שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

ההישג של חמאס: האם המודיעין כשל?

שורה של קצינים בכירים בחיל המודיעין מביטים ביום הזה בצהלות אנשי החמאס מעל מסכי הטלוויזיה ותוהים: איך טעינו שוב? מדוע הערכת המודיעין הישראלית התקשתה לנבא את ניצחון החמאס ונתנה לו מקסימום של 40 אחוזים בבחירות? מבחר מהציטוטים מהתקופה האחרונה, לשיפוטכם - וגם איש אקדמיה אחד שצדק

אופס, שוב הופתענו: מבוכה מסוימת נרשמה בצה"ל ובייחוד באגף המודיעין היום (ה'), בעקבות התוצאות המסתמנות של הבחירות ברשות הפלסטינית. מה שנראה כניצחון של תנועת החמאס לא נחזה באופן מדויק בהערכת המודיעין של אמ"ן, שהוצגה אך לפני מספר שבועות. גם כל "הקודקודים" הצה"ליים הרשמיים טעו, כך נראה, בפירוש המצב בזירה הפלסטינית.

 

 

במערכת הביטחון בישראל לומדים הבוקר את התוצאות המסתמנות למועצה המחוקקת הפלסטינית, ומתחילים להודות כי מדובר בהפתעה ובתוצאות שונות מאשר העריכו. "עוד מוקדם להסביר את משמעויות התוצאות, ברור שחמאס חזק בראש הרשות הפלסטינית אינו טוב לישראל ומקטין את הסיכויים להמשך דיאלוג ביטחוני-מדיני עם הפלסטינים", אומרים גורמים במערכת הביטחון, "עם זאת מוקדם להעריך שתוצאות הבחירות יביאו להסלמה ביטחונית".

 

אולי באגף המודיעין בצה"ל בחרו להאמין לסקרים ברשות, אבל העובדה היא שבהערכה הרשמית לשנה הקרובה,  שהושמעה לפני מספר שבועות, הבהיר קצין בכיר באגף המודיעין: "החמאס יקבלו אולי 30 עד 40 אחוז מהקולות בבחירות". מספרים רחוקים מאוד ממה שמסתמן כניצחון, דחוק, של החמאס על הפתח. אותו קצין הציג מנגד את התפיסה לפיה "ככל שהחמאס תהיה שבעה יותר – יהיה לה יותר קשה לחזור למאבק". אז אולי גם זה לא מדויק?

 

נמשיך. "לחמאס אין אינטרס כרגע לזכות בבחירות למועצה המחוקקת של הרשות הפלסטינית. החמאס מעדיף לתקוע רגל עמוק בממסד הפלסטיני, אך מאידך לשמור לעצמו את הזכות לפעול בדרך הטרור נגד ישראל כדי לממש את חזונו", כך אמר רק ביום א' השבוע ל-ynet גורם ביטחוני ישראלי בכיר, העוסק בתדרוך שרי הממשלה. אין אינטרס? אבל דווקא הצליחו לא רע, מסתבר.

 

היה מי שנזהר, ומן הסתם מברך על כך כעת. הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, נקט לשון זהירה כשהתייחס לנושא הבחירות ברשות לפני 4 ימים בכנס הרצליה ואמר: "אני לא יודע אם חמאס מנצח, פתח מנצח או אנרכיה מנצחת. לדעתי, בבחירות האלה יש הרבה תוצאות אפשריות ואחת מהן להחזיר את כל המהלכים הרבה שנים אחורה, בצורה שאף אחד לא שולט". הרמטכ"ל גם רמז כי אחרי הבחירות עשוי להתחולל תוהו ובוהו ברשות הפלסטינית. "אני לא רואה איך החמאס מנצח והפתח נותנים להם את השלטון, אבל אולי הדמוקרטיה שם יותר חזקה ממה שאני יכול להעריך".

 

והיה גם מי שהעריך את משמעות ההישג: "אם תנועת החמאס תנצח זו תהיה רעידת אדמה והלם מערכתי שמשנה סדרי עולם.

 פתאום הרעיון הלאומי המכונן שלאורו בנו הפלסטינים את עצמם ואת מאבקם יקבל סטירת לחי מבחינה אידיאולוגית והאיסלאם יוצא המנצח ומביס את הלאומיות. זו מכה השקולה למכה שקיבל העולם הערבי אחרי 1967". כך אמר ל-ynet פרופ' שאול משעל, חוקר חמאס מאוניברסיטת תל-אביב, עם פתיחת הקלפיות ביום רביעי.

 

והוא הוסיף: "במידה עקרונית תנועת חמאס ניצחה כבר במובן הזה שאחרי מספר שנים מועט היא כובשת עמדה שאי אפשר בלעדיה. היא כבשה עמדה שיכולה להביא אותה להכרה בינלאומית. זאת פעם ראשונה שיש גוף מוסלמי שיש לו לגיטימציה שהוא הגיע אליה בדרכים דמוקרטיות – דבר שלא קרה בעולם הערבי והדבר עלול להביא לכך שבפתח יתקשו להשלים עם המצב, לפתוח באלימות פנימית וכללית ולאבד את השליטה על התהליך המדיני".

 

לאן הולכים מכאן? לא ברור

 

במערכת הביטחון לומדים לפי שעה את התוצאות, ומודים כי המצב החדש המסתמן ברשות הפלסטינית הוא המורכב ביותר בשנים האחרונות. בתקופה האחרונה התמיד שר הביטחון שאול מופז לציין כי ישראל לא תקיים כל משא ומתן עם נציגי החמאס, ורק שינוי מהותי של הארגון שיכלול התפרקות כארגון טרור, הכרה במדינת ישראל כולל שינוי האמנה "יהווה בסיס ראשוני לדיאלוג בעתיד". אבל מופז עצמו הודה לפני מספר ימים כי שינוי כזה לא נראה באופק, כשביקר השבוע בחטיבת יהודה, נשאל האם חלק מהאמירות המתונות לכאורה של בכירי החמאס שנשמעו לאחרונה מסמנות שינוי חיובי מצד ישראל, שר הביטחון היה חד משמעי ואמר: "החמאס הוא ארגון טרור. טרור, טרור, טרור. הוא היה ונשאר ארגון טרור וככזה אנו רואים אותו".

 

מנגד, מתחילים להשמע כבר קולות בקרב דרגים בכירים כי ניצחון החמאס עשוי אולי להשפיע בצורה בלתי צפויה על העתיד, ואם יוכח בשבועות ובחודשים הבאים כי החמאס דבק בעשייה למען העם הפלסטיני וזונח את דרך הטרור, הדבר עשוי להוביל בסופו של דבר לתחילת דיאלוג עם ישראל. כבר אתמול במהלך הבחירות ציינו גורמי ביטחון בישראל כי החמאס לאחר ניצחונו עשוי לעצור קשר עם ישראל באמצעות גורם שלישי, אולי נציגי מדינה אירופאית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
ראש אמ"ן, עמוס ידלין. לטיפולך
צילום: דובר צה"ל
צילום: אורי פורת
הרמטכ"ל. שמר על עמימות
צילום: אורי פורת
צילום: מיכאל קרמר
פרופ' משעל. העריך נכון
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים