. כוחות הביטחון הודיעו כי תתאפשר כניסת נוצרים ישראלים ונוצרים פלסטינים משטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה לתוך בית לחם ותתאפשר יציאתם של תושבים נוצרים מבית לחם ומיהודה ושומרון לביקורי משפחות בישראל ועזה, באמצעות היתרים שיונפקו על ידי המנהל האזרחי.


צליינים ומאמינים מגיעים מכל העולם. בית לחם (צילום: איי פי)

 

חג שמח יהיה בוודאי גם לאלפי העובדים הזרים, ששוהים בארץ ללא אישורים מתאימים ובימים כתיקונם נרדפים על ידי משטרת ההגירה. בעקבות פניה מצד מספר ארגוני זכויות אדם, הודיעו משרד הפנים ומינהלת ההגירה כי בסוף השבוע  לא יתבצעו מעצרים, על מנת לאפשר לעובדים לחגוג ללא פחד. אחרי החג תחזור משטרת ההגירה לפעול כרגיל.

 

הנוצרים בישראל: משכילים יותר, עירוניים יותר, מבוגרים יותר

 

ערב חג המולד חיים בישראל 146 אלף נוצרים המהווים 2.1 אחוזים מכלל האוכלוסיה במדינה. הרוב המכריע של הנוצרים בישראל הינם ערבים והיתר - כ-27 אלף - הם נוצרים אשר עלו ארצה עם בני משפחותיהם היהודיים במסגרת חוק השבות. מרביתם הגיעו בגל העלייה של שנות התשעים מברית המועצות לשעבר ומאתיופיה וכ-5,000 הגיעו בגלי העלייה של שנות השבעים והשמונים, בעיקר מרומניה ומפולין.

פריסה גיאוגרפית
  מכלל הנוצרים מכלל היהודים מכלל המוסלמים
מגורים בעיר 89% 91% 93%
מגורים בצפון 60% 10% 39%
מגורים בדרום 3.5% 15% 13%

 

אף על פי שרובה של האוכלוסייה הנוצרית היא ערבית, "ההתנהגות הדמוגרפית" שלה דומה יותר לזו היהודית מאשר למוסלמית. 98 אחוזים מהנוצרים מתגוררים בערים, מרביתם (60 אחוזים) במחוז הצפון ומעל 20 אחוזים בנצרת. 12 אחוזים מתגוררים בחיפה, ועשרה אחוזים בירושלים.

 

חלקם של הנוצרים מכלל האוכלוסיה בישראל יורד עם השנים. בשנת 1949 מנו הנוצרים 34 אלף נפשות שהיוו 2.9 אחוזים מכלל האוכלוסיה במדינה. בשנת 1972 הגיע מספרם לכ-73 אלף איש אולם משקלם מסך כל האוכלוסיה ירד ל-2.3 אחוזים. במהלך 10 השנים האחרונות נשמר שיעורם ועד היום הם מהווים 2.1 אחוזים מהאוכלוסיה בישראל.

 

בתחום הלימודים יש לנוצרים בישראל בהחלט במה להתגאות, כאשר על פי הנתונים שיעור הזכאות לתעודת בגרות בקרבם הינו הגבוה ביותר בארץ בהשוואה לתלמידים בני דתות אחרות. בשנת 2004 היו זכאים לתעודת בגרות 66 אחוזים מבין התלמידים הנוצרים, בהשוואה ל-46 אחוזים מהמוסלמים והדרוזים, ו-56 אחוזים מכלל התלמידים בחינוך העברי. עוד נמצא כי 78 אחוזין מבין הזכאים הנוצרים עמדו בדרישות הסף של האוניברסיטאות, בהשוואה ל-60 אחוזים מבין הזכאים המוסלמים ו-83 אחוזים בחינוך העברי.

פילוח גילאים
  מכלל הנוצרים מכלל היהודים מכלל המוסלמים
0-19 34% 34% 53%
64 ומעלה 8.5% 12% 2.7%

 

האוכלוסייה הנוצרית מבוגרת יותר ביחס לשאר הדתות בישראל. על פי הנתונים לשנת 2004, אזרחים בגילאי 0 עד 19 היוו כ-34 אחוזים מכלל הנוצרים בישראל - שיעור זהה לאוכלוסייה היהודית ונמוך מהאוכלוסייה המוסלמית. 8.5 אחוזים מהאוכלוסיה הנוצרית הינם בני 65 ומעלה - שיעור גבוה בהרבה מזה שבאוכלוסיה המוסלמית (2.7) ונמוך מהיהודית (12).

 

ומה לגבי העתיד? על פי תחזית האוכלוסיה שנערכה לאחרונה בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עד סוף שנת 2010 תמנה האוכלוסייה הנוצרית בישראל כ-163 אלף נפש (מתוכם כ-128 אלף נוצרים ערבים). לקראת סוף 2020 תגדל אוכלוסיה זו ל-187 אלף נפש כאשר הגידול השנתי הממוצע בשנים אלו יואט ויעמוד על 1.4 אחוזים. חלקה של האוכלוסיה הנוצרית מכלל ישראל יישמר כפי שהוא עתה ויעמוד על 2.1 אחוזים.


כוחות הביטחון בבית לחם. לא לוקחים סיכונים (צילום: איי פי) 

 

עוד מספרים

 

  • נישואים: הגברים הנוצרים נישאים בממוצע בגיל 28 והכלות בגיל 23. הפער בגילאים בין הבעל לאישה דומה לזוגות באוכלוסיה המוסלמית אך גדול פי 2 מן הפער המקובל אצל היהודים. 

 

  • פריון: רמת הפריון של נשים נוצריות נמצאת בירידה לאורך השנים. מאז שנות ה-60 ירד מספר הילדים שאישה נוצריה צפויה ללדת במהלך חייה ב-55 אחוזים - מ-4.6 בשנת 1960 ל-2.1 בשנת 2004.

 

  • משקי בית: גודל משק הבית הממוצע של משפחה נוצרית נאמד ב-3.5 נפשות, בדומה למשקי בית יהודים (3.1), אבל קטן בהרבה מזה של משקי הבית באוכלוסייה המוסלמית (5.2 נפשות).

 

  • עבודה: 48.3 אחוזים מהנוצרים בגילאי 15 ומעלה השתייכו בשנת 2004 לכוח העבודה האזרחי – שיעור גבוה יותר מאשר בקרב המוסלמים (37.9%) ודרוזים (36.7%) ונמוך יותר מאשר בקרב היהודים (57.7%).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סנטה קלאוס יוצא למשימה. בית לחם
צילום: איי פי
מיסת חג המולד
צילום: זום 77
צילום: גילי סופר
נצרת. הכי קדוש שיש
צילום: גילי סופר
מומלצים