שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  גנבי הברזל לא חסו על הפסל של תומרקין

  הפסל השוקל 2.5 טון, הובא ל"דרך הפסלים" לפני חודשיים מעכו. הגנבים גררו את הפסל למרחק של שלושה קילומטרים מהמוזיאון, שם פירקו ממנו את חלקי הברזל ונעלמו. ראש המועצה האזורית בני שמעון: "גניבת הברזל יצאה מכל פרופורציה". תומרקין: אני אהיה מופתע ביום שהמשטרה תתפוס את הגנבים

  פסלו של האמן יגאל תומרקין ב"דרך הפסלים" סמוך לקיבוץ חצרים, דרומית לבאר שבע נגנב לפני מספר ימים. הפסל העשוי ברזל, שוקל 2.5 טון הופשט לחלוטין מחלקי מתכת, בידי גנבי ברזל. במוזיאון הפתוח ממנו נגנב הפסל, מוצגים 38 פסלים שנוצרו בידי מיטב האמנים בעולם.

   


  הפסל שנגנב. צילום: מרגה פישטיין

   

  לפני חודשיים הובא הפסל ששמו "גיליוטינה מספר חמש" אל המוזיאון, לבקשתו של תומרקין, מכיוון שהפסל זכה לחשיפה בעכו שם הוצג בעבר. מדובר בפסל השני של תומרקין המוצג במוזיאון. תומרקין לא האמין שפסלו ייוותר עירום לאחר חודשיים בלבד בו הוא מוצג במקום.

   

  מחקירת המשטרה עולה שהגנבים גררו את חלקי הפסל למרחק של שלושה קילומטרים עד לנחל באר שבע, שם פירקו אותו לחלקים ונעלמו מבלי להותיר עקבות. מנהל האתר, ישראל פישטיין יחד עם אשתו מגדה, אוצרת המוזיאון הפתוח, היו מזועזעים מהמחזה. פישטיין אמר ל-ynet: "זו הפען השנייה השנה בה גונבים פסל מהמוזיאון. זו הייתה אשליה שלא יגעו בפסל הזה, אנחנו עשינו מאמצים כבירים להביא את הפסל אלינו ועכשיו הוא נותר עירום. אמנם מרכז הפסל נותר באתר אך כל החלקים הסובבים אותו נגנבו והוא נשאר עירום לגמרי. אנחנו עושים את כל המאמצים כדי להלביש את הפסל מחדש".

   

  הסיירת הכפרית של מג"ב דרום, ערכה סריקות נרחבות באזור בעקבות הגניבה אך ללא הצלחה. ראש המועצה האזורית, בני שמעון, משה פאול שהמוזיאון מצוי בתחומי המועצה אמר "גניבת הברזל יצאה מכל פרופורציה וזה הופך להיות בלתי נסבל, אי אפשר להניח אפילו פסל לטובת המבקרים מבלי שייפגע, שלא לדבר על בתי העלמין שנפגעו בגלל אותה ונדליסטיות. גם המשטרה וגם האזרחים צריכים לעשות ככל שביכולתם על מנת למגר את התופעה המכוערת".

   

  תומרקין אמר בתגובה ל-ynet כי הגניבה לא הפתיעה אותו. "לאיזה מצב הגענו! אבל ככה זה. במזרח ובאירופה האומנות דואגת לעתידה. אני באמת אהיה מופתע ביום שהמשטרה תתפוס את הגנבים. בינתיים הם רק משתתפים בצערי".

   

  לדבריו, "כאשר אנשי קרן קיימת לישראל התקשרו אליי הבוקר כדי להודיע על הגניבה, ממש לא הופתעתי. היום הברזל עולה כפול ממה שהיה לפני 10 שנים, ויש ביקוש לחומר בשוק". 

   

  מנהל מרחב דרום של קק"ל, עמי אוליאל אמר "לצערנו תופעת גנבת המתכות הולכת ומתרחבת. גנבת יצירות אומנות מתווספות לפירוק שרידים היסטוריים הפזורים ברחבי הנגב שהולכים ונעלמים מן העין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים