שתף קטע נבחר

עימותים אלימים בהריסת מבנים במאחז נווה דניאל

כ-150 מתנחלים התעמתו עם אנשי כוחות הביטחון, שבאו להרוס התחלות בנייה במאחז נווה דניאל שבגוש עציון. עשרות מהם התבצרו בקרוואן מיועד לפינוי, ורק לאחר שהכוחות השליכו גז מדמיע, הצליחו לפנותו. לטענת המתנחלים, 12 נפגעו מהגז המדמיע, ביניהם ילדים. כוחות הביטחון: המתנחלים השליכו צבע, ביצים ובוץ וניקבו צמיגי מכוניות, 4 שוטרים נפצעו. 11 מהמפגינים במקום נעצרו לחקירה

לאחר עימותים קשים עם מתנחלים, סיימו היום (ד') כוחות הביטחון להרוס התחלות בנייה לא-חוקיות במאחז נווה דניאל צפון שבגוש עציון. המתנחלים טוענים כי הכוחות השתמשו באלימות רבה וריססו גז מדמיע על התושבים, שממנו נפגעו כמה מהם - כולל ילדים. לטענת הצבא, המתנחלים השליכו לעבר החיילים צבע, ביצים ובוץ, ונוקבו שני צמיגים של רכב צה"לי.

 

המשטרה מסרה כי ארבעה שוטרים נפצעו באורח קל בעימותים, ושניים מהם פונו לטיפול בבית החולים. מנגד טוענים המתנחלים ש-12 מהם נפגעו מהגז מדמיע שהתיזה המשטרה

 

העימות החל לאחר שהבוקר הגיעו אנשי המנהל האזרחי, מלווים בכוחות צבא ומשטרה, למאחז נווה דניאל צפון (שאותו מכנים המתנחלים "שדה בועז"),

על-מנת להרוס שבע התחלות בנייה עליהן נוצקו בטון ותשתיות, ובנוסף קרוואן שיצקו עליו בטון והפך למבנה.

 

לטענת אנשי המינהל האזרחי, עוד קודם להגעתם חולקו לתושבים במקום צווים המורים להם כי מדובר בבנייה בלתי חוקית ויש להורסם. כאשר הגיעו בבוקר היו במקום כמה עשרות מתנחלים שניסו למנוע את ההריסה. במקום החלו עימותים ולמקום הוזרמו כוחות צבא ומשטרה נוספים, שהתעמתו עם כ-150 מתנחלים.

 

במהלך העימותים עצרה המשטרה 11 מתנחלים, שלטענתה התעמתו עם כוחות הביטחון. לטענת המתנחלים, הכוחות השתמשו באלימות קשה נגדם ואף השליכו גז מדמיע לעבר קרוואן שבו היו כמה עשרות מתנחלים.

 


המהומות בפינוי המאחז. צילום: רויטרס

 

מועצת יש"ע תקפה את החלטת המשטרה להשתמש בגז מדמיע נגד מתנחלים, במהלך הריסת מבנים בלתי חוקיים במאחז נווה דניאל צפון שבגוש עציון. "המפגינים שהתבצרו בקראוון לא הפגינו אלימות ולא סיכנו את כוחות הפינוי, וההחלטה לנקוט נגדם באמצעי אלים וחריף כגון גז הייתה החלטה פזיזה ושגויה" אמרו גורמים במועצת יש"ע, שאף התריעו מפני התלהמות יצרים ואלימות מיותרת משני הצדדים.

 

ארגון זכויות האדם ביש"ע הגיש תלונה למחלקה לחקירות שוטרים נגד השוטר שהשתמש בגז מדמיע נגד מתנחלים, במהלך פינוי מבנים בלתי חוקיים במאחז נווה דניאל צפון שבגוש עציון. בנוסף, הוגשה תלונה נגד מפקד האירוע ונגד שוטרים שלטענתם לא איפשרו לפצועים לקבל טיפול רפואי. הארגון דרש כי תפתח חקירה שתמצא את האחראים לשימוש בגז, שנעשה לדבריהם בניגוד לכללים הקבועים.

 

ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה כי בוצע שימוש בגז מדמיע אישי של אחד השוטרים על מנת לאפשר להם להיכנס למבנה מבלי שייכנסו דרך החלונות, דבר שעלול היה לגרום לפציעת מספר מתיישבים שהתבצרו בפנים. בסופו של דבר הכוחות השתלטו על המבנה והחלו לפנותו.

 

בעקבות האלימות במהלך ההריסות פנה חבר הכנסת אריה אלדד לשר הביטחון, שאול מופז, בדרישה שיגיע מיידית לשטח "כדי לרסן את החיילים ולמנוע מכות והטחת כתות רובים בראשי ילדים". המשטרה עצרה לחקירה ששה מהמפגינים במקום.

 

"יריית הפתיחה במאבק על יהודה ושומרון"

 

במקביל, כינסה מועצת יש"ע מסיבת עיתונאים נגד פינויו המתוכנן של המאחז עמונה, ובה אמרו: "אנחנו ניאבק כאילו כל מבנה שנהרס משמעותו כיישוב שרוצים לעקור. זו היא יריית הפתיחה במאבק על יהודה ושומרון כולה".

 

במאחז עמונה, נכנסו בצהריים תשע משפחות לתוך מבני הקבע, לאחר שנודע לתושבים על כוונה לפנות את המאחז. לטענת המתנחלים, בעקבות הפרת

הסיכום עם הצבא והכוונה להרוס את בתי הקבע בעמונה נכנסו המשפחות לבתים המיועדים להריסה. לדבריהם, "זהו הצעד הראשון במאבק הנחוש של התושבים למניעת הרס הבתים. הצבא הפר את ההבטחה מהקיץ להימנע מהרס הבתים ולכן אנחנו משוחררים מהבטחתנו".

 

במסיבת העיתונאים שנערכה במאחז, הנמצא ליד עפרה צפונית לירושלים, אמר ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין כי "באופן פרדוקסלי ההתגרות של מערכת הביטחון והמערכת הפוליטית בעמונה גרועה יותר מבגוש קטיף. אני לא מכיר אדם שמחל לשרון על מעשיו". לדברי ולרשטיין, בלילה שבין יום שלישי לרביעי בשבוע הבא יגיעו כוחות פינוי משלושה בסיסים. לטענתו הכוחות שיכללו חיילים, שוטרים, שוטרי מג"ב יהיו בסדר גודל של למעלה מ-1,000 אנשי ביטחון. ולרשטיין הוסיף ש"קיים חשש מפני טרור באזור לאחר הבחירות לפרלמנט הפלסטיני ולכן מערכת הביטחון מתכננת את הפינוי".


פורסם לראשונה 11/01/2006 16:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתכוננים לעימות בנווה דניאל
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פינוי בכוח של המפגינים
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
ולרשטיין: "עמונה גרוע מגוש קטיף"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים