שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא כדאי להשתכר: אלכוהול מפרק את העצם

  הנזק הוא לא רק לכבד: מחקרים חדשים חושפים כי צריכת אלכוהול מזיקה גם לבריאות העצם, חושפת אותה לשברים ומעכבת איחוי לאחר שנפגעה. שתיית אלכוהול מתונה, מסתבר - עשויה להביא לתוצאות הפוכות, אבל איפה עובר הגבול שבין בריא למזיק?

  מתמסרים לטיפה המרה? הנה סיבה נוספת לעצור לפני הכוס השלישית: אלכוהול מחליש את העצם, מגביר את הסיכון לשברים ומעכב את החלמת העצם. הממצאים החדשים מוצגים בסקירה המתפרסמת בכתב העת Alcoholism: Clinical & Experimental Research , שבהוצאת הקהילה המדעית לחקר אלכוהוליזם.

   

  בדומה לרקמות הגוף האחרות, גם העצם היא רקמה פעילה, בה מתרחשים שינויים דרך קבע. בעצם שני סוגי תאים עיקריים: הראשון (אוסטאובלסט) מייצר את חומר הביניים ומחזק את העצם, בעוד שהשני (אוסטאוקלסט) ממיס ומפרק אותו. כך שהעצם נמצאת בתהליך מתמשך של בנייה והריסה, שאצל אנשים בריאים נמצא בשיווי משקל. לעיתים, בעיקר בגילאים מתקדמים מופר האיזון, תהליכי בריחת סידן מופיעים ורקמת העצם מתדלדלת (אוסטאופורוזיס).

   

  בסקירה המדעית החדשה הכוללת מחקרים על תרביות בעל חיים ובני אדם מציג ד"ר דניס צ'קאלקל מאוניברסיטת Creighton שבקליפורניה, ממצאים עדכניים על השלכות האלכוהול החמורות. לדבריו, נהוג לסכם את נזקי האלכוהול בפגיעה בתפקודי הכבד, אלא שמחקרים חדשים מתמקדים בהשפעות האלכוהול על בריאות העצם וביכולת שלה להתאושש מפציעה.

   

  ממחקרים הנכללים בסקירה עולה כי צריכת אלכוהול בכמויות מוגזמות מעכבת את התאים הבונים, ובכך מפרה את האיזון בחידוש הרקמה, מגבירה את הצטברות השומן בה ומביאה להחלשת העצם. אך מתברר שלא בכך מסתכם הנזק, איחוי עצם שנשברה ימשך תקופה ארוכה אצל אלכוהוליסטים, הרבה מעבר לזמן הנדרש בממוצע. בתוך כך. מציין ד"ר צ'קאלקל שצריכה מתונה של אלכוהול עשויה להיטיב עם העצם ואף לעודד גדילה, אלא שהגבול שבין הבריא למזיק מטושטש.

   

  ד"ר צ'קאלקל גורס כי הממצאים החדשים מבהירים כי לאיחוי העצם משברים דרושה התנזרות מלאה מאלכוהול. מרבית המחקרים מגדירים צריכה של ששה משקאות אלכוהוליים ליום כצריכה מסיבית, אלא שהסקירה החדשה מצביעה על סיכון לדלדול העצם אשר עלול להרקיע גם אצל המסתפקים בשלוש כוסות ליום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  אלכוהול. תהליכי בריחת סידן
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים