שתף קטע נבחר

"הזהרנו את ארה"ב מבין לאדן כבר ב-1988"

מומחה לטרור ואיש קהיליית המודיעין לשעבר מגלה ל-ynet כי כבר בשלהי שנות ה-80 התגבשה בישראל הערכה לגבי רמת הסיכון הנשקפת מאוסאמה בין לאדן. המידע הועבר ל-CIA האמריקני, שם החליטו שלא להתייחס ברצינות - עד אסון התאומים, 13 שנים מאוחר יותר. גם היום, הוא אומר, יש לאמריקנים ולמערב בעיית מודיעין חריפה

ישראל הזהירה, האמריקנים לא התייחסו: "אוסאמה בין לאדן סומן כבר ב-1988 באוזני ה-CIA האמריקני על ידי ישראל. זאת הייתה הפעם הראשונה בעולם ששמו של הארכי-מחבל הועלה כגורם סיכון על ידי גוף מודיעין כלשהו בעולם - אבל האמריקנים לא הבינו במה המדובר, עד שזה התפוצץ להם ב-11 בספטמבר באסון התאומים". כך חושף ד"ר שמואל בר, עמית מחקר בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה, ומי ששימש איש קהילת המודיעין הישראלית במשך 30 שנה.

 

השם "בין לאדן" נודע למוסד הישראלי בשנים 1986-7. ישראל אספה אז מידע כתוב בעזה וביהודה ושומרון. בתוך המסמכים צץ שמו של הארכי-מחבל לימים לראשונה, כמיליונר סעודי שהצטרף למוג'אהידין של שייח עבדאללה עזאם, ממוצא פלסטיני-ירדני, אשר יצאו מהמזרח התיכון לסייע במלחמה מול הסובייטים באפגניסטן. האיזכורים של בין לאדן היו בהטפות שלו ובפתוות (פסקי הלכה איסלאמיים – ר.ס.) שכתב. כבר אז הבינו בישראל שהתנועה הזאת היא בעיה וכל מי שמעורב בו עלול להוות סכנה לעולם המערבי. המידע הזה הוצג על ידי המוסד הישראלי לאנשי ה-CIA האמריקני בסוף שנות ה-80, אך שם לא ידעו להעריך אותו כהערכו ולמעשה די התעלמו ממנו.

 

"אין זה פלא", מבהיר ל-ynet ד"ר בר. "עד אסון התאומים בניו-יורק וחמור מזה, עד הפיגועים לאחרונה בלונדון, האסימון של האמריקנים בפרט והעולם המערבי בכלל, לא נפל. בעוד שאצלנו צילצלו הפעמונים כבר בשלהי שנות ה-80, וקהילת המודיעין הישראלית התריעה על הסכנה הגלומה במוג'אהידין בכלל ובבין לאדן בפרט, בקהיליית המודיעין האמריקנית והמערבית הבינו זאת רק אחרי האסון הגדול".

 

ד"ר בר מוסיף כי "כיום אנו יודעים כמה דברים חדשים על בין לאדן ואנשי האירגונים האיסלאמיים הרדיקליים. אנו יודעים למשל שהתוכנית הגדולה שלהם היא להקים חליפות (מלשון חליף – שליט ערבי – ר.ס.) איסלאמית עולמית בעיראק, שהייתה ערש החליפות האיסלאמית הראשונה. אנו יודעים היום שהם פועלים במאות ארגונים, שאין בהכרח קשר ביניהם, למעט אותה רוח רדיקאלית של האיסלאם". 

 

גם תפקידו של בין לאדן השתנה, לדבריו. "אנו יודעים שהוא אינו מפקד עליון של כלל הפעילות המכונה בעולם המערבי כ'אל-קאעידה'. אנו יודעים שהפיקוד בעצם עבר אל מפקדים זוטרים בהרבה בשטח, אשר אולי רוחו של הג'יהאד ובין לאדן שורה עליהם, אך הם אינם סרים למרותו". 

 

לדברי ד"ר בר, למנגנוני המודיעין האמריקנים יש כיום בעיה משמעותית להתמודד מול בין לאדן והטרור האיסלאמי, בעיקר בשל מחסום השפה. "המצב שם כה חמור עד שבכל ארה"ב יש שישה בוגרים בשנה בלבד, ברמת ד"ר

 ומעלה, המסוגלים להתמודד עם חומר בערבית. לכן גם היום האמריקנים ומדינות מערביות אחרות משתמשים בשירות ישראלי. אנו מספקים מחקרים ברמה אקדמית שנעשים על ידינו, יוצאי קהיליית המודיעין הישראלית, במכון למדיניות ואסטרטגיה של המרכז הבינתחומי. מדובר בגופים ממלכתיים שמזמינים ומממנים מחקרים אודות האיסלאם הרדיקאלי והאיסלאם בכלל. הם יודעים מהיכן אנו באים. הם גם מכירים את הנאמנות שלנו לקהיליית המודיעין הישראלית".

 

מחקרי המכון זכו לשם עולמי בזכות שיטת המחקר, אשר אינה מתבססת על השיטה האקדמית המקובלת, כלומר לא באמצעות בחינת ספרות ומאמרים, אלא הרבה עבודת שטח. אנשי המכון ובראשם ד"ר בר וד"ר ישראל אלטמן, מנהלים מחקר דינמי הכולל ראיונות של אנשי איסלאם מכל רחבי העולם, כדי להביא תמונת מצב נאמנה ככל האפשר של העימות בין האיסלאם למערב מנקודת מבט מוסלמית. "כבר היום אנו מבינים שאין המדובר בטרור איסלאמי בלבד, אלא בשיטת חיים ובתפיסת עולם. אנו הבנו זאת והתרענו על כך שמדובר בבעיה עולמית כבר לפני יותר מ-15 שנים, אבל העולם מתחיל להבין זאת רק היום", אומר ד"ר בר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
ד"ר שמואל בר. אוסאמה סומן?
צילום: אורי פורת
בין לאדן. האמריקנים לא התעניינו
צילום: רויטרס
צילום cnn
פיגוע התאומים. התעוררו מאוחר מדי
צילום cnn
מומלצים