שתף קטע נבחר

מזוז יודיע: אולמרט מ"מ ראש הממשלה עד הבחירות

היעץ המשפטי לממשלה יודיע בצהריים לאולמרט כי ימשיך לכהן עד לבחירות, בשל נבצרות זמנית של שרון. במשרד המשפטים מסבירים כי אינם ממהרים לקבוע מצב של "נבצרות קבועה" לשרון כיוון שנראה כי יציבות השלטון אינה נפגעת. הדסה הבוקר: מצבו של שרון מוסיף להיות קשה

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז יודיע הבוקר (יום א') לאהוד אולמרט כי הוא ימשיך לכהן כממלא מקום ראש ממשלה עד לבחירות בשל נבצרות זמנית של ראש הממשלה אריאל שרון לכהן בתפקידו לאור מצבו הרפואי. השניים יפגשו היום בצהריים ובמשרד המשפטים מסבירים כי אינם ממהרים לקבוע מצב של "נבצרות קבועה" לשרון כיוון שממילא לא יהיה שינוי במצב הקיים ויציבות השלטון אינה נפגעת.

 

מזוז הודיע בשבוע שעבר כי בהתייעצות עם מזכיר הממשלה, ישראל מימון, הוא מגדיר את מצבו של ראש הממשלה שרון כ"נבצרות זמנית" מלתפקד. לפיכך, מונה ממלא-מקומו אהוד אולמרט כראש ממשלה בפועל. לפי החוק, אם יוחלט על "נבצרות קבועה", יוכל כל שר ממפלגת קדימה לשמש בתפקיד. מזוז הבהיר לשרים כי למצבו של שרון אין קשר להחלטה על פיזור הכנסת והליכה לבחירות מוקדמות, שכבר התקבלה. נשיא המדינה, משה קצב, השמיע דברים דומים .

  

אם נבצר מראש הממשלה באורח קבע לכהן בתפקידו, קובע החוק, מוסמכת הממשלה לבחור אחד מבין חבריה, מסיעת ראש הממשלה (קרי קדימה), כמועמד להחליפו. זאת בתנאי שהוא יהיה ח"כ. כך למשל שר הביטחון, שאול מופז, לא יוכל להיבחר לתפקיד זה, שכן אינו ח"כ. סעיף זה בחוק פותח למעשה את האפשרות שבקדימה תיערך הצבעה בה ייבחר מועמד שיובילה בראשות הממשלה הזמנית, אם אכן שרון לא ישוב ללשכתו. 

 

חוות הדעת של מזוז מאפשרת את החלפתו של אולמרט גם בתוך תקופת מאה הימים לכהונתו. זאת בתנאי שראש הממשלה שרון לא יוכל לשוב אל תפקידו. וזו לשון סעיף 30 ג' בחוק יסוד: הממשלה: "ראש הממשלה שהתפטר ימשיך במילוי תפקידו עד שתיכון הממשלה החדשה; נפטר ראש הממשלה, נבצר ממנו דרך קבע למלא את תפקידו או הופסקה כהונתו מחמת עבירה, תקבע הממשלה שר אחר שהוא חבר הכנסת וחבר סיעתו של ראש הממשלה, לכהן כראש הממשלה בפועל עד שתיכון הממשלה החדשה". 

 

בית החולים: מצבו של שרון מוסיף להיות קשה

 

מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים נמסר הבוקר כי אין שינוי במצבו של ראש הממשלה, אריאל שרון, והוא מוסיף להיות קשה אך יציב. שרון נותר בתרדמת למרות שחלף כשבוע מאז שחומרי ההרדמה הניתנים לו הופחתו למינימום, ורופאיו עדיין לא יודעים מתי יתעורר. עוד נמסר אמש כי המדדים החיוניים - דופק קצב נשימה, לחץ דם וחום הגוף - תקינים ויציבים.

  

לפי הודעת בית החולים, בדיקות אולטרה סאונד שנעשו לאחר הוצאת הנקז המוחי הראו כי אין הרחבה של חדרי המוח. בדיקת EEG לרישום פעילות המוח, שנעשתה ביום שישי הראתה פעילות בשתי אונות המוח, התואמת את מצב ההכרה בו נמצא ראש הממשלה.

 

בבית החולים הביעו דאגה כללית ממצבו אך לא מתרגשים מהעובדה ששרון לא פקח את עיניו. "יש חולים שהתעוררו אחרי שבוע, ויש חולים שהתעוררו גם אחרי תקופה ארוכה מאוד של חודשים ארוכים", הסבירו.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. יישאר מ"מ
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מזוז. ייפגש עם אולמרט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים