שתף קטע נבחר

בתגובה לקסאם: חיל האוויר תקף בעיר עזה

בעקבות המשך ירי הקסאמים שבו בצה"ל לתקוף מן האוויר בצפון רצועת עזה. חיל האוויר הפגיז מבנה של גדודי חללי אל-אקצה בעיר עזה ומבנה לגיוס פעילים של הארגון בבית להיא. בבית חנון הופצץ גשר ששימש כנתיב הגעה למרחבי שיגור והותקפו עוד שישה צירי גישה. בתוך כך, צה"ל צפוי להזהיר את התושבים ב"רצועת הביטחון" מהמשך ירי הקסאם באמצעות כרוזים, ובמקביל להאיץ את עבודות המיגון ביישובי עוטף עזה

צעדים ראשונים לקראת "רצועת ביטחון" ממשית בצפון רצועת עזה? חיל האוויר חידש הלילה (יום ג') את התקיפות האוויריות בצפון רצועת עזה, בתגובה להמשך ירי רקטות הקסאם לעבר ישראל. לא דווח על נפגעים.

 

מצה"ל נמסר כי מסוקי חיל האוויר תקפו בעיר עזה מבנה המשמש כמרכז של גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, שהיו מעורבים בתכנון ובשיגור רקטות ופצצות לעבר ישראל. בבית להיא שבצפון הרצועה הותקף מבנה נוסף של הארגון, המשמש לגיוס פעילים. בבית חנון פגע טיל נוסף בגשר, שלטענת צה"ל שימש כנתיב הגעה למרחבי שיגור של רקטות קסאם לעבר ישראל. מאוחר יותר הותקפו עוד שישה צירי גישה למרחבי שיגור.

 

בצה"ל אמרו כי הם נחושים "להמשיך ולפעול בכל האמצעים העומדים לרשותם כנגד כל גורם המבצע טרור או תורם לו, על מנת למנוע פגיעה באזרחי מדינת ישראל". 

 

מוקדם יותר העריכו בצה"ל כי עם השיפור במזג האוויר, עשוי הצבא להגביר הילוך, במיוחד בהשוואה לאיפוק שגזר עליו מזג האוויר בימים האחרונים. בין היתר צפוי המשך התקיפות האוויריות מעל שמי הרצועה, הן בכל הקשור לפגיעה בתשתיות ובדרכי גישה, והן בחידוש ה"סיכול הממוקד" - בעיקר באנשי מערך ייצור רקטות הקסאם והמשגרים.

 

אתמול אחר הצהריים נחתו שתי רקטות בשטח ישראל. אחת נחתה מדרום לאשקלון, והשנייה נחתה בקיבוץ סעד, סמוך לגן הילדים בעת מסיבת חנוכה. למרבה המזל, לא היו נפגעים.

 

צה"ל יפזר כרוזים מעל הרצועה

 

בתוך כך, צה"ל צפוי להפיץ בקרוב כרוזים בערבית מעל שטחי צפון רצועת עזה, שבהם יבהיר לאזרחים הפלסטינים פעם נוספת את הנזק שגורם להם ירי רקטות הקסאם, וכן יכיל אזהרה, כי צה"ל עשוי לפגוע בכל מי שינסה לשגר רקטות לעבר ישראל מתוך האזור. כך נודע הלילה ל-ynet. בכרוזים יובהר כי צה"ל לא רוצה לפגוע באזרחים חפים מפשע, וכי והתקיפות יהיו מכוונות רק נגד מחבלים.

 

הנוסח המדויק של הכרוז טרם ידוע, אבל ככל הנראה מדובר בצעד ראשון של צה"ל בדרך למדיניות תוקפנית יותר בכל הקשור למשגרי הרקטות לעבר

ישראל. גם הערב הבהירו גורמים במערכת הביטחון כי אין לישראל כל רצון להיגרר להסלמה ולפתוח חזית מורכבת ברצועה. הגורמים שוב ציינו כי פעולה קרקעית לא עומדת בשלב זה על הפרק.

 

"אנחנו לא נכנסים למבצע או מיני מלחמה", הבהיר גורם ביטחוני, "אלא הכוונה שלנו היא לצמצם את הירי ככל שניתן ולהבהיר לצד השני שלא נסבול ירי מסוג זה או אחר. כל פעילות שלנו תלויה בצד השני, כאשר יופסק הירי ונראה זה לאורך זמן, לא תהיה לנו שום כוונה להמשיך בתקיפות שלנו"

 

במערכת הביטחון גם לא אוהבים את השימוש במושג "רצועת ביטחון", ומנסים להסביר את המדיניות בצורה דיפלומטית: "אין ספק שכל ירי רקטת קסאם הוא אירוע חמור, וזה גם המסר שמועבר לרשות הפלסטינית. אנו בהחלט שומרים לעצמנו את הזכות להגן על אזרחי ישראל, וחלק מכך יהיה גם למנוע גישה לאזורי השיגור במגוון אמצעים", אמרו גורמים במערכת הביטחון.

 

במקביל לפיזור הכרוזים, צה"ל עשוי גם לפנות לשוטרים הפלסטינים, המוצבים בעיקר באזור התוחמת הצפונית (בה היו אלי סיני, דוגית וניסנית) משם מבוצעים לא מעט שיגורים לעבר ישראל, ולבקשם לעזוב את האזור. הימצאותם של שוטרים פלסטינים או אנשי ביטחון אחרים במקומות אלה עשויה לפגוע בתוכנית של מערכת הביטחון. מכל מקום, נראה כי הכנת "השטח" למדיניות "רצועת הביטחון", עשויה לקחת מספר ימים.

 

בתוך כך, צפוי פיקוד העורף להאיץ את עבודות המיגון ביישובי עוטף עזה, בעיקר במבנים ציבוריים, מוסדות לימוד ומתקנים נוספים שנמצאים ביישובים הנמצאים תחת טווח הקסאמים. כבר בשבוע הבא יחלו מיגונם של חלק מגגות המבנים ומיגון זכוכיות.


פורסם לראשונה 27/12/2005 01:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי יערי
הקסאם בקיבוץ סעד
צילום: אורי יערי
צילום: איי פי
היערכות לירי תגובה ארטילרי
צילום: איי פי
מומלצים