שתף קטע נבחר

מהפכה צרפתית: הצעת חוק עשויה להתיר שיתוף קבצים

במקום החמרת העונשים נגד מורידי קבצים פיראטים, הפרלמנט בצרפת אישר בקריאה ראשונה שיתוף חופשי של מוזיקה וסרטים באינטרנט בתמורה לתשלום תמלוגים לתעשיית הבידור

ניסיון של ממשלת צרפת להקשיח את העונשים נגד משתפי קבצים פיראטיים נכשל, ובמקומו אישרו חברי אופוזיציה בקריאה ראשונה תיקון לחוק המתיר שיתוף קבצים של מוזיקה וסרטים.

 

ההחלטה שהתקבלה אמש (ה') היא מכה לשר התרבות רנו דונדיו דה ווברה, שהגיש את הצעת החוק המקורית. על פי ההצעה, מי שייתפס מפיץ תכנים המוגנים בזכויות יוצרים עשוי לשלם קנס בסך 360 אלף דולרים ולשאת בעונש מאסר של שלוש שנים בכלא.

 

מספר ימים לפני הדיון בפרלמנט, ארגוני צרכנות העבירו למשרד התרבות עצומה עם 110,000 חתימות של אזרחים, המבקרים את הצעת החוק. העצומה מדגישה, כי זכותם של הצרכנים לייצר עותקים של שירים ווידאו לשימוש פרטי מעוגנת בחוק זכויות היוצרים האירופי.

 

כאשר נתקלה בקשיים להעביר את החוק, הציעה הממשלה לקבוע כי מורידי הקבצים הבלתי חוקיים יוזהרו פעמיים בטרם ייתבעו. אך זה לא עזר, ההצעה נפלה, ובמקומה התקבל חוק המתיר הורדת קבצים חופשית, גם של סרטים ושירים המוגנים בזכויות יוצרים, בתמורה לתשלום תמלוגים לתעשיית הבידור בסך של 8.50 דולרים עבור כל גולש.

 

הצעת החוק התקבלה ברוב זעיר של 30 תומכים לעומת 28 מתנגדים. רוב חברי הפרלמנט – 577 במספר – כלל לא נכחו בדיון.

 

התיקון לחוק, חלק מהצעת חוק רחבה יותר בנושא זכויות יוצרים, קובע כי "יוצרים לא יוכלו לאסור על שכפול של יצירתם בכל פורמט, כולל אינטרנט, כאשר נעשה בהן שימוש פרטי ולא מסחרי באופן ישיר או עקיף".

 

"אנחנו מנסים לעדכן את החוק כדי שיהיה מסונכרן עם המציאות", אמר אחד מיוזמי החוק, הסוציאל-דמוקרט פטריק בלוש, "זה לא נכון להתייחס לשמונה מיליון צרפתים המשתפים קבצים כאל עבריינים".

 

תעשיית הבידור: ההצעה תוביל לאנרכיה

 

חברות המוזיקה ומפיצי הסרטים התנגדו להצעת החוק הזו, בטענה כי תביא לאנרכיה בתחום חוקי הקניין הרוחני וזכויות היוצרים בעולם. ארגון השחקנים והמוזיקאים הצרפתי, ה-CFDT, הכריז כי החוק "יגזור גזר דין מוות לתעשיית המוזיקה והקולנוע במדינה".

 

תשלום תמלוגים לתעשיית הבידור תגרום ל'סובייטיזציה' (מלשון ברית המועצות) של האמנויות, טען ברנרד מייה, נשיא איגוד המלחינים והמוציאים לאור SACEM. "מדובר בתשלום קבוע, הנקבע שרירותית, ואינו מתייחס למצבה הכלכלי של תעשיית הבידור".

 

עם זאת, UFC-Que Choisir, ארגון הצרכנות הגדול בצרפת, מסר כי החוק יביא ל"עידן חדש של חירות, המאפשר לגולשים ליהנות מגישה לתכנים תרבותיים עשירים ומגוונים, בעוד היוצרים מקבלים תשלום הוגן על כך".

 

סיכויי החוק אינם טובים

 

אגב, בשנה שעברה בית משפט בקנדה קיבל החלטה דומה, כאשר פסק כי הורדת קבצים (בניגוד להעלאתם) היא חוקית, גם כאשר מדובר ביצירות המוגנות בזכויות יוצרים. בעלי הזכויות יפוצו באמצעות מס על מדיות ריקות. גם בישראל התקבל חוק דומה, המכונה "חוק הקלטות הריקות", אך הוא מיושם באופן חלקי מאוד ועל פי הפרשנות המקובלת, אינו כולל מדיה דיגיטלית כמו דיסקים קשיחים או תקליטורים.

 

על אף ההתפתחות המפתיעה בצרפת, כלל לא בטוח כי החוק החדשני יאושר לבסוף. ההצבעה הסופית אינה צפויה לפני ה-17 בינואר, 2006, עם חזרת חברי הפרלמנט מהפגרה. התנגדות הממשלה עשויה להבטיח את הפלת החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיתוף קבצים. צרפת תוביל את המהפכה?
מומלצים