שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האודישנים ל"הלהקה" עוררו זעם בקרב המשתתפים

  השחקנים הופתעו לגלות שהשתתפות באודישן מותנית בהסכמה לצילומו לטלוויזיה - וויתור על זכויותיהם על החומרים המצולמים. בעקבות פניית ynet מבטיחים ב"הבימה" לשנות את המצב

  החזרות למחזמר "הלהקה" עדיין לא החלו, אבל מאחורי הקלעים בתיאטרון "הבימה" כבר סוער. עשרות שחקנים שהגיעו למבחני הקבלה להפקה הופתעו לגלות שההשתתפות במבחנים מותנית בחתימה על טופס הסכמה על כך שהחומרים יצולמו על ידי חברת ההפקה "תוצרת הארץ", וישולבו מאוחר יותר בסרט תעודה שילווה את ההפקה מראשיתה ועד לפתיחת המסך וישודר בהמשך בטלוויזיה.

   

  בטופס נדרשו השחקנים לוותר על כל הדרישות העתידיות בנוגע לזכויותיהם על החומרים המצולמים. הטופס עורר זעם רב בקרב השחקנים. "אנחנו מעדיפים לא ללכת לאודישנים מאשר להשפיל את עצמנו מול מצלמות", אומרים ל-ynet שחקנים כועסים ואחרים הוסיפו: "חשבנו שאנחנו באים לאודישן בתיאטרון ומצאנו את עצמנו בתור למה שנראה כמו תוכנית ריאליטי או כוכב נולד".

   

  כמה שחקנים פנו בעניין גם לאיגוד שחקני המסך שפנה להפקה. מנכ"ל האיגוד, יורם חטב, מסר: "אנחנו מגנים את התופעה ובכוונתנו לפנות בעניין גם למשרד התרבות המממן את התיאטרון. יש בחיוב שחקנים להסכמה ולחתימה על טופס מסוג זה חילול המעמד הכל כך אינטימי של אודישן, מעמד שלא כל אחד רוצה שייחשף ברבים. זה מגוחך ששחקנים באים להתקבל לתיאטרון ומוצאים עצמם מצטלמים בניגוד לרצונם לטלוויזיה תוך דרישה לויתור מראש על כל זכויותיהם בדבר. אם נדרש, נפעל גם באמצעים משפטיים על מנת להפסיק את התופעה המגונה הזו של קיפוח זכויות השחקנים".

   

  בעקבות פניית ynet ל"הבימה" הודיע המנהל האמנותי ובמאי ההצגה, אילן רונן, כי ההשתתפות באודישנים לא תותנה בהסכמה לצילומים או בחתימה על הטופס המדובר. "זו מהומה על לא מאומה. חברת ההפקה צילמה בסך הכל יום וחצי מתוך חמשת הימים של האודישנים כחלק מתוך סרט תיעודי שילווה את ההפקה. קבוצת שחקנים פנתה אלינו ואמרה שזה פוגע בה ומכיוון שאין לנו שום רצון לפגוע, לא יהיה מצב שמישהו לא ייבחן כי הוא לא חתום על הטופס או כי הוא לא מוכן להצטלם לסרט התיעודי", אומר רונן.

   

  לדברי רונן, גם בהפקה המוזיקלית הקודמת של "הבימה", "שלמה המלך ושלמי הסנדלר", שלוותה בצוות טלוויזיה שצילם מאחורי הקלעים משלב האודישנים, הוחתמו השחקנים על טופס זהה. "בעקבות העניין שזה עורר אני מבין שלטופס הזה אין תוקף, אם כי אני צריך לבדוק משפטית איך נעשה את זה. לנו בטח שאין עניין לעשות מזה סיפור. מבחינתנו כל הצילומים הם באחריותנו המלאה, נלווה את החומר, נעקוב אחריו ונדאג שלא יהיה בו עיוות או שימוש לרעה. האינטרס שלי כבמאי הוא לראות כמה שיותר אנשים באודישנים ולכן ברור מאליו שאני לא רוצה להגביל אותם משום סיבה שהיא. תמיד מתלוננים שאנחנו, בתיאטרונים הממוסדים, לא נפתחים מספיק לצעירים אז הנה יש כאן הזדמנות שניתנת לאנשים מוכשרים", אמר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ז'ראר אלון
  רונן: כל הצילומים באחריותנו המלאה
  צילום: ז'ראר אלון
  לאתר ההטבות
  מומלצים