שתף קטע נבחר

הדסה: שרון הגיב לכאב והזיז יד ורגל

בתדרוך לכתבים אמר הערב מנכ"ל בית החולים, פרופ' מור-יוסף כי "בגירוי לכאב שבוצע היום שמנו לב שראש הממשלה הניע קלות את ידו הימנית ואת רגלו הימנית". מנתחו של שרון, פרופ' פליקס אומנסקי, אמר כי ראש הממשלה מגיב לכאב, אך הוא מצפה לתגובות משמעותיות יותר לכאב במהלך הימים הקרובים. לדבריו, "הערתו של ראש הממשלה יכולה לקחת הרבה זמן, גם לאחר שהוא יפסיק לקבל את חומרי ההרדמה. זה יכול לקחת ימים"

שיפור קל מאוד במצבו של שרון, מצבו עדיין קשה. מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופ' שלמה מור-יוסף, אמר הערב (יום ב') כי "בגירוי לכאב שבוצע היום שמנו לב שראש הממשלה הניע קלות את ידו הימנית ואת רגלו הימנית". לדבריו, "בסך הכל ראש הממשלה נמצא במצב קשה, אבל בבדיקה היום אנו רואים סימנים חיוביים - החל בנשימה העצמונית, עלייה מסויימת בלחץ הדם של שרון וכלה בתנועות היד והרגל". 

 

מחר בבוקר תתקיים התייעצות של רופאים המטפלים בראש הממשלה והערכה מחודשת של מצבו. אחרי ההערכה אמורים הרופאים לנסות ולהפחית עוד בכמות של חומרי ההרדמה כשהמטרה היא לנסות להעיר את שרון ולהביאו למצב של הכרה מלאה. בנוסף ייעשה ניסיון להאט עוד יותר את פעולת מכונת ההנשמה ולעודד פעילות של נשימה עצמונית מצידו של ראש הממשלה. עם זאת בבית החולים מעריכים כי ההתקדמות במצבו של שרון צפויה להיות איטית. 

 

 

צילום וידאו: באדיבות חדשות ערוץ 2

 

מנתחו של שרון, פרופ' פליקס אומנסקי, אמר כי מוקדם עדיין לקבוע האם נפגעה האונה הימנית במוחו של שרון, והאם הוא משותק. עם זאת פרופסור מרטין רביי, מנהל המחלקה הנוירולוגית בבית החולים אסף הרופא, אומר כי "לפי התיאור של רופאי שרון ייתכן שלראש הממשלה יש שיתוק בחצי הגוף השמאלי". לדברי פרופסור רביי, "היעדר תגובה בצד שמאל של הגוף יכולה להיות עדות לכך שראש הממשלה לא הרגיש בכאב או לחילופין שהרגיש בכאב אבל לא הצליח להזיז את גפיו, כנראה בשל שיתוק". 

 

"ראש הממשלה הגיב לגירויי הכאב"

 

פרופ' מור-יוסף דיווח הערב כי "החל משעות הבוקר ראש הממשלה נושם באופן עצמוני, הוא עדיין מחובר למכונת ההנשמה אבל הוא נושם בכוחות עצמו. במהלך הבוקר הורדנו בהדרגה את תרופות ההרדמה של ראש הממשלה. בשעה זאת הוא עדיין תחת תרופות הרדמה אבל במינון יותר נמוך מאשר שעות הבוקר".

 


מתדרכים את העיתונאים. צילום: אי.פי

 

לדבריו, "במהלך הורדת מינון תרופות ההרדמה נעשו מספר בדיקות לרה"מ. דבר ראשון, בדקנו ששום דבר במדדים הרגילים לא השתנה: לחץ הדם, הדופק, הלחץ התוך גולגלתי וקצב הנשימה. בהמשך, ביצענו מספר גירויי כאב, ושמנו לב שראש הממשלה מניע קלות את ידו הימנית ואת רגלו הימנית. זו תנועה קלה אבל משמעותית".

 

רופאו של ראש הממשלה שרון ומנתחו, פרופ' פליקס אומנסקי, אמר בתדרוך כי ראש הממשלה מגיב לכאב, אך הוא מצפה לתגובות משמעותיות יותר לכאב במהלך הימים הקרובים. לדבריו, "הערתו של ראש הממשלה יכולה לקחת הרבה זמן, גם לאחר שהוא יפסיק לקבל את חומרי ההרדמה. זה יכול לקחת ימים". 

 

פרופ' מור-יוסף נשאל מתי תיפסק הזלפת חומרי ההרדמה לראש הממשלה והאם אפשר כבר לאבחן מתי אפשר יהיה להעיר אותו ? לדבריו, "שני הדברים לא הולכים ביחד, מכיוון שברגע שאנחנו מפסיקים לגמרי את חומרי ההרדמה יש עדין פינוי של חומרי הרדמה מהחולה וזה תהליך שיכול לקחת הרבה זמן, זה שונה מחולה לחולה. ההפסקה של חומרי ההרדמה תעשה על ידי המרדימים שנמצאים על ידו כל הזמן והם יחליטו על פי התגובות על הקצב של ההורדה הסופית. מדובר בימים".

 

המקורבים "מעט יותר אופטימיים"

 

האווירה היום בקרב מקורביו של שרון בבית החולים הדסה אופטימית יותר, בעקבות תחילת תהליך הוצאתו מהרדמה, והדיווחים כי הוא נושם עצמונית, גם אם ממשיך להיות מחובר למכונת הנשמה. עוזריו של שרון, השוהים במחלקה הניורו-כירורגית בבית החולים הדסה, אמרו כי אנשי צוות רפואי מדווחים על "תזוזות מסוימות" בגופו ועל העובדה שהשתעל פעמיים כסימנים מעודדים. כבר אתמול דווח כי שרון השתעל, ונראה כי הדבר מעיד שלא נגרם נזק לאזור הרלבנטי בגזע המוח.

 


המחלקה של שרון, מבט מפנים. צילום: אי.פי

 

למרות זאת, עדיין שורר מתח רב בקרב העוזרים והמקורבים הנמצאים בבית החולים. הם ביקשו להדגיש כי מצבו של ראש הממשלה עדיין קשה, וכי האופטימיות שמפגינים אנשי הצוות הרפואי היא זהירה ומסויגת: "עדיין צפוי תהליך ארוך מאוד, שבכל שלב שלו עלולות להתגלות בעיות", אמר אחד מאנשיו שבהדסה, "אין ספק שהמצב הרבה יותר טוב מאשר קודם. אנחנו שמחים על הסימנים הטובים, אבל מאידך אנחנו יודעים לאשורו את המצב של ראש הממשלה. אנחנו דואגים ומתפללים, ומחכים בסבלנות לתהליכים שנעשים ע"י הצוות הנהדר פה", אמר.


בין המברכים בהדסה, הילד גלעד דוד בן ה-6 (צילום: איי.אף.פי)

 

מקורב אחר אמר ל-ynet: "לא ברור עדיין אם מדובר בהמתנה של שעות או ימים. התהליכים הם איטיים, וטוב שהצוות הרפואי נוקט זהירות. זה ודאי גורם אושר שראש הממשלה התחיל לנשום, אבל מצד שני אני אומר לעצמי כל הזמן שהמצב עדיין קשה. אנחנו פה עם המשפחה והאנשים הקרובים ביותר יושבים ומחכים, סבלנות היא מילת מפתח", אמר.

 

עשרות אזרחים ממשיכים להגיע כל העת לבית החולים, ומתעניינים בשלומו של שרון. אחדים מהם הציגו שלטים במבואות אל הרחבה שבה מרוכזים אמצעי התקשורת, ובהם תפילה ואיחולי החלמה לראש הממשלה. גם סמוך למחלקה הניורו-כירורגית בקומה השביעית מתרכזים אזרחים היושבים במסדרונות, חלקם רבנים ואנשי דת שמבקשים מהנוכחים להניח תפילין ונושאים תפילה לשלום ראש הממשלה.


פורסם לראשונה 09/01/2006 15:15

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, רועי נחמיאס ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פרופ' אומנסקי מתדרך הערב
צילום: איי אף פי
דרוכים מחוץ לביה"ח
צילום: איי פי
צילום: איי פי
עמרי מגיע לביה"ח
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
ראש הממשלה. תמונת ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים