שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לחמניות פרג שלחו חיילות למעצר
  לא, זה ממש לא פרק בסיינפלד, אלו החיים עצמם: שלוש חיילות מחיל הרפואה כמעט והואשמו בצריכת סמים לאחר שבדיקת שתן אקראית גילתה אצלן שרידי סם. החוקרים סירבו להאמין כשהחיילות טענו: "אכלנו לחמניות פרג". אלא שניסוי שערכו אחר כך גילה: הלחמניות באמת משאירות שרידי סם

  שלוש חיילות מחיל הרפואה כמעט ומצאו עצמן על דוכן הנאשמים בבית הדין הצבאי, לאחר שבמשטרה הצבאית החוקרת טענו כי צרכו סמים. החיילות, שהכחישו נמרצות את הטענה, מצאו תירוץ שבאזני השוטרים הצבאיים נשמע מעט מפוקפק. "אכלנו לחמניות פרג", סיפרו. השוטרים לא האמינו, אולם החליטו לבדוק. ניסוי שנערך אתמול (ב') קבע כי אכילת פרג אכן מציגה שרידי סמים בשתן, והחיילות שוחררו. אביה של אחת החיילות סיפר ל-ynet: "הבת שלי ישבה בכלא לחינם, מצ"ח פעלו בלי שכל".

   

  הפרשה החריגה החלה בנובמבר 2005. צוות של מצ"ח שהגיע למרפאת חיל הרפואה בבאר שבע לקח באמצעות ערכה מיוחדות דגימת שתן מ-35 חיילים וחיילות. תוצאות הבדיקה הראו כי לחמישה מהם יש בשתן לכאורה שרידי סמים ממשפחת האופאטים. בדיקה נוספת, הפעם במעבדה, שללה את תוצאותיה של הראשונה לגבי שני חיילים. שלוש חיילות נותרו בגדר חשודות.

   

  לפני כשבוע הובאו שתיים מהן לדיון הארכת מעצר בבית הדין הצבאי ביפו. החיילות הכחישו כל קשר לשימוש בסמים, ומצ"ח לעומת זאת לא מצאה כל תרופה חסרה במרפאה. גם חוות הדעת של המפקדים, שרק דיברו בשבחן של החיילות, ערערה על ההנחה כי החיילות דוברות שקר. במהלך הדיון העלו החיילות השערה - אולי בהשראת אחד מפרקי סיינפלד - כי שרידי החומר שנמצא בבדיקת השתן שלהן נעוץ בלחמניות פרג שאכלו בסיס וממאכלי פרג אחרים שאכלו בבתיהן. השופט התרשם כי עולות תהיות מן התיק, ובדיון נוסף שהתקיים השבוע הוחלט לשחרר את החיילות למעצר ביחידתן ולא בכלא הצבאי. זאת, לאחר שהספיקו לשבת כמה ימים בכלא 400 בצריפין. בדיון אמרה נציגת התביעה כי בכוונתה לבצע בדיקת מעבדה ללחמניות ולראות האם יש בהן כדי להשפיע על השרידים שהתגלו בבדיקת השתן.

   

  לאחר הדיון וההחלטה שקלה התובעת לערער על החלטת השופט לשחרר את החיילות, אך לבסוף החליטה לוותר על כך. אלא שאתמול התרחשה תפנית מפתיעה בפרשה, זמן קצר לאחר הדיון בהארכת מעצרה של החיילת השלישית, שגם בבדיקת השתן שלה נמצאו לכאורה שרידי הסם, הודיעה התובעת כי אינה מבקשת לבקש להאריך את המעצר והחיילת משוחררת. היא סיפרה כי גם שתי חברותיה של החיילת משוחררות מהמעצר הפתוח אליו נשלחו. הסיבה: בדיקה שערכה התביעה, שגילתה כי בדיקות הסמים של מצ"ח רגישות גם ללחמניות פרג. התביעה ביקשה ממספר חוקרי מצ"ח לעבור בדיקת שתן ראשונה ולאחר שזו יצאה נקיה אכלו החוקרים מספר לחמניות פרג. הבדיקה השנייה - הפתעה - הראתה שרידי סם.

   

  "חבל מאוד שהן ישבו בכלא במהלך סוף השבוע", אמרה רב-סרן עו"ד שרון ריבלין אחאי, שייצגה את אחת החיילות בדיון. "מלכתחילה טענו שמה שנמצא בבדיקה מקורו לא בשימוש בסמים וצר לי על עוגמת הנפש שנגרמה לחיילות". אביה של אחת החיילות נשמע כעוס הרבה יותר: "הבת שלי הואשמה בדבר שלא עשתה, נגרמה לה עוגמת נפש גדולה", אמר ל-ynet. "חבל שלא הקשיבו לה ולחברות שלה מלכתחילה, היו עושים את הבדיקות הנכונות ומונעים ממנה את הסבל הזה. מישהו במצ"ח פעל בלי הרבה שכל".

   

  אגב, רק לפני מספר שבועות אירע אירוע דומה לשישה חיילים מאחד הבסיסים במחנה צריפין, הם נחקרו, אך שוחררו לבסוף וההליך המשפטי נגדם הופסק, ככל הנראה, מחוסר ראיות.

  פורסם לראשונה 09/01/2006 22:02

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איתי גל
  הבדיקה רגישה (אילוסטרציה)
  צילום: איתי גל
  פרג מסוכן
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים