שתף קטע נבחר

לפנות כדי להציל את הבית

בלי התנתקות נרחבת בגדה, בתוך 15 שנה יהוו הפלסטינים 50% מהשטח שבשליטה ישראלית - וחסל סדר "יהודית ודמוקרטית"

ערב הנסיגה מעזה, שלטה ישראל על 5.1 מיליון פלסטינים, אשר היוו 51% מכלל האוכלוסייה בשטח שבין הירדן לים. עם הנסיגה, השילה מעליה 1.4 מיליון פלסטינים וגרמה בכך לירידת שיעורם בארץ ותחת שלטון ישראלי ל-40%. על פי מגמות הריבוי הטבעי ל-15 השנים הקרובות, צפוי כי בשנת 2020 תחזור האוכלוסייה הפלסטינית, כולל ערביי ישראל, להוות 50% מכלל האוכלוסייה בשטח ארץ ישראל. אף שיעור האוכלוסייה היהודית בשטח הארץ - בלי רצועת עזה - יהווה אז 50% בלבד. במצב כזה לא תוכל להתקיים מדינה יהודית ודמוקרטית. ולכן, כל מי שחשוב לו לחיות במדינה יהודית ודמוקרטית חייב להגיע למסקנה, כי ישראל חייבת להשיל מעצמה שטחים נוספים המכילים אוכלוסייה פלסטינית צפופה.

 

תוואי גדר ההפרדה נבחר כך שיותיר מצידו המזרחי שטחים בעלי אוכלוסייה פלסטינית צפופה ומצידו המערבי יכלול בתחומי ישראל את גושי ההתנחלות הגדולים, דוגמת שכונות ירושלים המזרחית, גוש עציון ואריאל, שם מתגוררים כ-80% מכלל המתיישבים היהודים ביהודה ושומרון - מדובר ב-180 אלף יהודי מזרח ירושלים ועוד 170 אלף בגושי ההתיישבות. היישובים היהודיים, אשר יוותרו מהצד המזרחי של גדר ההפרדה ואשר בהם מתגוררים כ-70 אלף מתיישבים (20% מכלל המתנחלים ביהודה ושומרון) יצטרכו לרדת, במוקדם או במאוחר. אם כך ייעשה, תוכל ישראל להגיע למצב שבו האוכלוסייה הפלסטינית בתוך שטחה מהווה כ-20% מכלל האוכלוסייה.

 

אם נעזוב גם את שטחי מזרח ירושלים, שבהם כ-300 אלף פלסטינים (תוך סיפוח "האגן הקדוש" לישראל), אזי יירד שיעור הפלסטינים בישראל לכ-17% (14% מוסלמים, 3% נוצרים ודרוזים). נוכל אז לומר, כי הוסר האיום הדמוגרפי מעל המדינה היהודית הדמוקרטית. זאת בתנאי שנדאג כי הגדר אכן ממלאת את תפקידה היטב, ומונעת חדירה של אוכלוסייה פלסטינית לתוך ישראל.

 

כאשר ניפרד ממרבית שטחי יהודה ושומרון, אשר מזה 40 שנה "שואבים" חלק ניכר ממשאבי המדינה ומהאנרגיות שלה, נוכל להפנות את משאבינו ותשומת ליבנו לבעיות בוערות ביותר בתוך שטח ישראל גופא: נדאג לרוב יהודי-ציוני בירושלים הקורסת, ליישוב הנגב הצפוני והגליל המרכזי המאבדים את הרוב היהודי וכן לשיפור איכות החיים בתחומים שונים, דוגמת אכיפת החוק ושמירת איכות הסביבה - בהן חלה בשנים האחרונות הידרדרות גדולה.

 

האם הפוליטיקאים, מכל הקשת הפוליטית, מבינים את המצב, שתואר לעיל? התשובה על כך היא חד-משמעית: הם מבינים. נבחן את עמדות הפוליטיקאים מן השמאל ועד לימין. מפלגות מרצ-יחד והעבודה העמידו את נושא הוויתור על שטח בראש מצעיהן. קדימה של שרון-אולמרט-לבני וחבריהם אימצה נושא זה כבסיס למדיניותה. על דעותיו של שרון בנושא זה דיווחתי לאחרונה באתר זה; אשר לאולמרט, אצטט משפט אחד ממכתב שהפנה אליי: "הגיעה השעה להפסיק לחשוב במונחים תיאורטיים ולהביא להכרעות ערכיות ולפתרונות מעשיים, שיבטיחו את קיומה של מדינת ישראל כמדינה עם רוב יהודי מוצק וברור".

 

ומה לגבי הליכוד החדש בראשות נתניהו? אף הוא מודע לנתונים וגם ציין אותם בפומבי בהיותו ראש ממשלה ושר אוצר. מפת ההתנתקות שלו התפרסמה בציבור כבר לפני מספר שנים וניתן לראותה בספרו של דן שיפטן "כורח ההפרדה", אשר יצא לאור בשנת 1999. המפד"ל מודעת אף היא לנתונים ולכן נראה לי, כי תצטרף לקואליציה המדברת על התנתקות. אשר לימין הקיצוני על גווניו השונים, מניסיוני האישי אני יכול להעיד כי גם שם מודעים למצב הדמוגרפי, אלא שבניסיונם שלא לוותר על חלום ארץ ישראל השלימה הם ממציאים פתרונות הזויים, דוגמת טרנספר של הפלסטינים לסיני או לירדן, או העלאתם לישראל של מיליוני צאצאי עשרת השבטים האבודים.

 

כל קואליציה שתקום בראשות קדימה, עם העבודה, הליכוד והמפד"ל, תלך, במוקדם או במאוחר, להתנתקות שלב ב'. כדאי שמתנחלי גב ההר יפנימו את העובדות ויחסכו לעצמם ולנו כאב לב.

 

פרופ' ארנון סופר, ראש קתדרת חייקין לגיאו-אסטרטגיה באוניברסיטה חיפה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים