שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרה נֹעה ממושב ציפורי - שיאנית החלב
  כמעט 20 אלף ליטר חלב הניבה הפרה נֹעה ממושב ציפורי בצפון בשנת 2005 ובכך הוכרזה לשיאנית החלב בישראל. מנתונים שנמסרו היום, מתברר שהפרה הישראלית היא שיאנית החלב בעולם כולו

  מווווכשרת: הפרה נֹעה ממושב ציפורי שחיה ברפת של האחים שמואלי במושב ציפורי בצפון הוכרזה היום (א') כשיאנית החלב בישראל לשנת 2005 עם 19,911 ליטר חלב. מנתונים שמסרה התאחדות מגדלי הבקר בישראל עולה שהפרה הישראלית היא המניבה ביותר בעולם, עם כ-11 אלף ליטר חלב בממוצע, לעומת 9,500 ליטר לפרה האמריקנית ו-7,500 ליטר לפרה האירופית. עם זאת, בצריכת החלב - הישראלי מפגר אחר העולם המערבי.  


  הפרה נֹעה והאחים שמואלי (צילום: יוסי מלול, התאחדות מגדלי הבקר)

   

  הפרה פליקס, מקיבוץ מעלה גלבוע, שנולדה ב-1990, מחזיקה עדיין בשיא הישראלי עם כמעט 176 אלף ליטר חלב במהלך 12 המלטות. עדר הפרות המניב ביותר בשנת 2005 שייך לקיבוץ הבונים בחוף הכרמל, עם כ- 12,852 ליטר לפרה. הרפת הגדולה ביותר נמצאת בשותפות היישובים יפעת, מרחביה ומגידו בעמק יזרעאל עם 1,010 פרות.

   

  בהתאחדות מגדלי הבקר אומרים שהעלייה המתמשכת בכמות החלב בישראל ובאיכותו נובעת ממאמץ של מחקר ופיתוח, חומר גנטי משובח ומאמץ בשיפור הזנת הפרות והדרכת הרפתנים. הרפתנים משקיעים בשנים האחרונות כספים רבים גם בשיפור תנאי מחייתן של הפרות. כ-110 אלף פרות חולבות חיות בישראל. הן מייצרות כ-1.150 מיליארד ליטר חלב בשנה.

   

  מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר בישראל, מאיר בראון, אומר שפרת החלב הישראלית מייצרת את הכמות השנתית הגבוהה ביותר בעולם של חלב, שומן וחלבון חלב. תכולת החלבון והשומן בחלב מהווים את אחד המדדים המשפיעים על איכות החלב, טעמו ויעילות הייצור שלו. פרת החלב ההולנדית המפורסמת בכל העולם מייצרת הרבה פחות מרכיבי חלב אלו, בהשוואה לפרה הישראלית, למרות תנאי אקלים וסביבה נוחים יותר.

   

  אבל למרות הנתונים המעודדים, מתברר שעם ישראל לא צורך מוצרי חלב בכמויות גדולות כמו במערב. אוכלוסיית ישראל צורכת קרוב ל-160 ליטר לנפש בשנה. (לצורך השוואה - בארה"ב 250 ליטר לנפש, בשבדיה - 300 ליטר לנפש, בהולנד - 250 ליטר לנפש ובאיטליה 263 ליטר לנפש). בהתאחדות מגדלי הבקר מתריעים מפני יבוא מוצרי חלב מחו"ל וקוראים לממשלה לשמור על הענף.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הפרה נֹעה ממושב ציפורי - שיאנית החלב"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים