שתף קטע נבחר

קצין נהרג בפיצוץ בשומרון - ומנע פיגוע בישראל

מחבל יצא ממונית פלסטינית במחסום פתע, שהוקם באזור טול-כרם בעקבות התרעה ממוקדת. סגן אורי בינמו דרש ממנו להסיר את מעילו - ואז החריד פיצוץ אדיר את האזור. הקצין ונוסעי המונית נהרגו, 3 חיילים נפצעו. מפקד החטיבה: "החגיגות בארץ נמשכות בזכות לוחמי גדוד נחשון"

סגן אורי בינמו, בן 21 מנשר, נהרג הבוקר (יום ה') בפיצוץ חגורת נפץ ליד הכפר ג'בארה שבאזור טול-כרם. גם ארבעה פלסטינים נהרגו בתקרית, לפחות אחד מהם היה מחבל מתאבד. שלושה חיילים נפגעו. להערכת גורמי הביטחון, המטען - שהיה בעל עוצמה רבה במיוחד - תוכנן להתפוצץ במהלך חג החנוכה בשטח ישראל. "ברגעים אלה נמשכות החגיגות וילדים הולכים לאירועים בזכות לוחמי גדוד נחשון", סיכם אחר הצהריים מפקד החטיבה.   


המונית, אחרי הפיצוץ (באדיבות הצלה איו"ש)

 

בשעה 9:30 לערך התקרבה מונית פלסטינית למחסום פתע, שפרסו כוחות צה"ל לאורך כביש שבי שומרון - עינב. מהמונית יצא מחבל, ותיק בידו. הוא החליף מספר מילים עם סגן בינמו, שדרש ממנו להסיר את מעילו - ואז החריד פיצוץ עז את האזור. הייתה זו חגורת נפץ במשקל 15 ק"ג, שהתפוצצה על גופו של המחבל. ייתכן שגם בתיק הוחבא מטען. הקצין, מגדוד נחשון, נהרג במקום, וכך גם המחבל ושלושה פלסטינים נוספים.

 

המחבל או המחבלים, להערכת גורמי הביטחון, היו בדרכם לפיגוע בתוך הקו הירוק. בעקבות מידע מוקדם אודות ההתארגנות, נפרסו מחסומי הפתע - וליד אחד מהם התרחש כאמור הפיצוץ. להערכת מקורות ביטחון בישראל וברשות, גם הפעם מדובר בהתארגנות של הג'יהאד האיסלאמי. גורמים בג'יהאד האיסלאמי אמרו כי הארגון עומד מאחורי הפיגוע, אך הארגון לא פרסם נטילת אחריות רשמית. כוחות צה"ל פתחו בסריקות אחר חברי החולייה, ועוצר הוטל על טול-כרם, קלקילייה והכפרים שבסביבה.  

 

בצה"ל בודקים עדיין את זהותם של נוסעי המונית האחרים. אחד מהם, מעריכים, הוא מובילו של המחבל. מעוצמת הפיצוץ נפצע חייל נוסף באורח קשה, והוא פונה במסוק לבית-החולים "הלל יפה" בחדרה. שני חיילים אחרים נפצעו באורח קל מרסיסים, והם פונו ל"מאיר" בכפר-סבא.

 
לדברי מפקד חטיבת אפרים, אלוף-משנה אהרון חליבה, החיילים "מנעו פיגוע קשה בעורף ישראל", אחרי ארבעה חודשים של מצוד אחר אותה חולייה. צה"ל, הוסיף המח"ט, מנסה לאפשר לפלסטינים החפים מפשע שלא עוסקים בטרור לקיים את חייהם, "אך הדבר לא יתאפשר בטול-כרם וצפון השומרון כל עוד ארגוני הטרור ממשיכים בפעילותם. יש אכזבה גדולה מאוד ממנגנוני הביטחון הפלסטיניים, שלא עושים כלום ואין שום משמעות לפעילות שלהם".

 

עוד 10 התרעות ממוקדות 

 

התרעה ממוקדת ביותר, אמרו ל-ynet גורמי ביטחון, היא שהביאה לסיכול הפיגוע בשטח ישראל, וייתכן שמנעה אסון כבד בהרבה במהלך חג החנוכה. כמוה ישנן כעת עוד 10 התרעות ממוקדות, ובסך-הכל עומד כעת מניין ההתרעות על 49. 

 

מזה מספר שבועות פועלים כוחות צה"ל נגד תשתיות הטרור, המנסות להוציא פיגועים לגזרת השומרון וגם לעורף ישראל. לא אחת מנצלים המחבלים את המעברים בגדר ההפרדה, כדי להבריח דרכם אמצעי לחימה או להסתנן לתוך הקו הירוק. גם המעברים עצמם ידעו כמה אירועי טרור.  

 

האירוע הקשה הבוקר מגיע בשעה מתוחה בחזיתות אחרות - בזו הצפונית, מול חיזבאללה והחוליות הפלסטיניות בלבנון, ובפתחת עזה, שם הולכת ונבנית "רצועת הביטחון" החדשה. במהלך הלילה תקפו חילות האוויר והתותחנים יעדים בצפון הרצועה.    


פורסם לראשונה 29/12/2005 09:48

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ומיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הצלה איו"ש, יש"ע ניוז
הפיצוץ החריד את כל האזור
צילום: הצלה איו"ש, יש"ע ניוז
צילום: הצלה איו"ש, יש"ע ניוז
חילוץ בשטח
צילום: הצלה איו"ש, יש"ע ניוז
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
שילם בחייו: סגן אורי בינמו
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
צילום: אלי אלגרט
אחד הפצועים ב"מאיר"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים