שתף קטע נבחר

שרון פקח את עיניו לראשונה, כששמע את נכדו

האם גברו הסיכויים להחלמה? ראש הממשלה פקח הבוקר את עיניו בפעם הראשונה מאז הובהל לטיפול בבית החולים הדסה עין כרם, לפני כשבוע וחצי, כך מסרו מקורביו ל-ynet. הבן גלעד השמיע קודם לכן הקלטה של נכדו של שרון. גורם רפואי: "הוא פקח את עיניו פעמיים". עם זאת, גורמים רפואיים מתריעים כי ייתכן שמדובר ברפלקס ולא בהתפתחות משמעותית. מומחה: "גם צמח פוקח עיניים"

ראש הממשלה, אריאל שרון, פקח הבוקר (יום ב') את עיניו לראשונה במיטתו בבית החולים הדסה עין כרם, בעקבות הקלטת קולו של נכדו שהושמעה לו: כך דיווח ל-ynet גורם בכיר בסביבתו. הדיווח אושר על ידי גורם רפואי. בבית החולים הדסה ציינו כי "מדובר בהתרשמות של בני המשפחה".

 

כך זה קרה: הבן, גלעד שרון, הגיע הבוקר עם הקלטה ובה קולו של נכדו של שרון והשמיע אותה לראש הממשלה. הנוכחים בחדר סיפרו כי שרון החל לדמוע - ואז מיצמץ ופקח את עיניו לראשונה במהירות. הרופאים שבו מייד לחדר, אולם שרון שב ועצם את עיניו. הצוות הרפואי אמר למקורבים שהוא רואה בהתפתחות "בשורה טובה", אם כי מצבו של שרון נותר קשה. יש להדגיש כי ראש הממשלה נמצא עדיין תחת השפעת חומרי הרדמה מהניתוח של אמש.

 

מקור רפואי בכיר אישר ל-ynet כי שרון פקח את עיניו פעמיים במהלך הבוקר "באופן עצמוני". האירוע גרם להתלהבות רבה בסביבתו של שרון, שם עברה השמועה מפה לאוזן - במקביל ליציאה מישיבת סיעת קדימה, שבה נבחר אהוד אולמרט ליו"ר , במקומו של שרון. 

 

בצהריים יצא הרב בצרי מחדרו של שרון בבית החולים. "הבשורה על כך שפקח את עיניו היא מבשורות וישועות השם", אמר המקובל ל-ynet. הרב בצרי ובנו שלמה התפללו עם הבן גלעד להחלמתו של שרון. לדבריהם, הרב לחץ את ידו של שרון, שעדיין שרוי בתרדמת ובירך אותו.

 

עד כמה פקיחת העיניים של ראש הממשלה היא צעד חשוב? גורמים רפואיים מזהירים ואומרים ל-ynet כי מוקדם לדעת האם מדובר בהתפתחות משמעותית או, מה שסביר יותר, ברפלקס זמני של שרון המאושפז בעקבות אירוע מוחי - ובכל מקרה הדרך עדיין ארוכה מאוד ומעורפלת.

 

פרופ' מרטין רביי, ראש המחלקה הנוירולוגית בבית החולים אסף הרופא, מסביר: "אין משמעות קלינית לזה שחולה פוקח עיניים. גם חולה וגטטיבי (במצב של צמח) פוקח עיניים. פקיחת העיניים היא פעולה עצמונית, כלומר האדם עושה את זה בעצמו וכמובן שאף אחד לא פקח לו את העיניים. אבל אדם, גם כשהוא צמח, לפעמים פוקח עיניים גם לקריאה בשמו".

 

גם בבית החולים ביקשו לצנן את ההתלהבות. דוברת בית החולים הדסה עין כרם, יעל בושם לוי, אמרה בתגובה לשאלות בנושא: "מדובר בהתרשמות של בני משפחה מתנועות עפעפיים, שמשמעותן הרפואית לא ברורה בשלב זה".

  

התרגשות רבה בסיעת קדימה

 

מייד עם תום ישיבת סיעת קדימה, כשנפוצו השמועות על מצבו של שרון ומכשירי הטלפון החלו לצלצל מכל עבר, מיהרו אחדים מעוזריו הקרובים של שרון אל בית החולים הדסה, כדי ללמוד יותר פרטים על מצבו.  


ישיבת סיעת קדימה הבוקר. צילום: איי.אף.פי.

 

אחד ממקורבי שרון אמר ל-ynet: "זה דבר מדהים, זה דבר גדול, אך עלינו להיות זהירים. דברים כאלה עלולים להשתנות. אנחנו חייבים להיות מודעים לכך שהמצב שלו עדיין קשה".

 

השר מאיר שטרית אמר: "אם זה נכון, זוהי בשורה גדולה. אנחנו מתרגשים. נקווה לעוד בשורות טובות בהמשך". ואילו השר צחי הנגבי הגיב: "ידיעה מרתקת. יש עוד תקווה".

 

המצב: עדיין קשה ויציב

 

כשבוע וחצי לאחר שהובהל בבית החולים, מצבו של שרון עדיין קשה ויציב. אמש עבר בדיקת CT ולאחריה נותח לצורך החדרת צינור דרך צווארו לקנה הנשימה

 על מנת להחליף את החיבור למכונת ההנשמה. ההליך בוצע בהרדמה כללית ותוכנן כחלק מהטיפול בשרון.

 

לאחר שהניתוח הסתיים בהצלחה, הוחזר שרון ליחידה לטיפול נמרץ. את הניתוח ביצע מנהל המחלקה לאף אוזן גרון בהדסה עין כרם, פרופ' יוסף אליבן. זה היה הניתוח החמישי שעבר ראש הממשלה במהלך אישפוזו.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חדרו של ראש הממשלה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שרון. דמע ופקח עיניים
צילום: איי פי
צילום: אבי כהן
הבן גלעד. השמיע הקלטה
צילום: אבי כהן
מומלצים