שתף קטע נבחר

על מי מנוחות: "זק"א" משיקה יחידת צוללנים

התרגלנו לראות אותם לבושים אפודים זוהרים בזירות פיגועים. עכשיו אפשר למצוא אותם גם בחליפות צלילה, מתחת למים. תכירו, יחידת הצוללנים החדשה של "זק"א", שתאתר נעדרים במצולות הים. "רק אנחנו, עם הידע שלנו, יכולים לעשות מעשה גדול ולתת למשפחה קבר להתאבל עליו", אומר מתנדב ביחידה

זה היה טקס מוזר למדי. בשעת בוקר מוקדמת התקבצו בחוף הים בתל אביב כ-70 אנשים, סטודנטים, עורכי דין ואנשי הייטק, לבושים בחליפות צלילה. יחד הם צללו לעומק של כ-30 מטר והניחו שם, במצולות הים התיכון, דגל עם לוגו. זה היה טקס הנחת אבן הפינה ליחידה החדשה של ארגון "זק"א", יחידת צוללנים מקצועיים שיוכשרו לאיתור גופות במצולות.

 

הרעיון להקים יחידת צוללנים עלה לפני כחודש, לאחר שאותרה גופתו של ד"ר משה קניאל בלב ים בסיומו של שבוע חיפושים אינטנסיבי. מכוניתו של קניאל אותרה סמוך לחוף פרישמן בתל אביב, והסברה היתה שהאיש, שנהג לשחות לעיתים קרובות, טבע.

 

"חיפשנו אחריו ללא לאות במשך שבוע", מספר מוטי בוקצין, מתנדב ותיק ב"זק"א". "הוצאנו סיורים באוויר, בים וביבשה, ולבסוף הצלחנו לאתר את גופתו במרחק 15 ק"מ מהחוף. עד היום במקרה של טביעה נאלצנו להסתמך בעיקר על יחידות השיטור הימי של המשטרה ועל חיל הים. הבעיה שלפעמים המאמצים שהם יכולים לעשות מוגבלים, ולכן עלה הצורך להקים יחידה עצמאית משלנו".

  


"אנשים איכותיים וחדורי מוטיבציה להצטרף לשורותינו"    (צילום: שוקי לרר)

 

 

יותר ממאה פניות של צוללנים מנוסים

 

"מדינת ישראל אינה ערוכה למבצעי חיפוש והצלה ימיים לאורך זמן", אומר יו"ר הארגון יהודה משי זהב. "בראש השנה נעלם ילד בשכונה חרדית בירושלים. עלה חשד שהוא נפל לבור מים, וכוחות הכיבוי וההצלה הוזעקו למקום. הם שאבו את המים מהבור והילד לא נמצא. אנחנו התעקשנו, הורדו מתנדבים שלנו לתחתית הבור וגופתו של הילד נמצאה עמוק בתוך הבוץ".

 

חיים אוטמזגין, מתנדב בארגון ההצלה שהשתתף בחיפושים אחר קניאל, יזם את הרעיון להקים יחידת צוללנים. הרעיון הופץ באינטרנט באמצעות הפורום של מועדון הצלילה התל אביבי "בועות", ותוך מספר ימים זרמו יותר ממאה פניות של צוללנים מנוסים מרחבי הארץ. לפני שבועיים נערך הקונגרס הראשון, שאליו הגיעו כ-70 צוללנים, 95 אחוז מהם חילונים, ובפגישה גובש אופייה של יחידת הצוללנים החדשה.

 

"הרעיון הוא שהם המקצוענים ואנחנו מתלמדים, כי הנושא חדש לנו", אומר בוקצין. "החיפוש בים התיכון קשה מאוד, כי מי הים לא צלולים כמו בים סוף ובאוקיינוס. בימים הקרובים נעביר את הצוללנים קורס מיוחד, שיכשיר אותם בסריקת שטחים נרחבים וילמד אותם כיצד עליהם להתפרס בים במהלך חיפוש.

 

"בנוסף, נכשיר את החבר'ה בחיפוש וחילוץ ונלמד אותם את כל הטכניקות שלפיהן אנחנו פועלים. להפתעתנו ולמזלנו מדובר באנשים איכותיים ביותר, חדורי מוטיבציה להצטרף לשורותינו". בימים אלו מנהלים אנשי "זק"א" מגעים עם יחידת הצוללנים של הקומנדו הימי, כדי ללמוד גם מהידע שלהם.

 

לא רק חרדים

 

בשנת 1989 דירדר מחבל אוטובוס בקו 405 של אגד לתהום ליד היישוב טלזסטון שבדרך לירושלים. 17 אנשים קיפחו את חייהם בפיגוע הזה. עם סיום עבודת צוותי ההצלה, החלו עשרות מתנדבים מהאזור באיסוף גופות החללים ופינויין. האירוע הזה היה, למעשה, הבסיס להקמת "זק"א".

 

המתנדבים, שהגיעו למקום כל אחד ביוזמתו, החלו להתגבש בצורה מסודרת. כשש שנים מאוחר יותר, בשנת 1995, הוכר הארגון על-ידי ישראל כארגון

התנדבותי שמטרתו איסוף ופינוי גופות תוך הקפדה על שמירת כבוד המת, זיהוי הלכתי ברור והבאה לקבר ישראל.

 

קומץ המתנדבים הפך ברבות הימים לארגון ארצי המונה היום כ-700 מתנדבים מרחבי הארץ, חלק בלתי נפרד מכוחות ההצלה והביטחון של ישראל. למרבה הצער, המציאות הישראלית סיפקה להם עבודה רבה, בייחוד עם פרוץ האינתיפאדה השנייה והפיגועים שגבו מאות קורבנות.

 

מתנדבי "זק"א", עטורי הזקן עם האפוד הצהוב הזוהר, נראו בכל זירת פיגוע, מחפשים אחר חלקי גופות. בשעת הצורך הם מרחיקים גם מעבר לים. בשנה שעברה, בעקבות הצונאמי, התייצבו בתאילנד. "המתנדבים שלנו הם כבר מזמן לא רק צעירים חרדים", אומר משי זהב. "יש לנו יחידה חדשה יחסית של בדואים בדרום ושל דרוזים בצפון".

 

צמרמורת בגוף

 

יובל רוז הוא בין המתנדבים ליחידה החדשה. "לפני כשבועיים יצר איתי קשר חבר מקורס צלילה וסיפר לי שמתארגנת קבוצה של צוללנים שיהיו מוכנים להתנדב בשעת הצורך לחפש גופות בים", הוא מספר. "כמובן שברגע הראשון ששמעתי את המילה "זק"א" עברה לי צמרמורת בגוף, אבל במחשבה שנייה נתתי תשובה חיובית, כי יש מקומות שרק אנחנו, הצוללנים, יכולים להגיע אליהם.

 

"אנחנו יכולים לעשות מעשה גדול ולעזור למשפחה חסרת אונים להביא את האדם היקר לה למנוחת עולמים, לתת לה קבר להתאבל עליו. צלילת הסריקה היא קשה, ולא לכל אחד יש את כוחות הנפש להיכנס למים מתוך ידיעה שהוא מחפש דבר נורא כזה. מי שמרגיש שיש לו כוחות כאלה - שיצטרף אלינו".

 

"מה שמדהים ומשמח אותי הוא שגם בחור צעיר מצפון תל אביב עם קוקו ועגיל הוא היום אחד משלנו", מסכם משי זהב, "מתנדב שנרתם למשימה הקדושה הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שוקי לרר
"גם בחור צעיר מצפון תל אביב עם קוקו ועגיל הוא היום אחד משלנו". יהודה משי זהב
צילום: שוקי לרר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים