שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

החמאס זכה בבחירות; ממשלת אבו עלא התפטרה

מנתוני אמת (לא סופיים) עולה כי החמאס זכה בכ-80 מושבים בפרלמנט מתוך 132. עוד מתברר: הארגון לקח את כל המושבים בחברון, הביס את הפתח בעזה וזכה בחמישה מתוך שישה מושבים בשכם - שם חולל מהפך. בעקבות הניצחון, הודיע ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, כי הוא מתפטר מתפקידו, ובכך הוביל לפיזור הממשלה

החמאס הביס את הפתח: מקורות בוועדת הבחירות המרכזית ברשות אומרים הבוקר כי תנועת החמאס זכתה באופן ודאי ביותר מ-70 מושבים בפרלמנט הפלסטיני המונה 132 מושבים. תנועת החמאס זכתה ב-18 מתוך 24 מושבי הבחירה הישירה ברצועת עזה, ובסך הכל זכתה ב-44 מתוך מושבי הבחירה הישירה בעזה ובגדה. ההערכה היא שהחמאס יגיע ל-77 עד 80 מושבים מתוך 132 בפרלמנט הפלסטיני.

 

 

ראש רשימת החמאס, איסמעיל הנייה, יכנס במהלך היום מסיבת עיתונאים, בה יודיע על ניצחונו בבחירות. בעקבות הניצחון, הודיע ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, כי הוא מתפטר מתפקידו, ובכך מוביל לפיזור הממשלה. אבו עלא אמר כי החמאס הוא זה שצריך כעת להרכיב את הממשלה. 

 

למרות הטענה כי ישתפו פעולה עם כל הכוחות הפלסטינים, בחמאס שבו והדגישו הבוקר כי התנועה לא תתפרק מנשקה. א-זהאר חזר וציין כי תנועתו אינה מתכוונת "לשנות אף מילה" באמנה הקוראת להשמדת ישראל.  

 

 

חגיגות החמאס לפנות בוקר. צילום: איי.פי

 

על פי נתוני אמת חלקיים שמתפרסמים הבוקר תנועת החמאס זכתה בלפחות 40 מושבים מתוך 66 מושבי הבחירה הישירה. זאת בנוסף לכ-30 מושבים שזכתה להם דרך הרשימה הארצית. גורמים רשמיים בוועדת הבחירות המרכזית של הרשות הפלסטינית מסרו כי הוחלט לדחות את פרסום התוצאות הרשמיות בבחירות לשעה 19:00. לא נמסרה הסיבה לדחייה.

 

גורמים בפתח חוששים כי תנועת החמאס, אם תרכיב את השלטון, תכשיל הסכמים מדיניים עם ישראל, תביא להפלת חוקים ותיאלץ בכך את אבו מאזן ליישם את הדברים שאמר לפני הבחירות, לפיהם אם החמאס תצר את צעדיו ותכשילו, הוא אינו פוסל אפשרות להתפטר. הגורמים אמרו כי לא מן הנמנע שאבו מאזן ישקול לפזר את הפרלמנט החדש אם יסתבכו העניינים. יחד עם זאת, בפתח מציעים להמתין לתוצאות הרשמיות ולדרך שבה יפעל החמאס.

 

"החמאס הרדים את מערכת הבחירות"

 

בפתח אמרו כי בחמאס הרדימו את מערכת הבחירות וכי התנועה נהנתה מתוצאות מדגמים שנתנו לה כרבע מהקולות, זאת כדי לא להביא לכך שהפתח יבטל את הבחירות. אך בכירים בתנועה אמרו כי הרשות נכנסת לתקופה של מבוי סתום, כשלא ברור כיצד הסכמים מדיניים וחוקים שירצה אבו מאזן להעביר יוכלו להתקבל. בכירי הפתח הזכירו את דבריו של אבו מאזן בנוגע לאפשרות שיתפטר, אך באותה נשימה הזכירו כי החוק מקנה ליו"ר הרשות אפשרות לפזר את הפרלמנט, תסריט שאינו נראה סביר לפחות בטווח המיידי שאחרי הבחירות.

 


בכיר החמאס הנייה חוגג. צילום: אי.פי

 

ב-ynet דווח כבר פחות משעה לאחר סגירת הקלפיות כי תוצאות האמת שהגיעו למוקטעה ברמאללה ולבכירי הפתח הצביעו על הובלה של החמאס. בכירים בפתח אמרו הבוקר כי "המצב אינו מעודד". הבכירים קיוו כי האזורים הכפריים ברשות יצילו את הפתח ממפלה, אולם עם התבהרות התוצאות עולה כי החמאס חיזק את אחיזתו ואת הישגיו. לדוגמה, באזור חברון היה הארגון אמור לזכות בסביבות ארבעה מתוך תשעה מושבי הבחירה הישירה, אך בסופו של דבר זכה הארגון בכל תשעת המושבים. החמאס הצליח ככל הנראה לזכות גם בחמישה מתוך שישה מושבים בשכם ולבצע מהפך בשתי עיירות נוספות - סלפית וטובאס. גם בעזה נראה כי החמאס הצליח להנחיל תבוסה מוחצת לנציגי הפתח.

 

בחמאס טוענים עוד כי נציגיהם זכו בארבעת המושבים המיועדים למוסלמים במחוז ירושלים. בשני המושבים הנוספים זכו הנציגים הנוצרים של הפתח.

 

מקור בפתח אמר ל-ynet כי אם קמפיין הבחירות של החמאס התנהל תחת הסיסמא "הזחילה הירוקה למועצה המחוקקת", הרי שהבוקר ברור כי מדובר בזחילה ירוקה לשלטון ואף להשתלטות על הרשות הפלסטינית. יחד עם זאת, בחמאס ביקשו להפיג במעט את החששות מניצחונם. בכירים בתנועה, ביניהם ראש הרשימה השייח איסמעיל הנייה, ומנהיג החמאס, ד"ר מחמוד א-זהאר, אומרים שתהיה התוצאה אשר תהיה, החמאס מעוניינים בשותפות מלאה עם כל הצדדים והמפלגות ברשות הפלסטינית.

 

אך הנייה הדגיש הבוקר: "זהו ניצחון לעם הפלסטיני, שהצביע נגד הכיבוש הישראלי, בעד ההתנגדות ובעד מערכת פוליטית חדשה המבוססת על שותפות פוליטית". הנייה הוסיף כי יתייעץ עם אבו מאזן באשר לשותפות פוליטית זו. 


פורסם לראשונה 26/01/2006 08:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחמוד א-זהאר. אנחנו ניצחנו
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אבו מאזן. נחל מפלה?
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
חוגגים בעזה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
החמאס מכריז על ניצחון
צילום: רויטרס
מומלצים