שתף קטע נבחר

ראש הממשלה יעבור צינתור ביום חמישי

לשכת ראש הממשלה הודיעה רשמית: שרון יאושפז ביום חמישי בבוקר לצורך צינתור ובשלב זה לא נקבע לו ממלא מקום. דוברו מסר עוד שההחלטה על מילוי המקום תתקבל בהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ורופאיו של ראש הממשלה. לפני הצינתור יטושטש שרון לפרק זמן מוגבל

חוזר לבית החולים: מ"הדסה עין כרם" נמסר בצהריים (יום א') כי ראש הממשלה, אריאל שרון, יעבור צינתור בבית החולים ביום חמישי הקרוב לצורך תיקון המום שהתגלה בליבו. עוד נמסר כי ראש הממשלה יישאר בבית החולים כ-24 שעות והוא צפוי להשתחרר ביום שישי אחר הצהריים.

 

הצינתור ייערך על ידי בכירי הקרדיולוגים בהדסה בראשות מנהל מערך הלב במקום, פרופ' חיים לוטן, ובשיתוף עם מומחים נוספים בתחום, שאינם מבית החולים. עוד נמסר כי נעשות ההכנות לאבטחת ראש הממשלה בזמן הטיפול בבית החולים. 

 

לשכת ראש הממשלה הודיעה רשמית כי שרון יאושפז ביום חמישי בבוקר לצורך צינתור ובשלב זה לא נקבע לו ממלא מקום. דוברו מסר עוד שההחלטה על מילוי המקום תתקבל בהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, והרופאים.

 

על פי התוכנית יאושפז שרון ביום חמישי הקרוב במחלקה הקרדיולוגית של ביה"ח הדסה עין כרם, ולפני הצינתור יטושטש ראש הממשלה לפרק זמן מוגבל.

 

על פי המידע שנמסר ללשכת רה"מ הוא יהיה מאושפז בבית החולים ל 24 שעות, ואחריהן הוא צפוי לצאת ולנוח בביתו בחוות השקמים.

 

רופאיו של ראש הממשלה אמרו במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר כי פעילות הצינתור תידרוש טישטוש בלבד של ראש הממשלה והפעולה שיעבור שרון נועדה לסתום חור שהוא מום מולד בין שני חלקי הלב. במהלך פעולה זאת מושחלת מטריה זעירה באמצעות הצנתר אשר נפתחת ואוטמת את החור.

 

פרופ' חיים לוטן, מנהל המערך הקרדיולוגי ב"הדסה", מסר במסיבת העיתונאים בשבוע שעבר: ש"בבדיקת אקו-לב נמצא שבין הצד הימני לשמאלי בלבו של שרון יש חור מולד בקוטר של מילימטר וחצי-שניים". הוא העריך שדרך חור זה נסחף קריש דם שמקורו בלב אל תוך מערכת הדם וגרם לאירוע המוחי החולף. לטענתו, "מדובר במום מולד שקיים אצל יותר מ-15% מהאוכלוסיה, ואצל רובם המום אינו בא לידי ביטוי באירוע קליני כפי שקרה אצל ראש הממשלה".

 

פרופ' לוטן הוסיף: "קיימת טכנולוגיה של צינתור, שנוסתה מאות פעמים בארץ ומאפשרת לאטום את המום המולד הזה. טכנולוגיה זו מבוססת על החדרת חומר מטרייה כפולה מניילון משני צדי המחיצה הפגומה באמצעות הצנתר. צד אחד של המטריה מועבר דרך החור המולד ונפתח, בעוד תאומתה נפתחת מן העבר השני. שתי המטריות הללו אוטמות כליל את החור. הרופאים ישתילו בליבו של שרון סוג של אטם מחומר הנקרא "ניטיניל", שלאחר השתלתו יהיה חלק טבעי ממחיצת הלב של ראש הממשלה. במקום נוצר ציפוי רירי טבעי, שאוטם את האזור לחלוטין. לאחר טיפול שכזה, הסיכוי שקריש דם יוכל לעבור דרך החריר הופכת לאפסית".

 

רופאיו של שרון חזרו והדגישו אתמול שמצבו הקרדיולוגי והנוירולוגי של שרון תקין ומאפשר לו תפקוד מלא. לדברי ד"ר תמיר בן-חור, האחראי על תחום הנוירולוגיה ב"הדסה", "אין כל ממצא המעיד על פגיעה מתמשכת בעקבות האירוע המוחי. התסחיף שגרם להיווצרות כתם בגודל של מילימטרים ספורים במוחו של שרון כתוצאה מאי אספקת דם התמוסס ונעלם". הוא הוסיף כי מצבו של שרון השתפר כבר במהלך הלילה הראשון, ובעת שחרורו לא היו סימנים קליניים לאירוע שעבר.

 

ראש הממשלה שרון מקבל בימים אלה שלושה טיפולים תרופתיים מרכזיים - שתי זריקות "קלקסן" ביום נגד קרישת דם, אשר אמורות למנוע היווצרות קרישי דם נוספים,תרופת אלטרוקסין נגד חסר בפעילות בלוטת המגן (התריס) ותרופת אלופורינול לטיפול במחלת הגאוט (דלקת מפרקים), שהתגלתה בעקבות בעיות בבוהן. 

 

"אחרי הצינתור - הוא ישוב לפעילות מלאה"

 

המום המולד בלבו של שרון הוא זה שגרם על פי החשד את הארוע המוחי ממנו סבל ביום ראשון לפני שבועיים. מדובר בתופעה הקיימת, לדברי רופאיו ב-15 אחוזים ויותר מהאוכלוסייה בישראל.

 

לדברי הרופאים, מום זה לא נתגלה עד לבדיקת ה"אקו-לב" אותה עבר שרון באמצעות צנתר לאחר הארוע המוחי. חור זה עשוי להיסתם סופית בפעולת הצינתור בבית החולים הדסה ביום חמישי. לאחר מכן, כך מסבירים הרופאים הריר הטבעי גורם לאטימה מוחלטת של חור זה ומונע אפשרויות של הסופית של קרישי דם נוספים.

 

עוד אמרו רופאי ראש הממשלה בשבוע שעבר כי להערכתם שרון סובל גם מטרשת קלה ביותר באזור העורק הראשי המוביל ללב וטרשת זו אינה מסכנת את ראש הממשלה. לדבריהם, כל הבדיקות שנערכו עד כה ברה"מ לפני הארוע המוחי לא הביאו לגילוי אותו מום מולד. הרופאים מעריכים שלאחר הצינתור יוכל שרון לשוב לפעילות מלאה ללא כל הפרעות או בעיות.

  

בעקבות לקחי אירוע אישפוזו הקודם של ראש הממשלה שרון הוחלט הפעם שהיועץ המשפטי לממשלה יחווה את דעתו בעניין מילוי המקום. במקרה ששרון לא יוכל לתפקד בעת אישפוזו יקבל את זכויותיו ממלא מקומו, שר האוצר אהוד אולמרט. כאמור, בשלב זה טרם הוחלט על מילוי המקום. 

 

בהכנת הידיעה השתתפו מיטל יסעור-בית אור ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
שרון. הצינתור ביום חמישי
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: יואב גלאי
אולמרט. יקבל סמכויות, אם שרון לא יוכל לתפקד
צילום: יואב גלאי
צילום: גיל יוחנן
מסיבת עיתונאים בהדסה עין כרם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים