שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ברשות זועמים: בחירות בלי חמאס - לא בחירות

  הפלסטינים זועמים בעקבות התנאי שהציב אולמרט לקיום הבחירות במזרח ירושלים, אי השתתפות של החמאס, ומזהירים מפני ביטול הבחירות וכאוס ביטחוני שעלול להיווצר: "אלו תנאים בלתי אפשריים", אומר חבר המועצה המחוקקת במזרח ירושלים, "זה כמו להחליט שבישראל לא יהיה ניתן להצביע למפלגת העבודה". מתמודד מטעם הפתח: "אם הייתי מתמודד מהחמאס, הייתי שולח להם צ'קים להודות על התעמולה"

  גורמים ברשות הפלסטיניות הביעו אמש (שלישי) מורת רוח רבה נוכח דבריהם של ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט ושר הביטחון, שאול מופז, בנוגע לבחירות במזרח ירושלים. אולמרט אמר בשיחה שקיים עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, כי ישראל תאפשר בחירות במזרח ירושלים ללא השתתפות החמאס ומוקדם יותר אמר מופז, כי הבחירות במזרח העיר תתאפשרנה בתנאי שייערכו מעבר לגדר ההפרדה.

   

  גורמי פתח בכירים במזרח ירושלים אמרו אמש כי תנאים אלה לא מקובלים עליהם וכי אם ישראל תדבק בעמדה זו היא תביא להכשלת הבחירות לרשות המחוקקת ב-25 בינואר ותישא באחריות על כל המשתמע מכך.

   

  "התנאים של אולמרט הם בלתי אפשריים", אמר ל-ynet חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית מטעם מחוז ירושלים וחבר תנועת הפתח, חאתם עבד אל-קאדר, "אנחנו מצביעים באותם פתקים שמצביעים בכל הקלפיות לבחירות למועצה המחוקקת. ישראל לא יכולה להתערב בצורה כל-כך גסה ולהתיר לנו לקיים בחירות חלקיות. זה כמו שיבוא גורם ויחליט שבבחירות בישראל לא יהיה ניתן להצביע למפלגת העבודה.

   

  "התנאים המינימאליים שלנו הם עריכת בחירות באותו מתווה שהיה קיים בבחירות למועצה המחוקקת בשנת 1996 ולא נתפשר על פחות מכך. לא נסכים לתנאיו של מופז להצביע מעבר לגדר ואם ישראל תתעקש על כך, נסגור את הקלפיות האחרות שנפתחו ונבטל את הבחירות. ישראל תישא באחריות הכוללת להכשלת הבחירות ולכל מה שינבע כתוצאה מכך. הרשות הפלסטינית ותנועת הפתח החליטו באופן רשמי כי עמדתם היא לא לקיים בחירות ללא מחוז ירושלים. אם ישראל תערים קשיים הדבר יגביר את הכאוס הביטחוני בשטחים. על ישראל להחליט האם היא תאפשר לנו להצביע או לא".

   

  סגן השר לעניינים מוניציפאליים וחבר המועצה המהפכנית של הפתח, אחמד רנים רואה בצורה צינית את העמדות שהשמיעה ישראל: "זהו משחק פוליטי שמנהלת ישראל והיא מבזבזת זמן", אמר. "עד כה הם בזבזו את הזמן של הקמפיין של המתמודדים במערכת הבחירות ואנחנו איבדנו את האפשרות לדבר עם המצביעים הפוטנציאליים שלנו. סביר להניח שבסופו של דבר, ישראל תסכים לקיים בחירות במזרח ירושלים בדומה לפרוצדורה של שנת 96'. כרגע היא מתעקשת לבזבז זמן בלי שום חשיבה אסטרטגית".

   

  רנים, שמתמודד בבחירות מטעם הפתח, מוביל בסקרים במחוז ירושלים ובתוך העיר הוא מדורג במקום הראשון בסקרים. לדבריו, אם היה מתמודד מטעם תנועת החמאס לא היה נותר לו אלא להודות למופז ואולמרט על השירות הטוב שעשו לו בהצהרותיהם.

   

  "בהחלטותיה, ישראל מחזקת את החמאס וגורמת להם להיראות כאילו הם המועמדים הלאומיים הטובים", הסביר. "לכן האדם הפשוט ששומע את ההצהרות הללו אמור להשתכנע בקלות להצביע לחמאס. אם אני הייתי מתמודד מטעם החמאס הייתי שולח להם צ'קים כדי להודות להם על התעמולה שהם עושים לטובתי. למרות זאת, סביר להניח שכמו בבחירות לתפקיד יו"ר הרשות לפני כשנה, תודיע ישראל בדקה התשעים שהיא מתירה לקיים בחירות במזרח ירושלים באותו מתווה. אני לא יודע איך ישראל תוכל לעמוד מול הקהילה הבינלאומית כמי שמפריעה לקיומן של בחירות דמוקרטיות ולטעון שהיא הדמוקרטיה היחידה באזור".

   

  "לא נקבל את עמדותיו של מופז ושל אולמרט", פוסק רנים. "פרט לכך אנו דורשים שישראל תאפשר לנו להצביע לא רק בחמשת סניפי הדואר במזרח ירושלים, אלא להצביע גם בבתי ספר ומוסדות האו"ם. במזרח ירושלים יש כ-110 אלף בעלי זכות בחירה ולא סביר שחמשת סניפי הדואר יוכלו לקלוט אנשים רבים כל כך. לפי שעה נראה כי הדבר היחידי שיכול למנוע מאיתנו לקיים את הבחירות כהלכתן הוא עמדתה של ישראל בנוגע למזרח ירושלים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  נערכים לבחירות במזרח ירושלים
  צילום: איי אף פי
  צילום: גיל יוחנן
  אולמרט. הרגיז את הפלסטינים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים