שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רטרוספקטיבה לסרטי רם לוי
  סרטי תעודה ועלילה, סרטים קצרים וכתבות טלוויזיה של היוצר החברתי יוקרנו לאורך ינואר בסינמטקים ברחבי הארץ. בין השאר, תתקיים הקרנת בכורה לסרטו התיעודי החדש, "סכנין חיי"

  בסוף השבוע תיפתח בסינמטקים ברחבי הארץ רטרוספקטיבה ליצירותיו של הבמאי חתן פרס ישראל, רם לוי. הרטרוספקטיבה, שתתפרש על פני חודש ינואר, מציינת 20 שנה להפקת סרטו המוערך של לוי, "לחם", שיוקרן אף הוא במסגרת זו לצד אבני דרך ביצירתו של הבמאי הנחשב לאחד החברתיים והפוליטיים בארץ.

   

  אחד הסרטים שיוקרנו הוא "אני אחמד", סרט קצר שנעשה בשנת 1966 עם הבמאי אבשלום כץ.

  זה הסרט התיעודי הראשון שעסק ביחסים בין יהודים לערבים והוא מביא את נקודת מבטו של פועל ערבי בדרכו מן המשולש לתל אביב. הפקה זו מסמנת את תחילת דרכו הקולנועית המחויבת פוליטית של לוי, שבאה לידי ביטוי בעשרות סרטים, חלקם נעשו עבור מחלקת הדרמה של הטלוויזיה הישראלית וחלקם בהפקה עצמאית. "בסרטיו מנסה רם לוי להזכיר לנו את מה שאנו רוצים לשכוח", אמר יהושע סובול על יצירתו של לוי, המנסה תדיר לחקור את השוליים החברתיים, המצוקה, הפערים והקונפליקט הישראלי פלסטיני.

   

  הרטרוספקטיבה המקיפה שיציגו הסינמטקים תאפשר הצצה נדירה לכמה מסרטיו הבולטים, בהם "חירבעת חיזעה" המבוסס על סיפור מאת ס. יזהר, "אינדיאני בשמש" המבוסס על סיפור מאת אדם ברוך וזכה בפרס כינור דוד ובפרס רשות השידור, "כתר בראש" על פי מחזהו של יעקב שבתאי, ו"הכלה וצייד הפרפרים" על פי מחזהו של נסים אלוני בכיכובם של גילה אלמגור ויוסי בנאי. הקרנות מיוחדות יהיו לסרטו העלילתי הראשון של לוי, "מי ורדים מפורט סעיד" ולכתבה שביים עבור ערוץ 1 בשם "רצח", על קבוצת נשים וגברים מעזה שיוצאים ערב פרוץ האינתיפיאדה השנייה לצפות בהצגה מאת חנוך לוין בתיאטרון הקאמרי בת"א העוסקת בצדדיו האבסורדיים של הסכסוך.

   

  כן יוקרנו סרט התעודה "הסרט שלא היה" המביא עדויות מפורטות על עינויים בעת חקירות ביטחוניות שבוצעו בפלסטינים על ידי השב"כ הישראלי, צה"ל ומשטרת ישראל; חמשת פרקי סדרת הטלוויזיה "מר מאני" שביים לוי על פי ספרו של א.ב יהושע; וסרט התעודה "רק לא לחשוב 2 פעמים" המלווה את המחזאי נסים אלוני בבימוי ההצגה "הצוענים של יפו" שעלתה בשנות השבעים בהבימה. בסרט, שמהווה דוקומנט היסטורי, משתתפים חנה רובינא, אהרון מסקין, רפאל קלצ'קין, שמעון פינקל, יוסי בנאי, יוסי פולק, סטלה אבני, שמואל סגל, דודו ירדני, אדית אסטרוק ואביבה מרקס.

   

  הקרנת בכורה תיערך לסרטו התיעודי החדש של לוי, "סכנין חיי", שמתחיל עם הזכייה ההיסטורית של קבוצת הכדורגל הערבית בגביע המדינה וממשיך עד לסוף העונה, שנה לאחר מכן, כשהקבוצה מצויה על סף נשירה מליגת העל. דרך סיפורה הדרמטי ורב התהפוכות של הפועל איחוד בני סכנין מצטייר פסיפס רב ניגודים של החברה הישראלית. בסרט משתתפים קפטן הקבוצה עבאס סואן, המאמן איל לחמן, יו"ר הקבוצה מאזן גנאים, השוער מאיר כהן ואוהדים ערבים ויהודים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים