שתף קטע נבחר

מחקר ישראלי: להורים מעשנים יש ילדים שמנים

חוקרים גילו קשר ישיר בין עישון בקרב ההורים לבין עודפי משקל בילדים. הסיכוי להשמנה אצל ילד ששני הוריו מעשנים גדול פי 1.4 מילד להורים לא מעשנים. ההסבר: "התנהגות בריאותית מסוכנת, דוגמת עישון, קשורה להתנהגות בריאותית מסוכנת אחרת כמו תזונה לקוייה", מסביר עורך המחקר ד"ר מייקל הוארטה

כל מעשן יודע שעשן הסיגריות שהוא שואף לריאותיו מסוכן לבריאותו ולבריאות הסובבים אותו, אולם מסתבר שלעישון יש השלכה נוספת על בריאות הילדים. מחקר חדש מצא שילדיהם של הורים מעשנים שמנים יותר מילדים להורים לא מעשנים ועלולים לסבול מהשמנת יתר בעתיד.

 

עורך המחקר ד"ר מייקל הוארטה מהמרכז הרפואי ברזילי בדק את מסת הגוף (BMI) של 8,000 ילדים בני 8-13. ובנוסף בדק האם הוריהם מעשנים. החוקרים גילו קשר ישיר בין עישון ההורים ובין עודף משקל בילדיהם. מסת גוף נמוכה יותר נמדדה בקרב ילדים שהוריהם לא מעשנים כלל ואילו מסת גוף גבוהה נמדדה בקרב ילדים ששני הוריהם מעשנים.

 

עוד נמצא כי הסיכוי להשמנה בקרב ילדים שאחד ההורים שלהם מעשן, גבוה פי 1.25 מילד שהוריו לא מעשנים כלל והסיכוי להשמנה של ילד ששני הוריו מעשנים גבוה פי 1.4 בהשוואה לילדים להורים לא מעשנים.

 

"הורים שעוסקים בהתנהגות בריאותית מסוכנת אחת, דוגמת עישון, חזקה עליהם שיעסקו גם בהתנהגות בריאותית מסוכנת אחרת דוגמת כלכלה לקויה והרגלי תזונה לא בריאים", מסביר ד"ר הוארטה, "חשוב שההורים המעשנים יבינו שהם פוגעים לא רק בעצמם אלא גם בילדיהם". לדבריו, ממצאים דומים עלו ממחקרים שהתקיימו בגרמניה ובהונג קונג. "העובדה שהשפעת עישון ההורים על השמנת ילדים נמצאה במדינות נוספות, מוכיחה שמדובר בתופעה חוצת תרבויות שאינה טיפוסית רק לישראל".

 

השמנה בילדים היא מגיפה לא רק בישראל, אלא בעולם כולו. השמנה בילדות מזרזת הופעה של מחלות נלוות כמו יתר לחץ דם וסכרת. "אנחנו חייבים להכיר את מגיפת ההשמנה ולהבין שזו הסכנה העיקרית לילדים שלנו", אומר ד"ר הוארטה, "המעשנים מזיקים לא רק לעצמם אלא גם לילדיהם. אני קורא להם להפסיק לעשן ולתת הזדמנות לילדים שלהם לגדול באופן בריא".

 

המחקר יוצג ביום ה' השבוע בכנס השנתי של איגוד רופאי בריאות הציבור באוניברסיטת חיפה. הכנס, המאורגן על ידי ד"ר אהוד מירון מבי"ס לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה יתמקד בנושא אי השוויון בבריאות הציבור בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ילד שמן. ההורים מעשנים?
צילום: איי פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים