שתף קטע נבחר

הרצוג נחקר בפרשת העמותות - וסירב לענות

יצחק הרצוג הסביר את עמדתו לחוקריו ביחידה הארצית לחקירות הונאה, על פיה היועץ המשפטי לממשלה קבע בעבר כי לא מדובר בעבירה. ח"כ מיכאל איתן, שהגיש את התלונה, קורא להדיח את הרצוג מכיוון שסירב לענות על שאלות החוקרים

מזכיר הממשלה, עו"ד יצחק הרצוג, נחקר אמש (יום ד') תחת אזהרה, במטה הארצי של המשטרה על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה, במסגרת פרשת העמותות. הרצוג נחקר בחשד לעבירות על חוק מימון המפלגות ובחשד שגייס מיליוני שקלים למפלגת ישראל אחת באמצעות עמותות.
במהלך ראיון טלוויזיוני שהעניק לערוץ 1, סירב ראש הממשלה אהוד ברק להתייחס לחקירה מזכיר הממשלה, ורק אמר כי "היועץ המשפטי לממשלה החליט לפתוח בחקירה, ואני לא חשוב שראוי שאני כאזרח אביע דעה בנושא. אני סומך על יצחק הרצוג, הוא איש הגון ומוסרי".

הרצוג: לא מדובר בעבירה

היועץ המשפטי לממשלה הטיל על המשטרה לחקור את פרשת העמותות, בעקבות תלונתו של ח"כ מיכאל איתן (ליכוד). במהלך החקירה הציג הרצוג באופן ארוך ומפורט את עמדתו, לפיה אין בשלב זה מקום לחקירת משטרה, אך סירב לענות על שאלות החוקרים. לדבריו, הרצוג עצמו טען בחקירתו כי אין מקום לחקירת משטרה עד שהיועץ המשפטי לממשלה יחליט בסוגיות משפטיות העולות מעמדותיו, בתקופה טרום מערכת הבחירות לכנסת הנוכחית.
טענתו של הרצוג היא כי במהלך מערכת הבחירות של שנת 96', ניהל בנימין נתניהו קמפיין תחת הכותרת "נתניהו טוב ליהודים", שמומן על ידי המיליונר החרדי יוסף גוטניק. ליועץ המשפטי לממשלה הוגשה בזמנו תלונה על מקור המימון, אך הוא קבע כי לא מדובר בעבירה. ולכן, טוען הרצוג, קביעה זו עדיין בתוקף. הרצוג הדגיש עוד כי החלת החוק למימון מפלגות גם על המועמד לראשות הממשלה, נקבעה רק במהלך הכנסת הנוכחית.
בצאתו מהחקירה אמר הרצוג כי הוא מכבד את המשטרה ולכן התייצב לחקירה ואמר "כל מה שהיה לי לומר".

ח"כ איתן: לזרז את חקירתו של ברק

ח"כ מיכאל איתן, שהגיש את התלונה נגד הרצוג, דורש מהיועץ המשפטי לממשלה להורות על הפסקת כהונתו של הרצוג כמזכיר הממשלה לאלתר. איתן ציין כי לא יעלה על הדעת שנושא כהונה בכירה כמזכיר ממשלה, "יסרב לענות לשאלות המשטרה ויחבל בחקירתה בטענות סרק".
איתן מבקש גם לזרז את חקירתו של ראש הממשלה ברק. לדבריו, לאחר שכל ראשי המטה של ברק - עו"ד דורון כהן, טל זילברשטיין ויצחק הרצוג ניצלו את זכות השתיקה, יש להניח כי ברק לא ינצל זכות זו.
איתן מציין כי על פי החומר המצוי ברשותו, יש חשד סביר כי ראש הממשלה היה מעורב באופן אישי בביצוע עבירות.
איתן: "יהיה זה בלתי הוגן לזמן את ברק לחקירות בעיצומה של מערכת הבחירות, לכן יש לזמנו כעת. אמנם קיים סיכוי קלוש שברק ייבחר פעם נוספת, אולם יהיה זה אבסורד אם לאחר שייבחר יסתבר שהוא מעורב בביצוע עבירות ויהיה עליו להתפטר".


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסנת קרסננסקי
הרצוג. אמר את כל מה שהיה לו לומר
אסנת קרסננסקי
ארכיון ידיעות אחרונות
איתן. לזמן את ברק
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים