שתף קטע נבחר

שרון עבר שבץ, הוא מורדם ומנותח במוחו

ראש הממשלה הוכנס לחדר הניתוח כשהוא סובל מדימום מסיבי במוחו לאחר שעבר אירוע מוחי משמעותי. הוא הורדם ומונשם. סמכויותיו הועברו לממלא מקומו, אהוד אולמרט. מקורביו: "המצב קשה. אנו מתפללים שניתן יהיה לעצור את הדימום. מנסים לשמור על אופטימיות, אך המצב לא נראה טוב"

עיני אזרחי מדינת ישראל ושל רבים בעולם נשואות הלילה (יום ה') אל בית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים, שם נמשך ניתוחו המורכב של ראש הממשלה, אריאל שרון. ארבעה רופאים ניסו להשתלט על דימום במוחו, ומצבו מוגדר קשה. בשלב הזה, הושלם ניקוז הדם מהמוח והרופאים עוסקים בצריבת העורקים שנפרצו וגרמו לדימום. מקורבי שרון אמרו שמצבו מוגדר קשה אך יציב. סמכויותיו של שרון הועברו לממלא מקומו, אהוד אולמרט, שיכנס בשעה 9:00 ישיבת ממשלה. 

 

"ראש הממשלה, אריאל שרון, סובל מדימום מסיבי במוחו ועובר ניתוח" - זו ההודעה הדרמטית שמסר אמש פרופ' שמואל שפירא מבית החולים הדסה עין כרם. הוא ציין ששרון מורדם ומונשם. מנהל בית החולים, שלמה מור יוסף, מסר מוקדם יותר כי ראש הממשלה עבר בדיקת הדמיה, והאבחון הוא - דמם תוך-מוחי. שרון חש ברע בחוות השקמים בסביבות 21:20 והובהל לבית החולים באמבולנס של מד"א. 

 

תחילה הוזעק לחוות השקמים רופאו האישי של שרון, פרופ' שלמה שגב, המתגורר באזור המרכז. ראש הממשלה היה אז בהכרה. פרופ' שגב אמר לעוזריו של שרון, שיש לפנות את שרון לבית החולים, למרות שראש הממשלה היה בהכרה, בשל החשש שמדובר באירוע מוחי.

 

כל הדיווחים:

 

רגעי ההגעה לבית החולים, כפי שנקלטו במצלמות סוכנות רויטרס

 

שרון הובהל לבית החולים בניידת טיפול נמרץ של לכיש, שהוצבה דרך קבע בחווה מאז האירוע המוחי הקודם שחווה, ושמצוידת לטיפול במצבים שכאלה. שרון הוסע מרבית הדרך בישיבה. עם ראש הממשלה נסעו באמבולנס פרופ' שגב והבן גלעד שרון. שיירתו של שרון הגיעה סמוך ל-23:00 לבית החולים, שם הידרדר המצב.

 

פרופ' בולק גולדמן, שהיה רופאו האישי של שרון, אמר כי ההחלטה לפנות את שרון באמבולנס ולא במסוק הייתה "החלטה נכונה שהתקבלה על-ידי אנשים נכונים שהכירו היטב את המצב וההבדל בזמנים בין ההגעה במסוק להגעה באמבולנס לא הייתה משמעותית".

 

ראש הממשלה הוכנס לחדר המיון למחלקת הטראומה, שם עבר בדיקה ראשונית על ידי צוות רופאים מומחים שהוזעקו אל בית החולים. לאחר מכן הוא הועבר לבדיקת הדמייה (MRI). מנהל בית החולים מסר כי "האבחנה היא אירוע מוחי משמעותי. לצורך האבחנה והטיפול ראש הממשלה הורדם ומונשם".

  

בשל חומרת המצב, החליטו הרופאים להעביר את שרון לחדר הניתוח, שבו מנסים לנקז את הדמם המוחי. מנתחים את שרון מנהל המחלקה הנוירוכירורגית, פרופ' פליקס אומנסקי, וד"ר חוסה כהן. הרופאים המרדימים הם ד"ר יעקב גוזל וד"ר סרגיי גוטמן. בניו של שרון, גלעד ועומרי, ואנשי לשכתו הקרובים. אחד מהעוזרים אמר ל-ynet: "המצב לא טוב. אנחנו מתוחים. לא פשוט לעמוד בסיטואציה שכזאת. אנו מודאגים".

 

בכירים בלשכת ראש הממשלה הנמצאים ליד חדר הניתוח אמרו כי "המצב קשה. אנו מתפללים שניתן יהיה לעצור את בדימום הפנים מוחי שממנו שרון סובל". לדבריהם, "אנחנו מנסים לשמור על אופטימיות, אך המצב לא נראה טוב".  

 

שרון קיבל בימים האחרונים זריקות "קלקסן" לדילול הדם, שמחד גיסא מפחיתות את הסיכון להיווצרות קריש דם נוסף, אך מאידך גיסא - מגבירות את החשש לדימום במוח, במקרה שבו ייווצר בכל זאת קריש דם. 


השוטרים בכניסה לבית החולים. צילום: איי.פי

  

מזכיר הממשלה, ישראל מימון, מסר כי "לאור העובדה שהטיפול בראש הממשלה מצריך הרדמה, שוחחתי עם היועץ המשפטי מני מזוז ועם ממלא מקומו של שרון אהוד אולמרט והוחלט להעביר אליו את הסמכויות". צוותי תקשורת רבים נמצאים בבית החולים, ובחצר קיימת אבטחה כבדה ומחסומים שהציב מחוז ירושלים. לאחר חצות שינו בהדסה את סדרי האבטחה וחסמו את כל היציאות של הולכי הרגל מבית החולים.  

 

יום העבודה של אריאל שרון החל הבוקר סמוך לשעה תשע. במהלך יום העבודה השתתף שרון בדיון מדיני בטחוני ארוך בהשתתפות שר הביטחון, שר המשפטים, ממלא מקומו, שר האוצר ושר החוץ. בפגישה השתתפו גם ראש השב"כ, סגן הרמטכ"ל וראש המועצה לביטחון לאומי גיורא איילנד. הדיון התקיים ב-12:30.

 

לאחר מכן השתתף בצהריים שרון בטקס השלמת הפרטת ומכירת מניות בנק לאומי בנוכחות משקיעים, נגיד בנק ישראל ובכירים באוצר ובמשרד ראש הממשלה. מאוחר יותר פגש את המועמד לרשימת קדימה לכנסת, עתניאל שנלר. לאחר מכן נסע שרון לביתו בחוות השיקמים. זאת כדי להתארגן לקראת היציאה לניתוח הצנתור שהיה צפוי הבוקר.

 

ב-18 בדצמבר עבר שרון אירוע מוחי והובהל לבית החולים "הדסה עין כרם". האירוע, שהתרחש סמוך לשעה 20:00 בערב, הוביל לסדרת בדיקות ולאישפוז

של כמה ימים. כמה ימים אחר כך כינסו רופאיו של שרון מסיבת עיתונאים שבמהלכה הודיעו כי באשפוז נתגלה מום מולד בליבו של שרון. המום המולד הוא שגרם על פי החשד את הארוע המוחי ממנו סבל.

 

שרון מקבל בימים אלה שלושה טיפולים תרופתיים מרכזיים - שתי זריקות "קלקסן" ביום נגד קרישת דם, אשר אמורות למנוע היווצרות קרישי דם נוספים,תרופת אלטרוקסין נגד חסר בפעילות בלוטת המגן (התריס) ותרופת אלופורינול לטיפול במחלת הגאוט (דלקת מפרקים), שהתגלתה בעקבות בעיות בבוהן.


פורסם לראשונה 04/01/2006 22:19

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, אטילה שומפלבי ומיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. מנותח
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
האמבולנס מגיע
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ההיערכות סביב הדסה
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
מזכיר הממשלה, ישראל מימון
צילום: איי פי
מומלצים