שתף קטע נבחר

בחירות בליכוד: "הפעם לא תהיה חגיגה"

ביום חמישי ייבחרו חברי מרכז הליכוד את הרשימה לכנסת, ועד אז פועלים במרץ 113 המועמדים. גם הם מודים: הפעם זה יהיה שונה, ומצבו של שרון יעיב על האווירה. סקר פנימי בליכוד: רוב חברי המרכז כלל לא שמעו על המועמדים החדשים

113 מועמדים, למעלה מ-50 מהם חדשים, מתרוצצים, משדלים ומשכנעים ושופכים ממון רב מזה שבועות בניסיון כדי לשכנע את 3,400 חברי מרכז הליכוד, המהווים את הגוף הבוחר, להכניס את שמם לרשימה המובחרת. ביום חמישי ייערכו הבחירות הפנימיות בליכוד וכפי שמעידים המתמודדים עצמם, מצבו של ראש הממשלה יעיב על האווירה שבדרך כלל היתה ססגונית ותוססת.

 

סקרים פנימיים בליכוד מלמדים שחברי המרכז לא נוטים להעביר את תמיכתם למועמד חדש, וספק רב אם ברשימת הליכוד לכנסת נראה פנים חדשות במקום ריאלי: מה שהיה - פחות הפורשים לקדימה - הוא שיהיה.

  

סקר פנימי בליכוד, שבדק את רמת חשיפתם של המתמודדים החדשים באזורים השונים, מגלה שרוב חברי המרכז כלל לא שמעו עליהם. התשובה "לא יודע/לא מכיר" זוכה לאחוזים גבוהים בקרב חברי המרכז, שלא מספיקים כנראה מרוב חתונות ובר מצוות להכיר את המועמדים החדשים. דוגמה מתוך הסקר: שישה מועמדים מתמודדים על משבצת הגליל והעמקים. 45% מהנשאלים השיבו כי הם לא מכירים איש מהמועמדים. 13% מחברי המרכז הודיעו כי לא יצביעו עבור אף אחד מהמתמודדים.

 

הסקר מגלה תופעה דומה גם במשבצת מגזר המיעוטים: ששה מתמודדים נלחמים על המקום ה-23 ברשימה, שנחשב בעיני רבים למקום ריאלי, אולם 50% מקרב הנשאלים אמרו כי אינם מכירים איש מהמתמודדים. 20% הודיעו כי כבר החליטו לא לתת את קולם לאיש מהמועמדים שמגיעים ממגזר המיעוטים.

 

במגזר הנשים החדשות המצב מעט יותר מעודד מבחינת המועמדות: הנשים, שיקבלו את המקום ה-24 ברשימה, מאמינות כי מדובר במקום ריאלי. על המשבצת מתמודדות 9 נשים. שתיים מהן, בולטות במיוחד, זוכות כל אחת מתמיכתם של למעלה מ-15% מהנשאלים.

 

"בגלל מצבו של שרון, לא תהיה חגיגה"

 

הפנים החדשות בליכוד אמורות היו להגיע ממגזר הצעירים, אלא שהשינויים בהרכב הרשימה בעקבות פרישתם של רבים לקדימה השאירה לצעירים את המקום ה-35, שנראה כלל לא ריאלי כרגע. במשבצת זו מתמודדים שניים: שגיב אסולין ויוסי פוקס, שזוכים אמנם להכרה מצד חברי המרכז - אבל הצעירים יודעים כי רק בעזרת "דילים" משותפים והרבה מזל יש להם סיכוי לקפוץ למקום ריאלי יותר.

 

איילת גלילי, בת 33 מכפר גדעון שליד עפולה מתכוננת לבחירות ומעידה שצמחה "אשכרה מהשטח", "אנחנו בדקה ה-90'. מנסים לדבר עם כמה שיותר אנשים במיוחד עם אלו הנמצאים בכל אותם המקומות שלא הצלחתי להגיע אליהם. הבוקר מתחיל בטלפונים, אחר כך סידורים אחרונים לקראת יום הבחירות. לדאוג שהכל יהיה ערוך. ההחלטה שלא לאפשר שום חלוקת אוכל וקלטות והאיסור על הצבת רמקולים חוסכת לנו הוצאות רבות". לדבריה, "מצבו של ראש הממשלה יוצר אווירה לא נעימה. לא ניתן להפוך את הבחירות לחגיגה".

 

סאבו סקר תושב עוספיה, המתמודד על משבצת המיעוטים, מספר כיצד הוא נערך: "אני משכים ב-6 בבוקר, צופה בחדשות ומתחיל בטלפונים מהבוקר עד הערב. יום הבחירות הוא המשמעותי ביותר. צריך לארגן את האנשים. יש לי צוות של 4 חבר'ה וביחד נדאג להגיע לכל חבר מרכז. אני מייצג את העדה הדרוזית ובני המיעוטים כי הגיע הזמן לדאוג לעדה שנותנת את הנשמה למדינה.לא כל יום אנו צרכים להכריז שאנו יותר ציונים מהציונים עצמם".

 

הוא עוקץ את ח"כ איוב קרא: "הבעיה היא שעד עכשיו אנחנו לא מבקשים את מה שמגיע לנו בדין. הגיע הזמן לדרוש, ולשם כך אני רוצה להגיע לכנסת".

 

בסקר האחרון: גדעון סער מוביל

 

בימים האחרונים דובר רבות על "רשימות חיסול" שמתארגנות בליכוד. מי שכנראה לא צריך לדאוג הוא יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, שזוכה לתמיכה הגדולה ביותר במרכז הליכוד (73% לפי הסקר) ומדורג במקום הראשון מבין המועמדים שיעמדו לבחירה ברשימה הארצית ביום חמישי הקרוב. כך עולה מסקר של מכון "דחף" בהנהלת ד"ר מינה צמח, שנערך ביום שלישי שעבר, לפני האירוע המוחי של שרון.

  

ממצאי הסקר מבוססים על תשובותיהם של 398 איש, המהווים מדגם מייצג של חברי מרכז הליכוד. ההצלחה הזו תציב את סער במקום השלישי ברשימת הליכוד בבחירות הקרובות, אחרי בנימין נתניהו, יו"ר המפלגה, וסילבן שלום, שמשוריין במקום השני. ארבעת חברי הכנסת הבאים אחרי סער ברשימה, לפי הסקר, הם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, עוזי לנדאו, דני נוה ומיכאל איתן.

 

מי יישארו מחוץ למקומות הריאליים ברשימה לפי הסקר: נעמי בלומנטל, לאה נס, דוד לוי, אלי מויאל, גילה גמליאל, דניאל בן-לולו, יחיאל חזן, ענבל גבריאלי, פנינה רוזנבלום ומיכאל גורולובסקי, הזוכה לתמיכה של 3% בלבד מחברי מרכז הליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
בחירות באווירה שונה. נתניהו
צילום: אלי אלגרט
צילום: איי פי
מצבו של שרון יעיב
צילום: איי פי
צילום: ירון ברנר
סער מוביל בסקרים
צילום: ירון ברנר
מומלצים