שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הושקה Open Office 2 בעברית
  חבילת היישומים, חלופה ל"אופיס" של מיקרוסופט, ניתנת להורדה חינם. מה בחבילה: מעבד תמלילים, תוכנת מצגות, גיליונות אלקטרוניים, ציור ומסדי נתונים

  חבילת היישומים Open Office 2 בעברית, המבוססת על קוד פתוח, הושקה אתמול (ו') רשמית והיא ניתנת להורדה חינם מאתר האינטרנט הרשמי. זאת, לאחר שהחבילה בגירסה האנגלית הושקה באוקטובר, 2005. הגירסה האנגלית תמכה גם בכתיבה בעברית ובהצגת מסמכים בעברית, אך הגירסה החדשה כוללת גם ממשק ותפריטים בעברית.

   

  החבילה העברית, כמו האנגלית, כוללת מעבד תמלילים, תוכנת גיליונות אלקטרוניים, תוכנת מצגות, ציור ויישום מסדי

  נתונים.

   

  גירסה 2 כוללת תיקוני באגים, ממשק משתמש חדש, תמיכה משופרת בייצוא קבצים ל-PDF; אשף מיזוג דוא"ל; הוספת סיסמאות דיגיטליות למסמכים ועוד.

   

  החבילה מאפשרת לפתוח ולהציג מסמכים ב-doc., הפורמט הקנייני של מיקרוסופט Word. עם זאת, ברירת המחדל של אופן אופיס עבור מסמכים הוא הפורמט הפתוח OpenDocument.

   

  בניגוד לפורמטים הקניינים של מיקרוסופט, שימוש בסטנדרטים פתוחים אינו מחייב את הצרכנים להשתמש דווקא בתוכנות מיקרוסופט כדי להציג מסמכים.

   

  שיפורים בגירסה העברית

   

  אופן אופיס 2 היא הגירסה השנייה של החבילה הזוכה לתמיכה עברית, בסיוע מימון של משרד האוצר. אופן אופיס 1.0 הושקה בגירסה עברית בסוף 2003. על אף הפוטנציאל הטמון בחבילת יישומים בעברית המופצת חינם, באגים בתמיכה העברית וחוסר בשלות של התוכנה פגמו בקצב האימוץ של אופן אופיס והביאו משתמשים, גם כאלה שניסו את החבילה האלטרנטיבית, לדבוק בחבילת האופיס שלהם. המאמצים לא דגדגו את המונופול של מיקרוסופט בתחום חבילות היישומים, לא בחו"ל ובמיוחד לא בארץ.

   

  מפתחת הגירסה העברית, חברת טק מערכות, מקווה כי השיפורים הרבים בתמיכה העברית יסייעו לגירסה השנייה להפוך לתחליף הולם ל-Office של מיקרוסופט, ויביאו להגדלת התחרות בתחום.

   

  אלן יניגר, המפתח הראשי של פרויקט אופן אופיס בחברת טק מערכות, מסר ל-ynet כי השיפורים המהותיים בגירסה החדשים באים לידי ביטוי בייבוא מסמכים מהפורמט של מיקרוסופט. תכונות נוספות מאפשרות למשתמשי הגירסה העברית להחליף שפת ממשק לאנגלית, ובכל זאת להמשיך ליהנות מהתמיכה המובנית בעברית, כולל יישור מסמכים לימין ובודק איות עברי. נוסף על כך, התקנת התוכנה פשוטה וקצרה יותר.  

    

  מה בחבילה?

   

  החבילה המלאה כוללת את Writer (מעבד תמלילים), Calc (תוכנת גיליונות אלקטרוניים), Draw (תוכנת ציור), Impress (עורך מצגות), Base (ישום מסדי נתונים) ו-Math (כלי לעריכת נוסחאות ומשוואות). עוד בחבילה: רכיבים נלווים כמו ממירים גרפיים, כלי בדיקה ,תמיכה בעברית, תמיכה במחשבי כף יד (פאלם ו-PocketPC), הרחבה לדפדפן אינטרנט אקספלורר ועוד.

   

  OpenOffice 2 מופצת בשלב זה בגירסאות עברית ואנגלית לסביבת Windows. גירסה 2 בעברית עבור לינוקס צפויה לצאת ביום א'

   

  השורשים של Open Office

   

  בשנת 1999 רכשה סאן את Star, חברת גרמנית שפיתחה חבילה בשם Star Office. סאן המשיכה לפתח

   את Star Office, אך במקביל, בשנת 2000 השיקה את Open Office, חבילה המופצת חינם ברישיון קוד פתוח.

    

  יש לציין, כי מדינת מסוצ'סטס קיבלה חוק, לפיו מוסדות ציבור יעשו שימוש רק בתוכנות התומכות ב-OpenDocument, שפותח על ידי גוף התקנים OASIS. ועדה של הכנסת דנה בנושא יישום סטנדרטים פתוחים גם בישראל, אך לא יזמה כל תקנה רשמית בעניין. עם זאת, ניתן להוריד טפסים מאתר gov.il בפורמט pdf, הניתנים לקריאה על ידי Open Office.

   

  קוד פתוח בישראל

   

  פרויקט אופן אופיס בעברית, הנתמך בלעדית על ידי משרד האוצר, הוא שריד לתוכנית שאפתנית יותר, לקדם את תוכנות הקוד בישראל כחלופה לתוכנות מיקרוסופט.

   

  התוכנית הגדולה, במסגרתה גם נבחנה אפשרות להעביר את מחשבי הממשלה לסביבת לינוקס במקום Windows, נגנזה לבסוף, כשממשלת ישראל חידשה את הסכם הרישוי התלת שנתי עם חברת מיקרוסופט, במחיר נוח יותר מכפי ששילמה בעבר. במקביל, אנשי משרד החינוך חתמו השנה על חידוש ההסכם הרב שנתי עם מיקרוסופט, על שימוש בתוכנות החברה במערכת החינוך.

   

  למרות זאת, במשרד האוצר המשיכו לממן את פרויקט ההסבה לעברית של אופן אופיס. ל-ynet נודע, כי איציק כהן, סגן בכיר לחשב הכללי במשרד האוצר, נפגש השבוע עם אנשי משרד החינוך וסיכם עימם על התקנת אופן אופיס גירסה 2 ב-15 בתי ספר בארץ במהלך

   החודשיים הקרובים. הרשימה הסופית של בתי הספר תיסגר בתוך שבועיים.

   

  נוסף על כך, כהן מתכוון לעודד את מנהלי המערכות במשרדי הממשלה לבחון חלופה זו מול אופיס של מיקרוסופט. עם זאת, מאחר ובמשרדי ממשלה רבים רכשו את התוכנות של מיקרוסופט או חידשו את הסכם הרישוי עם החברה, לא ברור מה פוטנציאל החדירה הצפוי לחבילה הפתוחה בשלב זה.


  פורסם לראשונה 31/12/2005 18:41

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים