שתף קטע נבחר

זעזוע: שינוי מתפרקת לאחר שפורז הובס

חברי מועצת שינוי, הבוחרים את הרכב הרשימה לכנסת, הצביעו אי-אמון בהנהגה הנוכחית. ח"כ אברהם פורז הפסיד את המקום השני לרון לוינטל ממועצת עיריית תל-אביב והודיע למקורביו שיפרוש מהתנועה. זה קרה שעות ספורות לאחר שיו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, נבחר בקושי למקום הראשון. עוד חמישה ח"כים עוזבים עם פורז

מהפך בהנהגת שינוי: בעוד חברי מרכז הליכוד בחרו אמש (יום ה') את הרשימה לכנסת, סיפקה שינוי את הדרמה האמיתית, שבסופה הסתמן פירוק המפלגה. זה קרה לאחר שח"כ אברהם פורז הפסיד את המקום השני לרון לוינטל ממועצת עיריית תל-אביב ומקורביו סיפרו שהחליט לעזוב את שינוי. שעות ספורות לפני כן נבחר בדוחק ח"כ יוסף (טומי) לפיד, למקום הראשון, כשמולו התמודד איציק גלעד, מפיק "כסף קטלני". עוד חמישה ח"כים הצטרפו לפורז וללפיד. 

 

 

מקורביו של לפיד אמרו שהוא יודיע על המשך דרכו בימים הקרובים ולא לפני תחילת שבוע הבא. פורז ולפיד היו אמורים להיפגש בלילה בביתו של פורז, אך הפגישה בוטלה. בשינוי החלה פרישת ח"כים מהתמודדות ברשימה, כאשר המטרה היא פילוג, שמטרתו לשמור על מותג שינוי המקורי בידי קבוצת הפורשים, ובראשה לפיד ופורז. חברי הכנסת מלי פולישוק-בלוך, רוני בריזון, אתי לבני, אילן שלגי ורשף חן הודיעו על הסרת מועמדותם. ח"כ אראלה גולן הודיעה שלא תפרוש ובכך טרפה את הקלפים, בינתיים.

 

ל-ynet נודע מפי גורמים בכירים בשינוי שגובשה תוכנית מגירה, לפיה לפיד ופורז ייקחו איתם עוד שישה חברי כנסת ויפצלו את הסיעה. במערכת הפוליטית אומרים שאם יותר מחצי מסיעה פורשת, היא יכולה לשמור על המותג ולהתמודד בבחירות תחת שמה. מקורביו של רון לוינטל אמרו שאם היו"ר לפיד יודיע על פרישתו, הם יחפשו אחר אישיות ציבורית לעמוד בראש המפלגה.

 

 

צילום וידאו: pressnet 

 

מיד לאחר שנודעו התוצאות למקום ה-2, עזב לפיד את מלון "קראון פלאזה" בתל-אביב, לאחר שגם הקרב על המקום הראשון סיפק דרמות לא מעטות: רק 20 קולות הפרידו בין לפיד לגלעד. לפיד קיבל 87 קולות (51% מכלל הבוחרים), איציק גלעד קיבל 67 קולות (39%). 16 נמנעו. הנבחרים בשינוי זקוקים ל-50% מקולות הבוחרים, כך שהתוצאה של לפיד גבולית ביותר.

 

במחנה לפיד מיהרו להתגונן לאחר ניצחונו הדחוק ואמרו ש"לא מדובר בפער קטן. זה מלמד שבשינוי יש דמוקרטיה". לפיד עצמו אמר עם היבחרו: "נהירת הבוחרים לקדימה תיפסק. נחזיר את שינוי לכוחה הקודם ביחד". גם ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התקשר ובירך את לפיד, אבל הברכות לא הועילו והמכה היתה קשה.  

 

איציק גלעד, שכמעט הביס את לפיד, אמר ל-ynet: "אני מופתע מהתוצאה, כחבר בשינוי בקבוצתו של רון לוינטל, קבוצה המונה 40 איש, הופתעתי לגלות שיש אנשים נוספים המתנגדים ללפיד ופורז. מדובר בקול מחאה גדול. טומי היה צריך להסיק את המסקנות וללכת הביתה". 

 

"גם דחליל היה נותן פייט טוב לטומי"

 

על המקום השני ניטש קרב עיקש בין אברהם פורז לרון לוינטל, שהוביל בסיבוב הראשון. מלבדם התמודדו גם ד"ר משה בקר וזאב בק. בסיבוב הראשון לא קיבל איש 50%. לוינטל זכה ב-79 קולות, בעוד שפורז קיבל 56 קולות בלבד. פורז ולוינטל עלו לסיבוב השני, שבו הובס פורז בתוצאה 93-72. מקורבי פורז סיפרו שפורז הודיע להם: "אני עוזב את המפלגה, לא נשאר בה יותר".

 

כבר כאשר הבין לאן נושבת הרוח, בחר לעלות לחדרו שבמלון, שם התבשר על התוצאות. לאחר מכן עלו לחדרו חברי כנסת המשתייכים למחנהו ובתום ישיבה קצרה הוחלט שיחתמו על הטפסים ויסירו את מועמדותם. לאחר שהתקבלה ההחלטה, יצא פורז מחדרו ונסע לביתו.

 

מקורביו אמרו ל-ynet שלאחר 18 שנים בכנסת וכאיש שהקים את שינוי, הבין שמאחר שאינו איש של דילים, אין לו טעם לנסות ולהתמודד על מקומות אחרים במפלגה ולהתבזות. "בתחילה הוא עוד רצה להוסיף ולהתמודד אך אנו שכנענו אותו שלא יעשה כן", אמרו מקורביו, "הוא אינו איש של דילים ושל מרקחות פוליטיות, התקופה האחרונה הקשתה עליו ובמידה מסוימת ירד לו עול מהלב".

  

חבר המועצה איקי אלנר אמר מוקדם יותר בהתייחסו לכך שלפיד נבחר רק בקושי: "תוצאה כזו היא הבעת אי-אמון חד-משמעית בלפיד". אלנר, מאנשיו של פרופ אוריאל רייכמן, מי שכיהן עד לאחרונה כנשיא מועצת שינוי ועבר לקדימה, תמך בגלעד ומסביר את התוצאה בהתנהלותו הדורסנית של לפיד: "המועמד שרץ מול טומי הוא כל כך אלמוני במועצה שיש לאנשים הרגשה שגם דחליל היה מקבל את אותן התוצאות. התוצאות מלמדות שטומי הוא לא מנהיג של כולם והוא צריך ללכת הביתה".

 

לתחושות שהגיע הזמן לשנות את פני ההנהגה בשינוי שותפים רבים מקרב הדור הצעיר של המפלגה. רון לוינטל, אמר ל-ynet שהגיע הזמן שלשינוי יכנסו כוחות חדשים: "נורא נוח לנפנף ולהגיד שמצבה של שינוי קשור לקדימה ולעומד בראשה, אך המצב שלנו קשור בהסברה לקויה לאורך כל הקדנציה לא ידעו בהנהגה להסביר מספיק טוב לקהל הבוחרים מה עשינו. שינוי בכוחות חדשים תכפיל את כוחה".

 

ח"כ מלי פולישוק-בלוך, שהסירה את מועמדותה, אמרה ל-ynet: "אינני מתכוונת להישאר בשינוי. ברשימה כזו אין טעם להישאר. נתתי את הלב 25 שנה למפלגה לא כדי להגיע למצב שאליו הגענו היום. מה שקרה כאן איננו דמוקרטיה. נראה מה נעשה כדי שהדרך שלנו תישאר".

  

במשך כל הערב בחרו 169 חברי מועצת שינוי את הרכב הרשימה לכנסת. וכאשר הסקרים מנבאים התרסקות, ניסו המועמדים לשלוף גימיקים, אבל גם הם הבינו שהמצב נואש. "כשראש ממשלה נמצא בקומה בבית חולים, אז קדימה משיגה 40 מנדטים", אמר אברהם פורז ספק בעצב ספק בחיוך, כשעוד נדמה היה שיש לו סיכוי, "הגימיק היחיד שאני יכול כרגע לשלוף, זה שייאשפזו את טומי בבית החולים ואני אהיה בקומה".  

 

בכירים בקדימה אמרו בתגובה לדרמה בבחירות בשינוי: "ההתפרקות של שינוי היא ההוכחה שהציבור בישראל מחפש את המשותף על פני המפריד".


פורסם לראשונה 12/01/2006 17:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
מכה קשה ללפיד ולפורז
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
פורז חיפש גימיק
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
המנצח הגדול. לוינטל
צילום: עופר עמרם
מומלצים