שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, איי פי

החוק: כל שר מסיעת קדימה יוכל למלא מקום

היועץ המשפטי הסביר בישיבת הממשלה כי אם נבצר משרון לכהן בתפקידו, מוסמכת הממשלה לבחור באחד מחבריה - מסיעתו שלו - כמחליפו. עוד הבהיר מזוז: אין קשר בין מצבו הרפואי של שרון להחלטת הכנסת להתפזר וללכת לבחירות מוקדמות

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע הבוקר (ה') לשרים כי בהתייעצות עם מזכיר הממשלה, ישראל מימון, הוא מגדיר את מצבו של ראש הממשלה שרון כ"נבצרות זמנית" מלתפקד. לפיכך, מונה ממלא-מקומו אהוד אולמרט כראש ממשלה בפועל. לפי החוק, אם יוחלט על "נבצרות קבועה", יוכל כל שר ממפלגת קדימה לשמש בתפקיד. מזוז הבהיר לשרים כי למצבו של שרון אין קשר להחלטה על פיזור הכנסת והליכה לבחירות מוקדמות, שכבר התקבלה. נשיא המדינה, משה קצב, השמיע דברים דומים.

 

אם נבצר מראש הממשלה באורח קבע לכהן בתפקידו, קובע החוק, מוסמכת הממשלה לבחור אחד מבין חבריה, מסיעת ראש הממשלה (קרי קדימה), כמועמד להחליפו. זאת בתנאי שהוא יהיה ח"כ. כך למשל שר הביטחון, שאול מופז, לא יוכל להיבחר לתפקיד זה, שכן אינו ח"כ. סעיף זה בחוק פותח למעשה את האפשרות שבקדימה תיערך הצבעה בה ייבחר מועמד שיובילה בראשות הממשלה הזמנית, אם אכן שרון לא ישוב ללשכתו.

 

בעוד שרון נאבק על חייו בבית-החולים, כינס אולמרט ישיבה קצרה, שנועדה להפגין בעיקר רצף שלטוני והעברת סמכויות מסודרת. מתוקף מעמדו כממלא מקום ראש ממשלה, מעמד שניתן לו כפיצוי על שמלכתחילה הופקד תיק האוצר בידיו של בנימין נתניהו, הוא נבחר כעת להיכנס לנעליו של שרון - אך כאמור, אפשר שחוות הדעת של מזוז תטרוף את הקלפים.

 

מפלגת קדימה לא דירגה עדיין את סדר חבריה. המלאכה הופקדה בידיהם של ראש הממשלה שרון ויועציו הקרובים. בשבועות האחרונים התגלעה מחלוקת בין אולמרט לשרת המשפטים, ציפי לבני, על מספר 2 ברשימה. בעקבות כך זומנו השניים ללשכת שרון, וזה הנחה אותם לחדול מן המאבק המתוקשר. 

 

חוות הדעת של מזוז מאפשרת את החלפתו של אולמרט גם בתוך תקופת מאה הימים לכהונתו. זאת בתנאי שראש הממשלה שרון לא יוכל לשוב אל תפקידו. לפי השר מאיר שיטרית, צפויה אפשרות זאת לעלות בדיון בסיעת קדימה, ובשלב זה אין הוא פוסל את האפשרות על הסף.

 

וזו לשון סעיף 30 ג' בחוק יסוד: הממשלה: "ראש הממשלה שהתפטר ימשיך במילוי תפקידו עד שתיכון הממשלה החדשה; נפטר ראש הממשלה, נבצר ממנו דרך קבע למלא את תפקידו או הופסקה כהונתו מחמת עבירה, תקבע הממשלה שר אחר שהוא חבר הכנסת וחבר סיעתו של ראש הממשלה, לכהן כראש הממשלה בפועל עד שתיכון הממשלה החדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מזוז. כל ח"כ"
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
אולמרט. "שעה קשה"
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
ליבני. "הממשלה מתפקדת"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים