שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

בוש: לא נתמוך במי שרוצה להשמיד את ישראל

נשיא ארה"ב דיבר אחר הצהריים ואמר: "אי אפשר להיות חלק מתהליך שלום אם יש לך זרוע צבאית. אם אתה מקדם את הרס ישראל, את השמדת ישראל, אתה לא יכול לתמוך בשלום". בוש ציין כי לדעתו הבחירות הן אות אזהרה למנהיגי הרשות. מזכירת המדינה האמריקנית דיברה מוקדם יותר והסבירה: "הפלסטינים הצביעו עבור שינוי, אבל שאיפתם לשלום לא השתנתה"

"לא נתמוך במי שרוצה להשמיד את ישראל" - כך אמר אחר הצהריים (יום ה') נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, במסיבת עיתונאים שכינס בבית הלבן בוושינגטון ובה התייחס לראשונה  לנצחון החמאס בבחירות ברשות הפלסטינית. "השלום לא מת", אמר בוש. "אני דוגל בפתרון של שתי מדינות לשני עמים, אמרתי את זה מתחילת הכהונה שלי. זה החזון שלי. חזון המכיר בכך שדמוקרטיה היא שלום. והתקווה למזרח התיכון היא שתי דמוקרטיה לשני העמים".

 

 

בוש הסביר כי תוצאות הבחירות ברשות משמען שהפלסטינים ביקשו לעצמם שינוי. "אם יש שחיתות, אני לא מופתע מזה שאנשים רוצים להיפטר ממנה. חופש מתפשט לאורך המזרח התיכון", אמר. "תוצאות הבחירות ברשות הפלסטינית מראות עד כמה הכוח של דמוקרטיה חזק. אנחנו נותנים לאנשים להצביע, להביע את דעתם ואם הם לא מרוצים מהמצב הקיים, הם מראים זאת בקלפי. התוצאות מראות מה המצב החברתי ברשות. זה היה תהליך דמוקרטי שקט, וזה גם אות אזהרה למנהיגים - ברור שאנשים לא היו מרוצים מהמצב ברשות", אמר בוש.

 


חגיגות בחמאס (צילום: רויטרס)

 

"הבחירות פותחות את העיניים שם. אני אוהב את זה שיש תחרות של רעיונות, שאנשים מציגים את מה שהם מציעים לציבור, זו שיטה בריאה, לכן הבחירות היו מעניינות. אבל אי אפשר להיות חלק משלום אם אתה מקדם הריסה של השותף שלך, אי אפשר להיות חלק מתהליך שלום אם יש לך זרוע צבאית.  אנחנו צריכים לעקוב אחרי הקמת הממשלה החדשה, אך אני ממשיך להזכיר לכם כי אם אתה מקדם את הרס ישראל, את השמדת ישראל אתה לא יכול לתמוך בשלום".

 

בוש ביקש מאבו מאזן להמשיך בתפקידו כ"נשיא הרשות הפלסטינית" וסירב להצהיר מראש מה תהיה המדיניות האמריקנית כלפי הפלסטינים בטרם תורכב הקואליציה החדשה ברשות. הוא נשאל אם ארה"ב תנהל מו"מ עם ממשלה פלסטינית בהשתתפות החמאס, אך התחמק והשיב "אין להם ממשלה בינתיים".

 

רייס: הפלסטינים עוד רוצים שלום

 

מוקדם יותר דיברה מזכירת המדינה רייס בנאום בוועידת דאבוס. "נראה שהפלסטינים הצביעו עבור שינוי, אבל אנחנו מאמינים ששאיפותיהם לשלום ולשלווה נותרו ללא שינוי", הבהירה בשידור וידאו לוועידת דאבוס. לדבריה, מדיניות ארה"ב בנוגע לחמאס לא השתנתה.

 

 

צילום וידאו: רויטרס

 

מזכירת המדינה האמריקנית הוסיפה כי "הגישה שלנו לא השתנתה. דיברתי עם הנשיא עבאס (אבו מאזן) היום, שנבחר על ידי העם הפלסטיני. לפלסטינים יש תהליך חוקתי, וביקשנו מכל הצדדים לכבד תהליך זה. כמו כן גם דיברתי עם השרה לבני ואחרים, כדי לשמוע ולהתייעץ על דרכי הפעולה".

 

עוד אמרה: "כפי שאמרנו, אתה לא יכול שרגל אחת שלך תהיה בפוליטיקה והאחרת בטרור. לכן עמדתנו לגבי החמאס לא השתנתה". רייס חזרה על הדרישה מהחמאס כי יחדול מקריאה להשמדת ישראל והסבירה כי "לא ניתן לקיים תהליך שלום אם אינך מחוייב לזכות קיומו של הפרטנר שלך".

 

רייס סיפרה "אני באה מחלק בארה"ב שבו לי ולהורי לא היתה כלל זכות בחירה. אנחנו צריכים לזכור שדמוקרטיה הא אמנם קשה, אבל זה שווה את זה". רייס הזכירה בדבריה מפגש צפוי של הרביעיה הבינלאומית (הקוורטט) ביום שני הקרוב, שבו ידונו הצדדים בתוצאות הבחירות ברשות הפלסטינית.

 

חמאס: נמשיך ברגיעה אם ישראל תמשיך

 

מהאיחוד האירופי נמסר כי "ביממה האחרונה נפוצו שמועות לפיהן האירופים עלולים לשלול מהרשות הפלסטינית את הסיוע הכלכלי, במקרה של נצחון החמאס, שהוא ארגון טרור שהוצא מחוץ לחוק. ואכן, האיחוד האירופי משגר הערב איתות אזהרה ראשון לארגון החמאס". בהודעה רשמית מטעם האיחוד, נאמר כי הארגון ימשיך לתמוך בקידום הכלכלי של הרשות הפלסטינית - אולם מנגד מבהיר האיחוד את עמדתו לפיה "אין מקום בהליכים הפוליטיים לקבוצות או ארגונים המעודדים אלימות. האיחוד קורא לכל הסיעות להתפרק מנשקן, לגנות את האלימות ולהכיר בזכותה של מדינת ישראל להתקיים".

 

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר כי על החמאס לבחור בין אלימות לדמוקרטיה בעקבות ניצחונו בבחירות לפרלמנט הפלסטיני. "אנו מכירים במנדט של החמאס כי העם אמר את דברו", אמר בלייר, "אבל חשוב שהחמאס יבין שהוא הגיע לנקודה בה עליו לבחור בין דרך הדמוקרטיה לדרך האלימות".

 

שרת החוץ ציפי ליבני נפגשה אחר הצהריים עם השליח המיוחד של האיחוד למזה"ת מרק אוטה. לבני הבהירה כי "לאחר השתלטותו של החמאס על הרשות הפלסטינית, על האיחוד האירופי להשמיע קול ברור וחד משמעי המבהיר שלא תהיה הבנה אירופית לתהליך שמשמעותו כינון ממשלת טרור".

 

בתוך כך הבהיר מנהיג החמאס, מחמוד זאהר, כי תנועתו תהיה מוכנה לשמור על הפסקת האש עם ישראל, אם ישראל תנהג באופן דומה. עם זאת, אמר בראיון לסוכנות הידיעות איי.פי כי חמאס יגיב לכל תוקפנות ישראלית: "אם הישראלים ימשיכו להתחייב למה שנקרא 'רגיעה', אז אנחנו נמשיך גם", אמר. "אם לא, אני חושב שלא תהיה לנו אפשרות אחרת, אלא להגן על אנשינו ועל אדמתנו".

 

כאשר נשאל אם תנועתו תמשיך בתהליך השלום, אמר זאהר כי גם טרם הבחירות לא היתה כל התקדמות בהליך המדיני. "אין שום תהליך", הבהיר. "אנחנו לא מתכוונים להשלות את העם ולהגיד לו שאנו מחכים, ונפגשים, על-מנת להתקדם בתהליך שלא קיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בוש. לא להשמדת ישראל
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
דמוקרטיה זה קשה. רייס
צילום: איי אף פי
מומלצים