שתף קטע נבחר

שרון יעבור צנתור בשבועות הקרובים

רופאיו של ראש הממשלה כינסו מסיבת עיתונאים ומסרו פרטים על מצבו הרפואי. הרופאים אמרו ששרון יעבור צנתור בתוך שבועיים-שלושה בבית החולים הדסה בירושלים. לדבריהם, הוא מקבל זריקות נגד קרישת דם פעמיים ביום. וגם נחשף "הסוד הלאומי" הגדול: שרון שוקל 118 ק"ג. אחד הרופאים שטיפלו בשרון אמר כי "הפגם בדיבור נמשך לאורך כל הערב והלילה, ושיפור חל רק ביום שני בבוקר אז יכל שרון לקבל החלטות ולהעביר את מסריו"

ראש הממשלה, אריאל שרון, יעבור צנתור בלבו בתוך שבועיים-שלושה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, אך המועד המדויק טרם נקבע - כך העריכו בצהריים (יום ב') רופאיו של שרון במסיבת עיתונאים בבית אגרון בירושלים. הרופאים ציינו ששרון מקבל שתי זריקות "קלקסן" נגד קרישת דם ביום וגם חשפו את "הסוד הלאומי" - משקלו של שרון הוא 118 ק"ג.

 

 

אנשיו של שרון אסרו להקליט או לצלם את הדברים. הרופאים סיכמו את האירוע המוחי ומסרו ששרון אדם בריא ולא ניכרים סיכונים פוטנציאליים. הם הבטיחו

לחשוף את "הדו"ח הרפואי" על ראש הממשלה, אך בפועל רק דיווחו על הממצאים ולא מסרו שום מסמך לידי הכתבים. במסיבת העיתונאים השתתפו רופאו הוותיק של שרון, פרופ' בולסלב (בולק) גולדמן וד"ר שלמה שגב מהמרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר, פרופ' חיים לוטן ופרופ' תמיר בן-חור מבית החולים הדסה, שטיפלו בשרון.  

 

פרופסר בן-חור ציין את העובדה שראש הממשלה היה נתון באירוע מוחי, אשר מגביל את יכולותיו לתקשר ולקבל החלטות. הוא הסביר שבנסיבות אלה, יש לראש הממשלה קושי בתקשורת עם הסובבים אותו. מדבריו ניתן היה ללמוד שבנסיבות אלה היה לשרון קושי לנהל את הממשלה ואת המדינה, ודאי בסוגיות דחופות שעלולות היו לעלות על הפרק.

 

"הפגם בדיבור נמשך לאורך כל הערב והלילה, ושיפור חל רק ביום שני בבוקר אז יכל שרון לקבל החלטות ולהעביר את מסריו", אמר פרופסור בן-חור. הוא הוסיף כי: "בבדיקת ה-MRI אותה עבר ראש הממשלה ביום בו שוחרר מבית החולים, התגלה כתם קטן שמעיד על פגיעה בתאי מוח. לפגיעה זו אין כל ביטוי בתפקודו ההכרתי או השכלי של ראש הממשלה. מכיוון שהאירוע נמשך מעל 24 שעות הוא מוגדר כאירוע מוחי ולא כאירוע מוחי חולף", אמר והוסיף ש"למיטב ידיעתו, נוהל העברת סמכויות לא קיים ואולי ראוי שיהיה".

  

פרופ' חיים לוטן, מנהל המערך הקרדיולוגי ב"הדסה", מסר: "בבדיקת אקו-לב נמצא שבין הצד הימני לשמאלי בלבו יש חור מולד בקוטר של מילימטר וחצי-שניים". הוא העריך שדרך חור זה נסחף קריש דם שמקורו בלב אל תוך מערכת הדם וגרם לאירוע המוחי החולף. לטענתו, "מדובר במום מולד שקיים אצל יותר מ-15% מהאוכלוסיה, ואצל רובם המום אינו בא לידי ביטוי באירוע קליני כפי שקרה אצל ראש הממשלה".

 

פרופ' לוטן הוסיף: "קיימת טכנולוגיה של צנתור, שנוסתה מאות פעמים בארץ ומאפשרת לאטום את המום המולד הזה. טכנולוגיה זו מבוססת על החדרת חומר ניילון משני צדי המחיצה הפגומה, אשר אוטמת אותו. במקום נוצר ציפוי טבעי, שאוטם את האזור לחלוטין. לאחר טיפול שכזה, הסיכוי שיווצר אירוע נוסף קטנה עד אפסית".

 

להערכתו, הצינתור ייעשה בתוך שבועיים שלושה ואולי יותר בביה"ח הדסה בירושלים. ד"ר בולק גולדמן אמר שהמבצע ייקבע בהתייעצות עם טובי המומחים. הרופא ישתיל בליבו של שרון סוג של אטם מחומר הנקרא "ניטיניל", שלאחר השתלתו יהיה חלק טבעי ממחיצת הלב של ראש הממשלה.

 

רופאיו של שרון חזרו והדגישו שמצבו הקרדיולוגי והנוירולוגי של שרון תקין ומאפשר לו תפקוד מלא. לדברי ד"ר תמיר בן-חור, האחראי על תחום הנוירולוגיה ב"הדסה", "אין כל ממצא המעיד על פגיעה מתמשכת בעקבות האירוע המוחי. התסחיף שגרם להיווצרות כתם בגודל של מילימטרים ספורים במוחו של שרון כתוצאה מאי אספקת דם התמוסס ונעלם". הוא הוסיף כי מצבו של שרון השתפר כבר במהלך הלילה הראשון, ובעת שחרורו לא היו סימנים קליניים לאירוע שעבר.

 

כל הרופאים הגדירו את האירוע כאירוע חולף שנמשך פחות מ-24 שעות ולא הותיר פגיעה גופנית. הם מסרו גם נתונים שונים על מצבו הכללי של שרון:

  • הוא סובל מעודף משקל. הוא שוקל 118 ק"ג במקום 80 ק"ג.  
  • הוא מטופל בשני טיפולים - תרופת אלטרוקסין נגד חסר בפעילות בלוטת המגן (התריס) ותרופת אלופורינול לטיפול במחלת הגאוט (דלקת מפרקים), שהתגלתה בעקבות בעיות בבוהן.

 

הרופא המטפל: בריאותו של שרון תקינה

 

ד"ר שלמה שגב, שמטפל באופן שוטף בראש הממשלה בשבע השנים האחרונות, אמר: "שרון הוא אדם בריא בדרך כלל שהמחלות היחידות מהן סבל היו ברונכיטיס קל, כאבי גב ובעיות משניות". במהלך השנים הללו עבר שרון בדיקות שגרתיות, שהוכיחו שבריאותו תקינה, למעט ממצא חריג של חלבון, שאופייני לגיל מבוגר. "עד ערב אשפוזו, מצבו של שרון היה שפיר לחלוטין וגם לאחר שחרורו הממצאים תואמים את הממצאים של בדיקות קודמות", אמר ד"ר שגב.

 

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), גינה את "השימוש המניפוליטיבי שעושה לשכת ראש הממשלה בעניין מצב בריאותו של אריאל שרון". לדבריו, "מבחינה ציבורית פחות מעניינת כמות הכדוריות האדומות או רמת הכולסטרול של ראש הממשלה, חשוב הרבה יותר לדעת אם ואילו נזקים בתפקוד הקוגניטיבי (שכלי) נגרמו לראש הממשלה בעקבות האירוע. יש צורך בפרסום הערכה ניורו-פסיכולוגית עדכנית של ראש הממשלה".

 

פרופ' בן חור תיאר את הבדיקות שעבר שרון: בדיקות ה-MRI בהדסה הוכיחו שכלי הדם פתוחים. מן המהלך הקליני ומהאירוע במוח היה ברור שמדובר בתסחיף דם שהתפרק מאוד מהר. ערכנו בדיקת אקו לבה ראשונית כדי לבדוק אם המקור הוא מהלב, מאוחר יותר נערכה בדיקת אקו לב תוך החדרת צינורית מהוושט אשר נעשתה בטישטוש של ראש הממשלה.

 

את הבדיקה הזו ביצע פרופ' לוטן, שהוסיף כי נבדק גם אבי העורקים, כדי לבחון האם היתה שם טרשת עורקים - אך זאת לא נמצאה. עם זאת נמצאו שם לדבריו "נקודות מינימליות" כהגדרתו של טרשת בקשת אבי העורקים אשר אינם המקור לתסחיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
עבר אירוע מוחי קל
צילום: פלאש 90
המיטה שבה אושפז שרון
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
שרון לאחר שחרורו
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
רופאו של שרון, ד"ר גולדמן
צילום: איי אף פי
מומלצים