שתף קטע נבחר

הסיוט שנגמר בהקלה: אותרו המטיילים בצ'ילה

שבוע ימים נעדרו ארבעה ישראלים באזור הר ויאריקה הסמוך לעיר פוקון בצ'ילה. שלושה צוותי חיפוש מקומיים תרו אחריהם בסיוע מסוק ומטוסים קלים. אמש אותרו הארבעה בריאים ושלמים, אך רעבים. ישי רביד, אחיו של עירא: "זה היה הסיוט הכי גדול שאי פעם עברנו, שהפך להקלה הכי גדולה"

בשורות טובות: כוחות ההצלה בצ'ילה איתרו אמש (ו') את ארבעת המטיילים הישראלים שאיבדו את דרכם בפארק הלאומי ויאריקה שבמרכז המדינה כשהם בריאים ושלמים. הם יצאו בדיוק לפני שבוע ל"טרק" סמוך לעיר פוקון שבמרכז צ'ילה והיו אמורים לשוב לאכסניה ביום שני, אך מאז נותק הקשר עמם. עידית עברון, אמו של גיא (27), אחד המטיילים, אמרה ל-ynet: "אני מותשת אך שמחה ומאושרת".

 

ארבעת הנעדרים שאותרו הם: גיא עברון בן 27, איתי משיח בן 26, עירא רביד בן 27 ואשתו עינת בת 31. טייס ססנה מקומי בשם פיטר היה זה שזיהה את הארבעה בנקודה ללא מוצא סמוך להר לנין. הוא הזעיק למקום מסוק וזה חילץ אותם בזוגות בשל בעיית מקום. המטיילים יועברו למעבר הגבול פואסקו שבין צ'ילה לארגנטינה, שם נמצא מנחת מסוקים. ממשרד החוץ נמסר: "המאמצים של שגרירות ישראל בסנטיאגו בשיתוף עם המחלקה לישראלים במשרד החוץ צלחו. הודעה נמסרה למשפחות המטיילים".


מינשר שהופץ בצ'ילה ובו תמונת הארבעה (צילום: קהילות "למטייל" ב-ynet)

 

"עוד לא דיברנו איתם ואנחנו לא יודעים מה קורה", אמרה ל-ynet עידית עברון, "הם נראו בסדר. הבן השני שלי איתי (22) היה במסוק שאיתר אותם מלמעלה. הם לא יכלו לרדת, וברגע שזיהו אותם, הורידו את איתי ואת המדריך וניגשו למקום כדי לאסוף אותם". 

  

כרמל משיח (16), אחותו של איתי משיח (26) מיהוד, סיפרה ל-ynet: "אחת האמהות של מישהו שטייל עם איתי הודיעה לנו שב-99 אחוזים מצאו אותם, ואחרי כמה דקות צלצלו מהשגרירות בצ'ילה ואמרו שהם נמצאו. הייתה הקלה עצומה, הורידו לנו אבן מהלב. היה לחץ ומתח בבית והבית מלא באנשים. אנחנו רוצים שימשיך בטיול, שימשיך וייהנה אבל ילמד בפעם הבאה יותר להיזהר".

 

ישי רביד (30), אח של עירא וגיסה של עינת מרמת-גן, שטיילו בצ'ילה, סיפר ל-ynet: "אמא של גיא התקשרה אלינו וסיפרה כשהמטוס זיהה אותם. כשהמסוק נחת לידם ביקשו מהם לרשום את שמם על פתק, ובקשר הקריאו את השמות שלהם לבסיס בפוקן. מסרו שהם בריאים אך רעבים. זה היה הסיוט הכי גדול שאי פעם עברנו והפך להקלה הכי גדולה. כשהמתח נפל הייתה התפרקות. אם הם רוצים להישאר אז רק בתנאים מגבילים: עם מדריך, פלאפון לווייני ועדכונים במייל".

 

אותרו בין צוקים ונהרות

 

קונסול ישראל בסנטיאגו, אילן וייצמן, אמר ל-ynet: "מצבם של ארבעת המטיילים טוב. צוות של המשטרה המקומית צמוד למטיילים ומיד עם הימצאם דיווח ברשת הקשר שמצבם נראה טוב ותקין ושאין בעיות שנראות לעין. הארבעה הועברו לפואסקו שם יתוחקרו בידי המשטרה. משם יועברו לעיירה פוקון, שם נמצאים התרמילאים הישראלים שיתמכו בהם. אם נידרש לסייע להם מבחינה בריאותית או אחרת, יש לנו שם כבר אמצעים טובים יותר".

 

גדעון עוקשי, בעל משרד לספורט אתגרי בפוקון, היה מעורב בכל שלבי החיפוש: "החבר'ה יצאו לטרק ביום שישי שעבר והיו אמורים לגמור את הטרק ביום שני", סיפר ל-ynet זמן קצר לאחר שאותרו הארבעה, "רק למחרת בלילה הבינו שהם לא חוזרים וביום רביעי החלו חיפושים מאסיביים. בעלת הגסט האוס שהם לנו בו אמרה לנו שהדברים שלהם שם והם לא חזרו. אז פתחנו במסע חיפושים נרחב. שלחנו קבוצה אחת לחפש בפארק מכיוון מזרח, קבוצה אחרת מכיוון צפון וקבוצה נוספת מדרום. התמקדנו באזורים המושלגים.

 

"הם אותרו על שלוחה שמשני צידיה יש צוקים ונהרות זורמים מתחתיה, במורדות המזרחיים של הר הגעש קטרו פיאן. מטוס קל עם אחד המדריכים שלנו זיהה אותם ונתן נקודת זיהוי למסוק שנחת בנקודה נמוכה יותר בוואדי. שוטרים אלפיניסטים צ'יליאנים ירדו למטה לכיוון המסוק. אני עליתי שוב עם המטוס הקל עם אחיו של אחד המטיילים ויצרנו קשר עם השוטרים שאמרו שהכל בסדר".

 

בראש כל צוות חיפושים עמד מדריך טיפוס הרים מקומי ובשני צוותים נמצאים גם תרמילאים ישראלים. "זה היה מערך חיפוש גדול מאוד", אומר קונסול ישראל. הקונסול ובעל סוכנות התיירות הישראלי נמצאים בקשר מול היחידות המיוחדות של צ'ילה שמחפשות באופן יסודי.

  

ממלא מקום ראש עיריית שדרות, שי בן-יעיש, שניהל עד לפני מספר שנים אכסניה למטיילים בעיירה פוקון, אמר ל-ynet: "למיטב ידיעתי ארבעת המטיילים לקחו עימם אוכל לשמונה ימים, יותר ממה שצריך. האוכל אמור היה להספיק להם. פרט לכך כמעט בכל פינה ניתן לשתות מים נקיים כך שגם אין בעיה של מים. אני מעריך שהם תעו בדרכם לאחר שפנו לחלק המערבי ופנו שמאלה במורדות אחד השבילים".

 


פורסם לראשונה 23/12/2005 15:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור פוקון
צילום: רועי נחמיאס
הר ויאריקה
צילום: גיל שטרצר
צילום: דורון שפר
חדר המצב במשרד החוץ. ארכיון
צילום: דורון שפר
מומלצים