שתף קטע נבחר

גם אנשי הליכוד "מרגישים יתומים"

רק לפני חודשיים עמד בראש הליכוד והיום הם צופים בו פתאום נאבק על חייו בבית החולים. לפתע נדמה שאין ליכוד ואין קדימה. גם עיניהם של אנשי הליכוד נותרו כבויות. "הלכנו אחריו בעיניים עצומות. הוא אבא ויישאר אבא", הם אומרים. "מדובר בגיבור ישראל"

עיניו הטרוטות של עורך הדין מיכה גבאי, יו"ר סניף הליכוד בקריית-גת, אמרו הכל. ברגע אחד נפלו חומות האיבה, נשכחה הפרישה, העריקה, הנטישה. הדאגה לאבא הגדול, אריק שרון, פרצה את כל המחסומים הפוליטיים. "ערב האישפוז דיברתי עם עמרי. מנימת הקול ומטון הדיבור אתה מבין שטוב לא יכול להיות", אמר גבאי. "יש הרגשה קשה של אובדן מנהיג. אם חלילה יקרה לו הדבר הנורא אני לא רואה שום מנהיג שיוכל למלא את מקומו כדי להוביל את המדינה קדימה, כפי שחלם שרון".

 

רק לפני חודשיים עמד שרון בראש הליכוד. היום צופים בו תומכיו הרבים נאבק על חייו בבית החולים. ופתאום נדמה שאין ליכוד ואין קדימה. גבאי, המשמש חבר מועצה מטעם הליכוד בקריית גת אך הכריז על תמיכה בקדימה, לא הגיע למשרדו הפרטי וביטל את כל הפגישות. רק בשבוע שעבר, הוא מספר, נפגש עם שרון וראה אותו משיב לשאלות על שלומו לאחר האירוע המוחי הקודם. הוא ראה אז שרון אחר, שרון מלא חיות ושמחת חיים, שרון שונה כל-כך מהדמות המצטיירת מהדיווחים ביממות האחרונות. "אני רוצה להאמין שהפרסום על פרשת שלאף לא היה הגורם המשפיע", הוא אומר. "יש לנו כאן במדינה כישרון: במקום לפרגן, מחפשים לפגוע ולהפריע. אין תרבות שלטון. ראש ממשלה בן 78 שעשה כה רבות למדינה עומד בפני בעיות בריאותיות קשות. ודווקא השבוע - אין דין ואין דיין".

 

כמו יתומים

 

הייאוש, כאמור, פשט לא רק בשדה תומכיו של שרון. מכל קצוות הקשת הפוליטית התלכדו אנשי ליכוד ועבודה, מרצ ואפילו האיחוד הלאומי. כולם מחזיקים אצבעות. ראש עיריית שדרות אלי מויאל, לא הסתיר את המחלוקת הקשה שהיתה לו עם מדיניות ממשלת שרון. אבל ברגעים האלה נשמע גם קולו של המתמודד על משבצת הנגב בליכוד שבור. "מאתמול אני אדם עצוב מאוד. לא הסכמתי עם דרכו של שרון. חלקתי עליה. אבל אף אחד לא יכול לקחת ממנו את מנהיגותו הבלתי מעורערת. לבי כואב ודואב ואנחנו מתפללים לשלומו. אני מרגיש כמו יתום. אחרי הכל - זה ראש הממשלה שקבע את סדר היום במדינה. אני שומע אנשים שנמצאים באבל של ממש".

 

מויאל מספר על עובדי עירייה שעיניהם היו נשואות במהלך היום לדיווחים על מצבו של ראש הממשלה. איש מהם לא הצליח להתרכז באופן ממשי בעבודה. "זה לא סוד שאני מתמודד לכנסת מטעם הליכוד, אבל ביום שכזה איני יכול להתעסק בענייני הפריימריז. אני מקדיש את הזמן לתפילה לשלומו של ראש הממשלה".

 

תעשיין הסריגים מקריית גת, לוניה סקורי, נחשב בן בית אצל שרון. גם שרון לא בחל בביקורים אצל סקורי. "עכשיו הכל הפוך על הפוך. אחרי שעשו לו את המוות - הפוליטיקאים שירדו לחייו מצטערים ומייחלים לבריאותו. היום כולנו מתפללים לבריאותו, אבל יש גם כאלה שצריכים לפשפש במעשיהם לגביו".

 

יו"ר הנהלת סניף הליכוד בקריית מלאכי, דוד גלעם, מיודד גם הוא עם משפחת שרון. בימים כתיקונם הוא מנהל את אתר ההנצחה בלטרון, אלא שהיום הוא מספר על קושי רב בניהול עסקים כרגיל. "ההרגשה קשה מאוד, חבר קרוב נאבק על חייו. אנשים שפגשתי היום ניגשו ואמרו שהם קוראים פרקי תהילים לשלומו של ראש הממשלה. יש הזדהות מלאה עם הכאב בכל רבדי האוכלוסייה - כולל בקיבוצים, בקרב אנשי מרצ והעבודה. לאיש יש רקורד שהשפיע על חיי כולנו בדרך זו או אחרת".

 

הוא אבא ויישאר אבא

 

בישיבת חב"ד בקריית גת שבראשה עומד רב העיר האשכנזי, משה הבלין, פתחו בבית הכנסת ספר תורה, כבכל יום חמישי. את התפילה והברכות הקדישו הפעם לשלומו של שרון. בין שמועות על הנורא מכל, לדיווחים החמורים על מצבו בתקשורת ציפו התושבים לשביב של תקווה. "כואב מאוד לשמוע על מצבו וחובה להתפלל לשלומו", אמרה תושבת העיר.

 

גם בקריית מלאכי יוחדו תפילות הבוקר בבתי הכנסת לשלומו של ראש הממשלה. רבים בחרו להדליק נרות בקבר הצדיקים בעיר. ראש העירייה ואיש הליכוד, מוטי מלכה, שמע את הידיעה על מצבו של ראש הממשלה דווקא כששהה עם יריבו הפוליטי של שרון, בנימין נתניהו, בכנס פעילים בנתיבות. "היינו בהלם. כולנו קיבלנו את זה קשה מאוד".

 

לדברי מלכה, "אין קשר בין מה שקרה בליכוד ובקדימה. אחרי הכל, הוא תמיד היה חלק מאיתנו. הוא שיקם את הליכוד. הלכנו אחריו בעיניים עצומות. הוא אבא ויישאר אבא. זה לא פשוט לעם ישראל. מדובר בגיבור ישראל, מר ביטחון ויש לו הזכות על הרבה דברים שקרו פה בארץ".

 

עו"ד מאיר הפלר מחיפה, חבר מרכז הליכוד שמתמודד על משבצת החיפאים בפריימריז של המפלגה, סיפר כי כשהגיעה הבשורה על אשפוזו של ראש הממשלה, היה בכנס ביהוד. "זה היה כנס בו השתתפו שרנסקי, אדלשטיין ואני. כל הדוברים איחלו לו בריאות שלמה. היום כבר נמסר לנו שכל הכנסים לקראת הבחירות מבוטלים עד להודעה חדשה". עו"ד הפלר מספר כי הוא נקרע בין האהדה לשרון האדם והמנהיג ההיסטורי הנאבק על חייו, לבין הכעס על מהלכיו הפוליטיים האחרונים. "אני באמת מקווה שהוא יהיה בריא, אבל שיישאר בחווה. זה צובט את הלב שמנהיג בסדר גודל כמו שרון נאבק על חייו בצורה כזו. אני עדיין טוען שהדרך המקורית שלו היא הנכונה, אבל במישור האישי הרי מדובר באדם שיש לו ילדים, נכדים, משפחה. חבל שזה המצב.

 

"כולם יודעים עכשיו שגם אם שרון יישאר בחיים הוא לא ימשיך לכהן כראש ממשלה. לא בטוח באיזו רמה הוא יוכל לתפקד, והעם רוצה מנהיג שיכול לתפקד באורח סדיר. אם להודות על האמת, זה משרת את הליכוד, כי האיש גזל את התנועה ואת אנשיה, וניסה גם לגזול את כספה".

 

לעם נמאס מקיצוניות

 

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, הניח באחרונה את כל הביצים בסל של שרון. לפני תשעה חודשים התפקד לליכוד, כדי להביע את תמיכה במהלך ההתנתקות, ולפני מספר שבועות היה בין ראשי הרשויות שהצטרפו לקדימה, שוב כמחווה אישית לשרון. "אין ספק שזו שעה קשה, כי מה שמסתמן הוא שגם אם שרון יצליח במאבק על חייו, הוא לא יוכל להמשיך להנהיג. מבחינה זו איבדנו את אחד מגדולי המנהיגים שהטביעו את חותמם בהיסטוריה של מדינת ישראל, אישים ברמה של בן גוריון, בגין ורבין. אלה מנהיגים שידעו לכפות מנהיגות אחרת וחדשה, לא במלים אלא במעשים, ונגד כל הסיכויים. גם כשזה נראה בלתי אפשרי, גם כשהמאבק אבוד מבחינה פוליטית. גם ברגעים נפשיים קשים, שרון ידע לשים הכל בצד והתגלה כאחד המנהיגים הגדולים.

 

"אני אמשיך בקדימה כי זה מה ששרון רצה. האנשים שהצטרפו אליו מאמינים במה שהוא מאמין. שתי מדינות לשני עמים, דרך השלום, וזה דבר שימשיך לפעם באותה רשימה. ברור שזה לא יהיה פשוט, אבל למדתי להכיר גם את אהוד אולמרט - הוא בן אדם חם ואמיתי, בעל תכונות מנהיגותיות. הוא ראוי, ואם הוא ימשיך לקדם אותנו לעבר התקווה והשלום, הוא יצליח ללכד את האנשים שקודם התלכדו סביב מנהיגותו של שרון. אני לא רואה אופציה אחרת. לעם כבר נמאס מהקיצוניות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
יתומים. שרון
צילום: איי פי
צילום: שאול גולן
מנהיגות בלתי מעורערת. מויאל
צילום: שאול גולן
צילום: אורן אגמון
בהלם. מלכה
צילום: אורן אגמון
מומלצים